Право на відпустку та інші гарантії: суть нового напрямку із захисту прав військових

Створено Центральне управління захисту прав військовослужбовців, яке безпосередньо підпорядковується Міністру оборони.
Управління відповідатиме за розгляд звернень та скарг військовослужбовців, надання первинної правничої допомоги, проведення перевірок та розслідування порушень прав військовослужбовців та членів їхніх сімей. Про це йдеться у повідомленні Міноборони.
У повідомленні йдеться також, що запроваджується комплексний підхід до захисту прав воїнів та членів їхніх сімей, включаючи реагування на конкретні скарги, аналіз конкретних ситуацій, виїзд на місця порушень, проведення перевірок та подальші заходи з відновлення прав.
Основні порушення, які будуть перевірятися Центральним управлінням захисту прав військовослужбовців, включають:
- забезпечення військовослужбовців
- право на відпустку
- недопущення зловживання правами командирів
- ненадання/недостатнє надання медичної допомоги
- соціальні гарантії
- порушення гендерної рівності
Під час роботи над документом був врахований досвід країн, де інститут військового омбудсмена вже довів свою ефективність: Швеції, Норвегії, Австрії, Німеччини, Канади, Ірландії, Чеської Республіки та Бельгії. У Швеції інститут військового омбудсмена успішно функціонує понад 110 років.
«Ми маємо гарячу лінію, маємо інструменти моніторингу соцмереж, де військові пишуть про порушення своїх прав. Тепер маємо сили і засоби швидкого реагування на такі сигнали. Якщо проведена за моїм наказом перевірка встановить склад злочину щодо порушення прав військовослужбовців, відповідне звернення буде негайно спрямовуватись до правоохоронців. Воїни мають і будуть відчувати, що їхня гідність є для МОУ найвищою цінністю. І міністерство не дозволить нікому зневажувати права військових», — наголосив міністр оборони України Рустем Умєров.
Читайте також «Ветерани зможуть навчатися на безплатній програмі з державного управління»
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»