Масниця чи Колодій: де у столиці відсвяткувати проводи зими

Цими вихідними відзначатимуть колоритне свято, присвячене переходу від зими до весни. Ми зібрали кілька варіантів, як долучитися до традицій у столиці.
З давніх часів Масниця була важливим святом, що символізувало початок весни. Протягом всього тижня українці влаштовували масові гуляння та ярмарки. Наші предки вірили: піснями, танцями та різними заклинаннями можна прогнати Зиму та закликати Весну. А до того ж погуляти перед Великим Постом.
У різних місцевостях України Масниця називалася«Масляниця» «Сирниця», «Сиропусний тиждень», «Сиропуст», «Сирний тиждень», «Білий», «Колодій», «Колодка», «Туриця», «Бабський тиждень». В цей час можна було вживати тільки молочні страви. Найбільше готували вареники з сиром із пшеничного або гречаного борошна щодня і в кожній оселі. «На Масницю треба їсти вареники у маслі, щоб увесь вік жити, як вареник у маслі», — казали в народі.
Це тиждень, сповнений різноманітними звичаями. Найвідомішим обрядом Масниці є Колодка або Колодій, коли одружені жінки збиралися у когось вдома, готували застілля і приносили поліно чи колодку. Дерево прикрашали стрічками і йшли з ним по домівках неодружених хлопців та дівчат, натякаючи, що вже час знайти собі пару.
У суботу родичі чоловіка зазвичай йшли в гості до будинку сина та невістки на частування. А в останній день Масниці, прощену неділю, прийнято просити вибачення та прощати всіх. Увечері влаштовують традиційну гуляння та спалюють ляльку з соломи, проводжаючи зиму.

Коло Свароже. Колодій від Арт-завод Платформа та Даринок
Це красива багатовікова традиція збиратися у колі сім‘ї та друзів, щоб разом відчути магію весняного перезавантаження та почати новий цикл життя.
Організатори обіцяють звук трембіти, палачаюче Коло Свароже, шоу барабанів, бойовий гопак, відлуння молотів ковалів, іскри з-під копит козацьких коней, силові та акробатичні трюки, етно-виступи артистів, а також багато млинців.
Відвідувачі зможуть зануритись в таємничу атмосферу давніх традицій і бути присутніми при спаленні символу зими, щоб залишити все старе позаду.
Коли: 16-17 березня
Де: вул. Якова Гніздовського, 1А.
Вхід вільний

«Колодій. Масниця» у Мвзеї просто неба
16 та 17 березня в Музеї просто неба будемо відзначати Колодія та Масницю.
Відвідувачам підготували:
— цікаві народно-обрядові дійства;
— традиційні смачні українські страви;
— багато забав (хороводи, ігри та дзвінкі веснянки).
Впродовж двох днів ваші душі звеселятимуть і весну закликатимуть відомі в Україні фольклорні колективи: Зразковий ансамбль пісні і танцю «Яблуневий цвіт»; Народний фольклорний ансамбль «Громиця»; Фольклорний ансамбль «Співаниця»; Дитячий фольклорний ансамбль «Промінь»; Зразковий фольклорний ансамбль «Вінець»; Народний аматорський фольклорно-обрядовий колектив «Придани»; Народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Брикса»; Аматорський фольклорний ансамбль «Великодимерські баламути»; Народний аматорський колектив української пісні «Берегиня».
Співробітники музею покажуть обряд «колодкування», розкажуть про традиційну та невід’ємну страву, яку готували на Масницю, — вареники з сиром, які також можна буде продегустувати.
Кульмінацією свята буде обряд спалювання опудала «Кострубатого діда» (о 15:00), що уособлює злі сили.
Коли: 16 та 17 березня з 12:00
Де: Національний музей народної архітектури та побуту України, Співоче поле, вул. Академіка Тронька, 1
Вартість квитків: 100 грн, для дітей (6-9 років) та пенсіонерів 50 грн, для підлітків та студентів 70 грн.

Масниця на ВДНГ
На центральній площі розміститься невеличка сцена, де протягом двох днів відбуватимуться виступи народних гуртів та колективів. Щогодини з 12:00 до 18:00 тут показуватимуть виставу «Ой на Масницю!», що розповідатиме про історію свята й познайомить гостей з притаманними йому традиціями та обрядами. \
У суботу, 16 березня, на заході виступатимуть народний фольклорний ансамбль «Громиця», гурти «Шум’я» та «ДваТри». У неділю, 17 березня, відбудуться виступи гуртів «ГуляйГород», SoloMia та дитячого фольклорного ансамблю «Зернятко».
Ще одне яскраве доповнення «Масниці» на ВДНГ — ходулісти, що протягом двох днів зустрічатимуть гостей. А кульмінацією традиційно стане вогняне шоу зі спалюванням опудала зими у фіналі. Наші пращури вірили, що цей обряд дає дорогу весняному теплу.
Усі активності відбуватимуться на центральній площі Експоцентру. Там же розміститься бар вареників, а також фуд-корт з величезним різноманіттям страв: від бограча до грилю. Поруч працюватиме зона майстер-класів.
Коли: 16 та 17 березня, 12:00-21:00
Де: ВДНГ, проспект Академіка Глушкова, 1
Вхід вільний
Весна прийде: столична галерея демонструє ліричну експозицію. Головною ідеєю представлених мистецьких творів є плекання надії на світлі та щасливі часи.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»