Мультимедійне шоу, виставки та концерти: як у Києві відзначають Шевченківські дні

На вихідних до 210-річчя Тараса Григоровича Шевченка пройдуть тематичні заходи на різний смак.
9 березня в Україні святкують 210 річницю від дня народження знакового поета, художника та громадського діяча.
Тарас Шевченко — унікальна постать в історії українського мистецтва, образи якого досі вказують нам шлях до перемоги, національної єдності і взаєморозуміння.
Пропонуємо події, що пропонують переосмислення його творчості.
ІМЕРСИВНИЙ СВІТ

9 та 10 березня у Національному музеї Тараса Шевченка відбудуться покази мультимедійного шоу «Імерсивний світ Тараса Шевченка».
Задля цього в музеї обладнали спеціальний мультимедійний зал, такий можна побачити в провідних сучасних музеях світу, а відтепер — і в українському музеї. Виставка поєднує українські традиції з передовими технологіями, актуалізуючи спадок Тараса Шевченка в контексті сучасності. Широкий спектр його творчості відтворюється за допомогою інноваційних технологій імерсивної виставки.
Показ відбудеться 9 та 10 березня, о 14:00 і 16:00
Адреса: Національний музей Тараса Шевченка, бул. Шевченка, 12
Вхід вільний
МУЗЕЇ ШЕВЧЕНКА ЗАПРОШУЮТЬ
Традиційно у Шевченківські дні вхід до музеїв Шевченка (а їх у столиці три) вільний. А крім того, відвідувачам підготували особливу програму.

Національний музей Тараса Шевченка:
9 березня о 15:00 концерт Камерного дівочого хору Київського державного музичного ліцею імені Миколи Лисенка та чоловічого складу Камерного хору «Gaudeamus». Учасники хору декламуватимуть вірші Шевченка та виконають музичні твори: Державний Гімн України, «Садок вишневий коло хати», «Думи мої», «Все упованіє моє» (сл.Т.Шевченка), «Шевченкові» (сл.Л.Українки), хоровий цикл «Пори року», «Guzel Qirim» (Прекрасний Крим).
9 та 10 березня о 16:00 Кураторські екскурсії виставкою «Територія свободи: Майдан». Про шлях, який пройшло наше суспільство від Майдану 2014-го, і про Шевченкове «Борітеся — поборете!» в роботах сучасних українських художників.
10 березня о 15:00 Літературно-музичний вечір від Київської Просвіти за участі Кирила Стеценка (скрипка), Ольги Ходацької (поезії), Тараса Компаниченка (кобзарство), Василя Живосила Лютого (авторська пісня), Тараса Яницького (бандура), Олексія Паламаренка (художнє слово), Андрія Міцая (пісні на вірші Шевченка) та інших.
Адреса: бул. Шевченка, 12
Вхід до музею та на вказані події 9 і 10 березня безкоштовний

Будинок-музей Тараса Шевченка
9 березня відвідувачам пропонують привітати Тараса Шевченка з Днем народження, з 210-літтям, його ж словом. Упродовж дня можна прийти до музею і прочитати улюблені рядки поета. До послуг гостей — різноманітні «Кобзарі» із нашої бібліотеки: фронтовий, шрифтом Брайля, мовами народів світу, дитячий.
«Кожен може обрати собі локацію. Це буде своєрідний флешмоб, зробимо записи, створимо „Шевченкове слово 2024“. Тож читаємо Шевченка, знаходимо силу, наснагу і віру в нашу Перемогу», — зазначають у музеї. І сюрприз для наших гостей — презентація проєкту «Офортна майстерня Шевченка» о 14:00.
Адреса: пров. Шевченка, 8а
Вхід вільний. 9 та 10 березня у музеї — дні відкритих дверей

Хата на Пріорці
Музей розташований на історичній околиці Києва, де 1859 року жив Тарас Шевченко.
Адреса: вул. Вишгородська, 5
Вхід вільний. 9 та 10 березня у музеї — дні відкритих дверей
ШЕВЧЕНКО У ТВОРЧОСТІ ХУДОЖНИКІВ

У виставкових залах Центрального будинку художника НСХУ триває масштабна колективна виставка українських митців, присвячена відзначенню 210-ї річниці від Дня народження Тараса Шевченка. У фокусі уваги українських живописців, графіків та скульпторів з усіх регіонів держави — постать Кобзаря.
Коли: до 17 березня
Де: виставкові зали НСХУ, Центральний будинок художника, вул. Січових Стрільців, 1-5
Вхід вільний
ШЕВЧЕНКО В МУЗЕЯХ
Національний музей літератури

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського
9 березня гості та друзі Дому Грушевських мають нагоду зустрітися на вернісажі ретроспективної виставки «Нитка прокидається…», присвяченої двом ювілеям, які збіглися в часі на третьому році війни. Це 210-та річниця від дня народження Великого Кобзаря та 35-річчя творчого шляху лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, видатного килимаря Степана Ганжі.

