Загинув на другий день війни: у Києві перейменували вулицю на честь льотчика-винищувача Олександра Оксанченка

Військовий льотчик першого класу Олександр Оксанченко був визнаний міжнародною авіаційною спільнотою, як один із найкращих льотчиків-винищувачів світу та один із найкращих майстрів повітряного пілотажу, він загинув 25 лютого 2022 року, захищаючи небо Києва.
18 січня 2024 року рішенням Київради ім’я українського льотчика 831 бригади тактичної авіації, Героя України, оборонця столиці й одного із «Привидів Києва», полковника Олександра Оксанченка уславили в назві столичної вулиці у Святошинському районі (на Нивках). Раніше вулиця називалася Огарьова, а тепер — Оксанченка.
Виникла вулиця в середині 20 століття, її перша назва була — 857 Нова. А в 1955 році стала називатись іменем Миколи Огарьова, російського письменника та філософа, який народився у Петербурзі в 1813 році, а помер у Великій Британії у 1877. Частину життя — з 1856 року Огарьов прожив в еміграції, у Швейцарії та Британії.

Микола Огарьов був одним з ініціаторів та співредактором тижневика «Дзвін» («Колокол»). Він розробив соціально-економічну програму знищення кріпосного права — як селянську революцію. Розвинув теорію «російського соціалізму», висунуту його соратником Герценом. У соціалістичних поглядах Огарьова значної ролі грали народницькі тенденції.
Зокрема, його погляди характеризує стаття «Що потрібно народові?»
В ній він відповів так:
«Дуже просто, народу потрібна земля та воля. Без землі народу жити не можна, але без землі не можна його й залишити, бо вона його власна, кровна. Земля нікому іншому не належить, як народу».
У срср Огарьов та Герцен були вшановані у назвах топонімів та вишів. Їх вважали передвісниками більшовицької революції 1917 року.
Вулиця, яка тепер має ім’я пілота, Героя України та Захисника столиці Олександра Оксанченка, має протяжність 290 метрів. Вона знаходиться у так званому Авіамістечку, мікрорайоні, де будували житло для працівників авіазаводу.
Поблизу є станція метро Святошин та залізнична станція з такою ж назвою.
Вулиця пролягає від Тернопільської та Хмельницької до вулиці Гетьмана Олександра Разумовського.
На будинку номер один по вулиці Оксанченка — меморіальна дошка на честь авіаконструктора Олега Антонова (встановили у 1991 році).
Олександр Оксанченко загинув на другий день повномасштабної війни у повітряному бою. Він відвертав на себе ворожу авіацію під час битви за Київ. Таким чином, мужність, героїзм та жертовність полковника дали початок легенді про «Привида Києва».

Це був драматичний день, коли у небі Києва загинули два досвідчені пілоти — підполковник Геннадій Матуляк та полковник Олександр Оксанченко.
Тепер імена обох Героїв увічнені у назвах столичних вулиць.
Олександр Оксанченко народився 26 квітня 1968 року у селі Маломихайлівці, Покровського району, на Дніпропетровщині. Після закінчення середньої школи він здобув вищу військову освіту у Харківському вищому авіаучилищі льотчиків ім. С.І.Грицевця.

З 1989 по 2022 роки він пройшов шлях від льотчика-інструктора до заступника командира з льотної підготовки та інструктора-пілота 831 бригади тактичної авіації (у місті Миргород на Полтавщині).
Пілот був одним із найкращих льотчиків-винищувачів у світі, мав понад дві тисячі льотних годин.
Олександр Оксанченко багато разів представляв Україну та завойовував призові місця в авіаційних пілотажних шоу у Великій Британії, Угорщині, Румунії, Польщі, Словаччині, Чехії, Данії, Бельгії та Мальті.

Олександр Оксанченко розповідав свого часу журналістам, що фігури вищого пілотажу застосовуються й під час бойових вильотів.
«Перевага у швидкості дозволяє льотчику-винищувачу здобути ініціативу під час бою та утримувати її, перебуваючи більшою частиною часу в положенні атакуючого та припиняючи спроби противника відірватися від переслідування прямолінійним розгоном швидкості. Тому військовими льотчиками відпрацьовуються такі маневри, як віраж, граничний по тязі, бойовий розворот з поворотом у внутрішній бік, гірка з виконанням бочки на виводі, напівпетля, переворот, коса петля. Саме вони найчастіше використовуються під час бойового застосування СУ-27», — пояснював полковник Олександр Оксанченко.
Полковник Олександр Оксанченко вірив і робив максимально можливе для України, захищаючи рідну землю від російських окупантів. Він одним із перших піднявся в небо у 2014-му, коли розпочиналось збройне вторгнення рф.
А 24 лютого 2022 року почав захищати небо столиці.
У пілота було чимало хобі: фотографування, рибальство, а також гра на гітарі.
Донька Ганна розповіла й про його улюблені вірші:
«Серед улюблених були поезії Василя Симоненка „Ти знаєш, що ти — людина“ та Ліни Костенко „Крила“. Вірш Василя Симоненка став останнім, який тато нам встиг прочитати. Щось містичне у цьому є», — поділилась Ганна Оксанченко.

Про переконання та останній політ батька в інтерв’ю пресслужбі 831 бригади тактичної авіації Ганна розповіла так:
«Я дуже часто прокручую в пам’яті моменти, що я могла б зробити, аби не сталося цього горя в моїй сім’ї. Як його могла б не пустити, аби була на той час в Миргороді. Мама те ж саме, каже, що не розбудила б його просто. Але я розумію, що б ми не казали й не робили, це не та людина, яка не пішла б. Він одним із перших наших героїв взяв на себе удар. Він би не покинув, не дав літати молодшим своїм учням. Він не зміг би, бо це людина не тієї душі, щоб підставити, відсидітись. Він пішов на пенсію, був цивільною людиною, але не дивлячись ні на що 24 лютого за наказом повернувся до військової частини».
28 лютого 2022 полковнику Оксанченку Олександру Яковичу «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі» було посмертно надали звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».

У Великій Кручі, на Полтавщині, відкрили меморіальну дошку Герою України Олександру Оксанченку, адже там упродовж 1989—1995 років він проходив службу у 443-ому навчальному авіаційному полку Харківського вищого військового училища льотчиків імені Сергія Грицевця.
У цьому місті буде й паркова зона імені Героя України Олександра Оксанченка.
А в Миргороді, де льотчик-винищувач проходив службу, Багачанська вулиця має тепер ім’я Оксанченка. На Полтавщині й одна з вулиць Кременчука була названа на його честь.
Випустили й серію поштових марок «Льотчик Олександр Оксанченко». У столиці перейменовано на його честь вулицю.
Побратими мріють побачити ім’я Героя України й на борту бойового літака.
«Вечірній Київ» писав про те, що іменем Героя України льотчика-винищувача Геннадія Матуляка назвали вулицю у Києві.
Читайте: «На честь одного з привидів Києва назвали вулицю у Святошинському районі».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»