У МОЗ спрямують більше коштів на безплатні ліки для українців
Вартість лікарських засобів за програмою відшкодовує Національна служба здоров’я України.
Програма реімбурсації «Доступні ліки» включає понад 500 торгових найменувань медичних препаратів та засобів. Завдяки їй пацієнти мають можливість отримати необхідні їм ліки безоплатно або з частковою доплатою. Вартість лікарських засобів за програмою відшкодовує Національна служба здоров’я України.
У 2024 році на програму реімбурсації держава виділила 5,2 млрд грн, що на 500 млн грн більше, ніж минулого року. На цьому акцентував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
«Основним пріоритетом на цей рік буде збільшення доступності ліків — аби люди, котрі мають хронічні захворювання, безперервно приймали ліки та мали доступ до них. Для цього минулого року ми максимально спростили умови для відкриття аптек в сільській місцевості та прифронтових областях. Це, зокрема, вже дозволило запустити перші мобільні аптечні пункти», — наголосив міністр.
Очільниця Національної служби здоров’я України Наталія Гусак додала, що у 2023 році до переліку програми реімбурсації вперше додалися знеболювальні засоби для паліативних пацієнтів, імуносупресивні препарати та тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові при діабеті І типу.
Загалом за 5 років роботи програмою «Доступні ліки» під адмініструванням НСЗУ вже скористалися майже 4,5 мільйона пацієнтів, з них понад 2,2 мільйона у 2023 році. Найбільше пацієнтів отримали ліки за такими напрямами: серцево-судинні захворювання; профілактика інфарктів та інсультів; цукровий діабет II типу; хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів; діабет (інсулінозалежний).
«77% опитаних лікарів вважають, що програма покращила доступ пацієнтів до ліків. Лікарі зазначали, що тепер пацієнти можуть проходити безперервний курс лікування і контролювати свої хронічні хвороби, а також що програма збільшує мотивацію людей отримувати лікування, оскільки вони знають, що зможуть отримувати медпрепарати на постійній основі», — зауважила Технічна радниця проєкту SAFEMed Анна Безрук Анна Безрук.
Серед рекомендацій щодо покращення програми «Доступні ліки», які наводили учасники опитування, Анна Безрук виокремила необхідність розглянути можливість розширення списку існуючих ліків, щоб включити захворювання, які на цей момент не охоплені програмою, зокрема опитані наводили як приклади онкологічні захворювання та основні антибіотики.
Опитані в межах дослідження лікарі також зазначили необхідність залучення лікарів до процесу відбору ліків для програми та забезпечення більш складних комбінацій ліків, які відповідають потребам лікування пацієнтів.
Аби скористатися програмою «Доступні ліки», потрібно звернутися до лікаря та отримати електронний рецепт. Далі завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки» та отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою.
До слова, знового року внесені зміни в системі охорони здоров’я України. Зокрема, зареєстровані в Україні рецептурні ліки виписуються за е-рецептом, а трансплантація органів з січня 2024-го фінансується Національною службою здоров’я України.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»