Повернути історичну пам’ять: столичний музей демонструє фотовиставку козацьких хрестів

Проєкт є результатом багаторічних історико-географічних досліджень та краєзнавчих експедицій від команди ГО «Україна Інкогніта».
У музеї Івана Гончара триває унікальна фотовиставка «Повернути історичну пам’ять», присвячена старовинним українським цвинтарям з різних регіонів та їхнім особливостям.
В експозиції представлені фотографії цвинтарів та хрестів з різних регіонів України, з описами до них, візуальні матеріали фотометричного фільмування та лазерного сканування об’єктів.

На світлинах представлені локації майже з усієї України: Південь, Наддніпрянщина і Центр, Поділля, Галичина і Прикарпаття, Буковина та інші. Тож, найцікавіші знахідки, закарбовані на світлинах дослідників можна нині побачити в експозиції музею Івана Гончара.
«Історична пам’ять — головний феномен відтворення історії кожної країни, суспільства та нації. У більшості випадків вона починається із поховань — стародавніх некрополів, які є одним із головних маркерів ідентичності країни», — наголошує відомий краєзнавець, мандрівник та письменник Роман Маленков, який є ініціатором проєкту.

За його словами, попри численні спроби зруйнувати цю пам’ять, на сьогодні в Україні збереглися близько 2 тисяч давніх українських цвинтарів з кам’яними хрестами.
«На жаль, сьогодні ми не маємо жодного реєстру з обліку цих об’єктів. Ба більше, у переважній більшості вони перебувають у стані занепаду чи руїни, плюндруються вандалами чи тихо зникають… Це не є припустимо: вже кожен з таких хрестів має бути пам’яткою історії, а також лапідарного і сакрального мистецтва», — стверджує Роман Маленков.


Ще у 2009 році, команда ГО «Україна інкогніта» започаткувала цей дослідницький проєкт, що має на меті ведення моніторингу та обліку таких об’єктів не лише для наповнення краєзнавчого порталу, але й для популяризації національної культурної спадщини.
За час експедицій команда дослідила понад 730 старовинних кладовищ на Вінниччині, Хмельниччині, Одещині, Тернопільщині, Львівщини та інших регіонів України.
«Козацькі хрести були поширені у похованнях від Дніпра і фактично до польського кордону (ймовірно, і за нього), до Карпат. Цей хрест є одним із символів України понад 400 років і зараз є символом Збройних сил України», — розповідає Роман Маленков.
Роман Маленков наводить приклад з багатьох країн світу, де, зокрема у Боснії та Герцоговині, Вірменії та Швеції цвинтарі та комплекси цвинтарів є об’єктами Світової спадщини ЮНЕСКО.
«Український комплекс цвинтарів із кам’яними хрестами міг би також бути гідно представлений в цій міжнародній організації, однак наші пам’яткоохоронні організації не мають навіть переліку цих цвинтарів…”- зауважує пан Роман.

Тож наразі команда продовжує досліджувати стародавні українські цвинтарі.
«Наші фахівці займаються оцифруванням та 3D-моделюванням цих об’єктів. Також робимо цифрові копії найбільш цінних, на нашу думку, хрестів та робимо ортофотоплани на кожен цвинтар», — розповідає пан Роман.
На думку дослідника, на сьогодні в Україні немає закону, який би захищав старовинні поховання чи цвинтар, оскільки ці об’єкти не вважаються офіційними пам’ятками.
Тому цей проєкт має не лише пізнавальну мету, але й покликаний привернути увагу пам’яткоохоронних організацій до важливості та актуальності збереження стародавніх поховань.

«Це сприятиме відновленню історичної справедливості та поверне національну пам’ять про нашу справжню історію і наших предків», — підсумовує Роман Маленков.
Нагадаємо, що дізнатися більше про дослідження та сам проєкт можна на сайті «Україна інкогніта».
Фотовиставка «Повернути історичну пам’ять»
Коли: до 14 квітня, середа — неділя: з 10:00-18:00, понеділок — вівторок — вихідні.
Де: вулиця Лаврська, 19
Вартість квитків: повний квиток — 80 грн, пільговий — 40 грн.
До теми: українські пам’ятки серед перлин світової спадщини: у Києві презентували унікальне видання.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»