Аби в Україні не було війни: у столиці провели вечір пам’яті активіста Геннадія Афанасьєва

Колишній політв’язень кремля загинув у 2022 році, виконуючи бойові завдання на Луганщині.
20 лютого у просторі Pen Ukraine провели вечір пам’яті Геннадія Афанасьєва — активіста громадського спротиву російській окупації Криму, політв’язня, публіциста та військовослужбовця Збройних сил України.
Геннадій Афанасьєв був ув’язнений на майже три роки за проукраїнські мирні акції під час анексії Криму у 2014 році. Витримавши всі жахливі тортури, активіст продовжив займатися громадською діяльністю після звільнення, був призначений на посаду спецпредставника МЗС України з питань звільнення полонених.
Вже після початку повномасштабного вторгнення Геннадій долучився до Збройних сил, брав участь у звільненні Київщини. На жаль, під час виконання бойового завдання у Білогорівці на Луганщині у грудні 2022 року, Геннадій загинув у віці 32 років. Посмертно його нагородили орденом «За мужність» III ступеня.

На заході були присутні мама Геннадія, його дружина та близькі родичі. Також пам’ять активіста вшанували і ті, хто боролися за його звільнення під час арешту.
Кожен з присутніх, хто особисто знав Геннадія, ділився спогадами про нього, їхні спільні здобутки у боротьбі за вільний Крим та за всіх інших в’язнів кремля.
«Постійно дорікаю сама собі, за те, що не змогла вберегти його від жаху, який довелось пережити. Я весь час намагалась йому сказати, що ситуацію буде складно виправити і це буде вирішуватись на державному рівні. Але сталося так, як сталося. Переживши тортури, одиночне ув’язнення, всі випробування, якби потрібно було пройти цей шлях знову, він зробив би це. Я поважаю його стійкість, життєву позицію і пишаюсь своїм сином», — не стримуючи сліз розповіла мати активіста Ольга Афанасьєва.

Ольга Афанасьєва також зачитала уривки, які не увійшли в книгу Геннадія «Піднятися після падіння». У ній колишній політв’язень описав спогади перебування у неволі, згодом книгу вдалось перекласти декількома мовами.
На вечорі пам’яті була присутня також Олександра Матвійчук — правозахисниця, очільниця організації «Центр громадянських свобод», а також лауреатка Нобелівської премії миру 2022 року.
Олександра брала активну участь у поверненні Геннадія Афанасьєва з російського ув’язнення.
«Познайомились ми з Геною вже після його повернення. Він щирий, різкий, рішучий, впертий. Тому не було дивним, що Гена і далі боровся за повернення інших політв’язнів», — розповіла правозахисниця Олександра Матвійчук.

Олександра також поділилася листом, який Геннадій написав ще під час ув’язнення, уривок:
«Я Афанасьєв Геннадій Сергійович, був посаджений за ґрати, мене катували за любов до моєї Батьківщини. Використовуючи мене та інших учасників у справі «кримських терористів» влада рф намагалася виправдати вторгнення та захоплення українських територій.
Але виставила себе на посміх, продемонструвавши всьому світу свавілля, яке панує у їхній державі. Я українець, мій паспорт був, є та буде громадянина України. Мене зараз примушують змінити громадянство, стати росіянином, але я не підписав жодних документів, не відмовився від Батьківщини».
Лист з ув’язнення 2014 рік.
Також на вечорі пам’яті закликали підтримати петицію про присвоєння Геннадію Афанасьєву звання Героя України. Наразі зібрано більш ніж половина необхідних підписів.
Також учасники заходу долучились до ініціативи «Лист до вільного Криму». Кожен охочий може долучитись до написання листа політв’язням, аби підтримати та подякувати їм за боротьбу. Детальніше про умови написання розповіли у матеріалі Pen Ukraine.

У травні 2023 року на сайті Київради з’явилась петиція про перейменування однієї з вулиць на честь Геннадія Афанасьєва. Про те, яку вулицю хочуть назвати ім’ям захисника читайте у матеріалі.
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ»