Рекордний показник відвідування КиївЗоо та десятки премʼєрних вистав: як пройшов минулий рік для культурної сфери Києва
Столичні посадовці підбили підсумки по показниках культурної сфери за минулий, 2023 рік.
У середу, 3 квітня, в столичному культурному кластері «Краків» відбулась розширена колегія Департамент культури КМДА за участі депутатів постійної комісії Київської міської ради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій за підсумками 2023 року.
Участь у заході взяли: заступниця голови КМДА та депутатка Київради Ганна Старостенко (фракція «Удар»); депутатка Київради з фракції «Удар» та голова голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха; член постійної комісії Київської міської ради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Володимир Андрусишин, а також Директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк.
Ганна Старостенко зауважила, що символічно, що звітна комісія проходить у стінах культурного кластеру «Краків», адже саме він став флагманом позитивних змін у культурному житті столиці минулого року.
«Попри всі труднощі та негаразди війни в Україні, заклади культури продовжують діяти, а глядачі — відвідувати вистави й концерти, музеї та бібліотеки. Адже сьогодні ми як ніколи відчуваємо, наскільки культура нас об’єднує та підкреслює нашу ідентичність!
І одним із результатів спільної роботи за минулий рік стало відкриття культурного кластера «Краків», що відбулося влітку минулого року. Сучасний багатофункціональний простір із кінотеатром, театром, танцювальною студією та медіацентром наразі є однією з найкращих локацій у Києві, що відповідає вимогам сьогодення», — прокоментувала вона.
За словами Вікторії Мухи, 2023 рік був другий рік повномасштабного вторгнення, після тривалого періоду пандемії, був складний рік для галузі культури. Він був сповнений викликів, складнощів та нових задач.
«Ми спільно реагували на ті виклики, які постали в галузі культури. Відтак, Київська міська рада оптимізувала мережу закладів культури, зберігши при цьому функціонал, оновили положення про мистецьку премію «Київ», театральну премію «Пектораль», щорічні творчі стипендії талановитим студентам, щорічні стипендії видатним діячам культури, з метою стимулювання та заохочення до подальших творчих звершень.
Наші муніципальні заклади культури адаптувались до роботи в умовах воєнного стану та навчилися максимально гнучко працювати, орієнтуючись на безпекові аспекти, запити та потреби киян, внутрішньо переміщених осіб, наших Захисників та Захисниць.
Показники за 2023 рік значно більші, ніж за 2022 рік, що підтверджує наскільки потрібною в нинішній час є культура та мистецтво, яке не тільки несуть просвітницьку, аксіологічну та пізнавальну функції, а є важливим інструментом терапії та реабілітації, об’єднання суспільства, зміцнення національної ідентичності.
Варто закцентувати ще й на тому, що столиця продовжує розвивати міжнародну діяльність. Наші заклади культури представляли Київ та Україну на мистецьких подіях за кордоном. Крім цього, у 2023 році місто Київ стало членом World Cities Culture Forum — світової мережі творчих міст та громадських лідерів із понад 40 міст світу з 6 континентів, що охоплює населення кількістю в понад 245 мільйонів «, — наголосила депутатка Київради.
Своєю чергою Ганна Старостенко конкретизувала результати роботи київських закладів культури за 2023 рік. Динаміка помітна всюди, наприклад, премʼєрних вистав у муніципальних театрах було майже на 40 більше, аніж позаминулого року. А глядачів благодійних вистав у 2023 році зросло аж у тричі, в порівнянні з 2022 роком.
Охоче мешканці та гості столиці ходили й на екскурсії. Їх торік було понад 10 тисяч.
«На чверть збільшилася й кількість користувачів бібліотек, на базі яких провели велику кількість мовних курсів та різного роду тренінгів. У людей є велике бажання навчитись гарно спілкуватись українською, і місто з цим всіляко допомагає», — додала заступниця голови КМДА.
Порадували показники й відвідування київського зоопарку — майже 700 тисяч гостей. До речі, це найбільший показник за останні пʼять років.
Варто зазначити, що через війну, у столиці пошкоджена низка закладів культури. Тому минулого року коштом міського бюджету проводили відновлювально-реставраційні роботи. Зокрема, в музеях і бібліотеках.
Щодо планів на цей рік, то члени комісії сфокусуватися на кількох пунктах. Перший — це безпека. Тому місто і надалі удосконалюватиме укриття в закладах культури. Другий — це зробити ці будівлі доступними для людей з інвалідністю. Третій — це реінтеграція ветеранів, адже мистецтво лікує та нерідко стає засобом вираження та спілкування для тих, хто шукає внутрішній спокій та заспокоєння.
«Ми також маємо інтегрувати внутрішньо переміщених осіб, яких у Києві майже 400 тисяч. Ще один важливий аспект — це культурна дипломатія. Столиця продовжує розвивати міжнародну діяльність. Наші заклади культури представляли Київ та Україну на мистецьких подіях за кордоном.
Ми дійсно багато що зробили за минулий рік, але попереду ще чимало викликів», — підсумувала Старостенко.
Також під час засідання колегії постійна комісія Київради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій затвердила звіт про хід і результати виконання Комплексної міської цільової програми «Столична культура: 2022 — 2024 роки» за 2023 рік. А опісля — презентували проєкт комплексної міської цільової програми «Столична культура 2025-2027 роки».
Даша ГРИШИНА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «Вечірній Київ»