Президент призначив ексголову Служби зовнішньої розвідки України Олександра Литвиненка секретарем РНБО
Олександр Литвиненко відомий та досвідчений аналітик, який тривалий час працював у структурах розвідки, РНБО та очолював Національний інститут стратегічних досліджень.
Замість Олексія Данилова, який був секретарем РНБО понад чотири роки, з жовтня 2019-го, Президент України призначив на цю посаду Олександра Литвиненка.
Указ про звільнення Данилова опублікований на офіційному сайті глави держави.
Олександр Литвиненко був головою Служби зовнішньої розвідки України після Валерія Кондратюка у липні 2021 -го.
Він народився 27 квітня 1972 року у Києві.
У 1994 році закінчив у Москві Інститут криптографії, зв’язку й інформатики, який є структурним підрозділом ФСБ Росії (за спеціальністю «прикладна математика»).
Пізніше, у 2009 році Литвиненко отримав диплом Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «правознавство».
А у 2013-ому закінчив Королівський коледж оборонних наук (RCDS) у Великобританії.
У 1998−2007 та 2010−2014 роках за сумісництвом працював асистентом, доцентом, професором Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
У ЗМІ звертають увагу на те, що після Революції гідності, Литвиненко, у 2015-ому він пройшов відповідну люстраційну перевірку в Україні.
Від викладацької діяльності, до роботи у спецслужбі та на чолі Національного інституту стратегічних досліджень. Про Олександра Литвиненка часто можна було почути визначення «золота голова».
Його кар’єра стартувала 30 років тому:
- серпень 1994 — серпень 1998 — офіцер, старший офіцер, головний спеціаліст Головного управління урядового зв’язку СБУ;
- серпень 1998 — травень 2005 (зокрема під час Помаранчевої революції) — старший консультант, завідувач відділу, заступник директора — завідувач відділу, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень;
- червень 2005 — грудень 2007 — працював в апараті Ради національної безпеки та оборони України (керівник управління, експертної комісії, департаменту державної безпеки);
- грудень 2007 — серпень 2009 — заступник начальника департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення Служби безпеки України;
- серпень 2009 — травень 2010 — радник директора Інституту проблем національної безпеки при РНБО;
- червень 2010 — березень 2014 — заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень (зокрема під час Революції гідності);
- квітень 2014 — серпень 2019 — заступник Секретаря Ради національної безпеки та оборони України;
- серпень 2019 — липень 2021 — Директор Національного інституту стратегічних досліджень.
- 23 липня 2021 року Олександр Литвиненко був призначений головою Служби зовнішньої розвідки України (СЗР).
Новопризначений секретар РНБО — доктор політичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки України, він державний службовець 2 рангу, а також генерал-майор.
Литвиненко нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня, відзнакою Президента України — ювілейною медаллю «25 років незалежності України»
Одружений, має сина і доньку
Пів року тому в інтерв’ю ІА «Інтерфакс Україна» Олександр Литвиненко проаналізував ситуацію, зазначивши, що «Путін вірить, що не спромігшись перемогти України за три дні у широкомасштабній війні, кремль пройшов точку неповернення у відносинах з Заходом. Вороття немає, путін може лише тріумфально перемогти, або нищівно програти».
Про український фронт путіна Олександр Литвиненко написав так:
«Цілі незмінні. путіну потрібно стільки території України, скільки він зможе отримати, бо для росіян йдеться про „возвращение исконно русских земель“».
Для цього передбачається сконцентруватись на трьох завданнях:
- тиск по всій лінії фронту із захопленням окремих, політично і медійно важливих точок, зокрема Авдіївки;
- знищення взимку критичної інфраструктури (електростанції, нафтопереробні заводи, транспортні вузли) для зниження якості життя;
- підрив суспільної єдності через підживлення амбіцій і провокування військових («лише вони можуть навести лад»), опозиційних політичних сил («тільки вони гідні керувати Україною»).
Литвиненко також пояснив, що зараз «сво» у планах кремля має й глобальний вимір.
Литвиненко зазначив, що путін переконаний: «повернути Україну та решту „історичних російських земель“ й відновити імперію можна лише уу межах глобального перерозподілу світу».
Такий перерозподіл може тривати 10-15 років, супроводжуватись конфліктами різного масштабу й інтенсивності, можливо із використанням ядерної зброї.
За його словами, війна проти України сприймається наразі кремлем як важливий, але не єдиний фронт для рф, що фактично веде світову війну із США і Заходом у цілому.
росія та її очільник розраховують, що захід вийде на переговори про мир.
Свою статтю Олександр Литвиненко завершив словами:
«Обізнаний — це озброєний. Україна б’ється за свою свободу і свободу всіх націй світу. Вільні люди переможуть рабів».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»