У столиці проведуть консультації лікарів-фтизіатрів і обстеження на пересувному флюорографі: розклад

Консультації та обстеження, що покликані вчасно діагностувати туберкульоз, триватимуть з 25 березня по 24 квітня у всіх районах міста.
У 2023 році в Києві захворюваність на туберкульоз збільшилась майже на 34%, зокрема серед дітей. Виявлено 969 випадків активного туберкульозу (серед них 30 дітей) проти 722 за 2022 рік.
Про це інформує пресслужба КМДА.
Туберкульоз — це інфекційна хвороба, що викликається відповідними мікробактеріями. Найпоширенішою його формою є туберкульоз легень, утім хвороба може вражати й інші органи та системи організму. Передається вона від людини, яка має відкриту форму хвороби повітряно-крапельним шляхом під час кашлю, розмови, чхання.
«Без лікування хворий на туберкульоз може померти впродовж одного-двох років! До того ж — чим пізніше встановлено діагноз, тим складнішим і довшим буде лікування. Натомість раннє виявлення — запорука успішної терапії та одужання», — наголосила директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург.
Гасло цьогорічного Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз: «Так, ми можемо подолати туберкульоз!». І стати реальністю це твердження має всі шанси лише за умови об’єднання зусиль держави, громадських організацій, медиків і кожної людини.

«Кожен із нас має бути максимально обізнаним щодо туберкульозу, аби діяти свідомо, коли йдеться про його профілактику або лікування», — зазначила Валентина Гінзбург.
Вона зауважила, що, враховуючи небезпеку цього захворювання для здоров’я та життя, буквально кожна людина має знати симптоми, які мають насторожити та бути приводом для негайного звернення до лікаря.
Так, на хворобу можуть вказувати кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; підвищена втомлюваність і слабкість; безпричинна втрата ваги тіла; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання (наявність крові в мокротинні, що виділяється при кашлі); задишка при незначному фізичному навантаженні; біль у грудній клітці.
За наявності більше одного з наведених симптомів слід звернутись до свого сімейного лікаря.
«Важливо — на туберкульоз може захворіти будь-хто. Особливо сьогодні, коли всі ми перебуваємо в умовах постійного стресу, переживаємо активні міграційні процеси, багато часу проводимо в укриттях із великою скупченістю людей у закритих приміщеннях», — сказала директорка Департаменту.
«Статистика сумна, адже за нею стоять конкретні люди, — прокоментувала дані щодо захворюваності Валенина Гінзбург. — Водночас таке статистичне зростання свідчить про покращення виявлення туберкульозу. А саме: поновлення профілактичних оглядів обстеження груп ризику після закінчення карантину через COVID-19 й активних бойових дій у нашому регіоні та впровадження в роботу закладів охорони здоров’я молекулярно-генетичного методу виявлення збудника туберкульозу».
За її словами, наразі молекулярно-генетичний метод є найдостовірнішим засобом виявлення збудника туберкульозу. Він результативний навіть за відсутністю виражених симптомів. При цьому така діагностика біологічної рідини (окрім крові) займає не більше 2-х годин, не потребує спеціальної підготовки та є абсолютно безоплатною. У Києві у 2023 році таким чином було виявлено 430 хворих проти 83 хворих у 2022 році.
«Так само безкоштовним є лікування туберкульозу. Воно здійснюється за допомогою сучасних ефективних протитуберкульозних препаратів. Але, що дуже важливо, потребує дисципліни у прийомі ліків, адже перерви загрожують переходом хвороби в мультирезистентну форму, що вкрай важко піддається подальшому лікуванню», — наголосила Валентина Гінзбург.
Важливим фактором запобігання розвитку туберкульозу є профілактика захворювання. І насамперед — це вакцинація новонароджених у пологових будинках та туберкулінодіагностика дітей із груп ризику.
«На жаль, ще спостерігається тенденція відмов батьків від проведення щеплення вакциною БЦЖ, що є пріоритетним заходом профілактики туберкульозу та формування дитячого імунітету. Закликаю батьків не піддаватися фейкам антивакцинальної кампанії. Адже щеплення на сьогодні — єдиний дієвий спосіб вберегти ваших дітей», — впевнена Валентина Гінзбург.
Для профілактики дорослих варто проходити щорічні профілактичні флюорографічні огляди та туберкулінодіагностику серед осіб із груп ризику, а також вести здоровий спосіб життя.
Директорка Департаменту повідомила, що в межах місячника Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз із 12 березня до 12 квітня в закладах первинної медико-санітарної допомоги заплановані та вже тривають консультації лікарів фтизіатрів і обстеження містян на пересувному флюорографі.
«Не нехтуйте можливостями діагностики, що створені у столиці. Дотримуйтесь усіх рекомендацій свого лікаря щодо графіка необхідних обстежень. І обов’язково сумлінно ставтеся до лікування, якщо у вас виявили захворювання. Це гарантуватиме здоров’я вам особисто та допоможе ефективно долати туберкульоз — вкрай небезпечну хворобу, що забирає життя та здоров’я», — закликала Валентина Гінзбург.





Графік буде доповнено датами виїздів після отримання сповіщення від установ та органів:
- Київський геріатричний пансіонат;
- Комунальна соціальна установа «Київський реабілітаційний комплекс змішаного типу для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень»;
- Спеціалізований будинок для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та інвалідів на вул. Будищанській, 4;
- Спеціалізований будинок для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та інвалідів на вул. Івана Їжакевича, 3;
- Спеціалізований будинок для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та інвалідів на вул. Котельникова, 32/11;
- Громадська організація «Всеукраїнська організація інвалідів «Українське товариство сліпих»;
- Київський міський центр зайнятості;
- Комунальна реабілітаційна установа «Київський міський центр незрячих»;
- Київський міський Центр соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів;
- Центр соціальної реабілітації осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями;
- Київський міський територіального центр соціального обслуговування.
Читайте також:
- Безкоштовні аналізи у приватних лабораторіях: як здати у Києві. До програми медичних гарантій від НСЗУ приєдналися чотири приватні лабораторії, в яких за направленням лікаря можна безплатно здати аналізи. «Вечірній Київ» розібрався, кому та які аналізи можна здавати та як це працює у столиці.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»