В експозиції представлено 28 творів Степана Олександровича — і то не лише перші килими з кінця 1980-х, але й ескізи, зазвичай заховані від людського ока в шухлядах. Окремим з них пощастило «перевтілитися» в килими, інші так і залишилися в задумах. Довершують експозиційний ряд твори останніх років — 2022–2023, які вперше красуватимуться на публіку.
Коли: 9 березня о 14:00
Де: вул. Паньківська, 9
У день відкриття виставки — вхід вільний
Виставка відкрита для огляду з середи по неділю з 10:00 по 18:00. Вартість вхідного квитка — 100 грн, пільгового — 50 грн. Кураторська екскурсія — 150/100 грн.
ШЕВЧЕНКІАНА В ФІЛАРМОНІЇ
9 березня день народження Тараса Шевченка вшановує концертом-присвятою Національна капела бандуристів України імені Георгія Майбороди. Музикознавці кажуть, що Тарас Шевченко — наймузикальніший поет у світовій літературі. Хоча конкретні музичні вподобання Тараса Шевченка можуть залишатися загадкою, його життя та творчість свідчать про значущий вплив музики на його духовний світ.
Серед обраних композицій програми «Розкуйтеся, братайтеся…» — твори Лисенка, Вериківського, Грицишина, Тищенка, Кушплера на слова поета, які вражають своєю глибиною та поетичністю, відтінюючи кожен аспект поетичного слова Шевченка. Музична подія відображає різні етапи життя та творчості поета. Поезії читає легендарний Анатолій Паламаренко.
Вартість квитків: 190-350 грн.
Цього ж дня, 9 березня о 17:00 у затишному Музичному салоні філармонії відбудеться музична лекція (Не) Кобзар українського письменника, журналіста, автора YouTube-каналу Історія для дорослих / History For Adults — Олега Криштопи.
Вартість квитків: 250-350 грн.

10 березня на сцені Колонної зали ім. Лисенка відбудеться вже третій концерт з циклу музично-поетичних вечорів «Музика Слова» — ШЕВЧЕНКО ПРО ROCK.
У програмі звучатиме поезія та музика на слова Тараса Шевченка, що будуть виконані у творчій синергії поета та читця Івана Малковича, симфонічного оркестру та хору Liatoshynskyi Capella під орудою Богдана Пліша. Особливого звучання та тембральної глибини цьому вечору додасть виступи Андрія Середи і рок-гурту «Кому вниз» та Юрія Йосифовича.
Вартість квитків: 100-500 грн.

ТЕМАТИЧНІ КОНЦЕРТИ
З Днем народження, Тарасе!
Симфонічно-хорові фрески «Кобзар» створив до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка відомий український композитор Юрій Шевченко (1953 — 2022). Всеукраїнська ж прем’єра твору відбудеться лише через десятиліття. Поряд із прем’єрою «Кобзаря» до програми концерту «З Днем народження, Тарасе» ми включили і два твори української музичної класики, також натхненні Шевченковими словами: — поему «Чернець» Михайла Вериківського представлять Андрій Гонюков і оркестр театру та кантату «Заповіт» Бориса Лятошинського, що звучатиме у виконанні хору та симфонічного оркестру Київської опери.
Коли: 9 березня о 17:00
Де: Київська опера (Театр опери і балету для дітей та юнацтва), вул. Межигірська, 2
Вартість квитків: 200-350 грн.
Шевченко в музиці
Програма концерту до 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка складається з творів українських композиторів ХІХ-ХХ століть, написаних на слова письменника. Серед них — Микола Лисенко, Владислав Заремба, Яків Степовий, Борис Підгорецький, Іван Карабиць, Мирослав Скорик.
Виконавці: Іванна Пліш (сопрано), Тетяна Гавриленко (мецо-сопрано), Анатолій Баженов (скрипка), Катерина Баженова (фортепіано).
Коли: 9 березня о 18:00
Де: Будинок вчених (Біла вітальня), Київ, Володимирська 45а
Вартість квитків: 250 грн.
Сакральний Шевченко
У день народження Тараса Шевченка камерний хор «Київ» під орудою Миколи Гобдича представить в Українському Домі програму «Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров». До неї увійдуть твори трьох українських музичних геніїв — Євгена Станковича, Мирослава Скорика та Валентина Сильвестрова — на вірші Тараса Шевченка: хорали, псалми та піснеспіви.
Коли: 9 березня о 17:00
Де: Український дім, вул. Хрещатик, 2
Вартість квитків: 300 грн.
Нагадаємо, столиця підготувала програму різноманітних культурних, мистецьких і просвітницьких заходів, присвячену 210-річчю від дня народження Тараса Шевченка.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»