У Києві показали унікальні фото про те, що відбувається у Криму після 10 років окупації. ФОТОРЕПОРТАЖ
26 фотографій журналістів Крим.Реалії та Радіо Свобода, зроблених у Криму з 2014-го по 2022 роки, показують, як борються та живуть кримці.
У березні 2014 — у перші дні й тижні окупації та анексії росією Кримського півострова створили проєкт Української служби Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Крим.Реалії. Відтак 25 березня йому виповнилося 10 років.
За ці роки сайти Крим.Реалії, які виходять трьома мовами: українською, кримськотатарською та російською, відвідали 230 мільйонів читачів. А ютуб канал налічує 44 тисячі підписників.
Увесь цей час журналісти Крим.Реалії, ризикували свободою і життям, щоб українці і світ дізнавались правду про те, що насправді відбувається у Криму. Як формувався та набирав оберти спротив окупантам, як живуть і борються кримці.
Вже більш як 70 журналістів Крим.Реалії зазнали тиску чи переслідування з боку російських спецслужб, чимало із них покинули окупований півострів.
Цінність проєкту «Крим. Реалії» у тому, що він діє за прийнятими у цивілізованому світі стандартами інформаційної журналістики. І тому вага кожної новини — є багато вищою, ніж те, про що розповідають підконтрольні кремлю місцеві мас-медіа.
Виставка представляє 26 фотографій журналістів Крим.Реалії та Радіо Свобода, знятих у Криму з 2014 до 2022 року. Їх автори: Антон Наумлюк, Станіслав Юрченко, Аліна Смутко, Тарас Ібрагімов, Олександра Сурган, Еміне Джаппарова та інші.
Серед світлин є й такі, авторів яких не називають вже 10 років. Надзвичайно сильні за фактажем та емоційною силою фото є вбивчою правдою про дії росії у Криму. Але це несе небезпеку їх автору.
Серед гостей, які відвідали фотовиставку на відкритті — голова комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, лідер українського музичного гурту «Антитіла» Тарас Тополя, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, постійна представниця президента України в АРК Таміла Ташева, кримські активісти, правозахисники та журналісти.
Біля цих 26 світлин можна простоювати годинами. Кожна з них — окрема історія боротьби, від якої стискається серце.
Наприклад, фото, зроблене у день, коли російські силовики заблокували адмінкордон Криму з Херсонщиною, не пропустивши Мустафу Джемілєва і затримавши сотні кримських татар, коли лідер кримськотатарського народу приїхав до Армянська 3 травня 2014 року.
Або фотографія молодої мами з малям, у яких на 12 років бід брехливими звинуваченнями заарештували главу сім’ї.
А ось ще одна світлина в експозиції — на ній сотні кримських татар прийшли 18 березня 2014 року на сімферопольське кладовище «Абдал» на похорон Решата Аметова. Його понівечене тіло з численними слідами катувань знайшли 15 березня 2014 року за 60 км від Сімферополя.
Третього березня він вийшов до будівлі Ради міністрів АРК на одиночний пікет проти російської окупації Криму і насильно був викрадений невідомими в камуфляжі. Скоріш за все — представниками проросійських чи російських формувань.
У 2017 році Президент України Решату Аметову посмертно надав звання Героя України.
Моніторингова місія ООН задокументувала 43 випадки насильницьких зникнень у Криму з початку його окупації Росією. Фото — Крим.Реалії. З міркувань безпеки ім’я автора фотографії не розкривається.
Як повідомила постійна представниця президента України в АРК Таміла Ташева,
у Криму наразі дуже активний рух спротиву. Вона відзначила й успіхи ЗСУ в Чорному морі у знищенні окупантів, їх флоту та логістики.
26 фото — це абсолютний мінімум з величезного архіву вже зафільмованого журналістами Крим.Реалії, зазначив головний редактор проєкту Володимир Притула.
На них — правозахисники, політв’язні, їх родини. Всі кримські журналісти з першого дня окупації працювали фактично у підпіллі. Нині ситуація стала ще небезпечнішою. Але залишаються журналісти та громадянські у тому числі дуже ризикують. Приклад Владислава Єсипенка, якого судили та кинули до в’язниці лише за виконання професійних обов’язків.
«Утвердження демократичних цінностей, свободи слова, боротьба з дезінформацією та цензурою» — ці заслуги «Крим.Реалії» Національна спілка журналістів України відзначила з нагоди 10-річчя цього проєкту «Радіо Свобода».
Спеціальну відзнаку головному редактору «Крим.Реалії» Володимиру Притулі вручили голова НСЖУ Сергій Томіленко і перша секретар Ліна Кущ під час відкриття фотовиставки «Десять років окупації та спротиву Криму у фотографіях журналістів Крим.Реалії» у Кримському домі в Києві.
Раніше Спеціальною відзнакою НСЖУ нагороджували авторів проєкту Крим.Реалії Миколу Семену та Владислава Єсипенка, а також автора Радіо Свобода Станіслава Асєєва, які стали лауреатами Премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка.
За словами постійної представниці Президента України у АРК Таміли Ташевої після 2022 рух опору лише зміцнився — такого активного проукраїнського протесту раніше не було, тепер є, адже люди побачили, що звільнення Криму цілком реальне.
Читайте також:
«У столиці Володимир Зеленський провів іфтар із представниками мусульманської спільноти України». Вже другий рік поспіль так в Україні відзначають священний для мусульман місяця Рамадану.
Ольга СКОТНІКОВА, Олексій САМСОНОВ, «Вечірній Київ»