Кондиціонер на обличчя: на столичному бульварі спотворили мозаїку відомих митців

Вже не вперше ця серія мозаїчних панно потерпає від свавілля орендарів та власників комерційних приміщень.
Нещодавно стало відомо, що у Києві понівечили одну з мозаїк відомих українських митців монументалістів Анатолія Гайдамаки та Лариси Міщенко. Цей твір з серії «Людина і природа» є одним з 11 мистецьких панно, які прикрашають будинки № 24 та №28, були створені у 1969-1970-х роках.
Вони оформлені у червоно-коричневій колірній гаммі, а їхня тематика є різною: від тріумфу науки та праці до карпатських пасторальних тем та фольклорних мотивів.



Про пошкодження мозаїки повідомили на сторінці спільноти «Child of socialism» в Instagram, оприлюднивши відповідні світлини:
«Нещасливі мозаїки на Лесі Українки…Довгі роки вони потерпають від свавілля володарів магазинів і ресторанів. То ресторан „Марокана“, який зашив ціле панно під літню терасу. То магазини Nike, Watsons, які тулять свої вивіски, закриваючи верхівки панно‼️ Тепер ще одна — остання, 11-та, на будинку 28. Вони встановили кондиціонери прямо на панно. І навіть не у зону, де немає малюнка, а прямо на обличчя зображеної людини», — повідомляється у дописі.


Спотворення відомого витвору мистецтва вже викликало неабиякий резонанс у соцмережах:
«Анатолій Гайдамака розповідав мені, що цей цикл „Людина і природа“ вони із Ларисою Міщенко робили у надзвичайно складних погодних умовах — під Новий рік — коли мороз та вітер максимально ускладнюють роботу. Невже ті нездари, які вгатили кондиціонери поверх мозаїки не роздивилися наскільки ця робота чудова та скільки сил та таланту було вкладено?» — зауважує у своєму дописі дослідниця радянського монументального мистецтва Олена Борисова.
До літа 2023 року у приміщенні розміщувався магазин «Fanzoo», який наразі припинив свою роботу. Наразі там триває ремонт, і невдовзі планують відкрити новий заклад.

«Ремонтні роботи вже тривають понад два місяці. За деякий час у приміщенні планується відкрити аптеку», — розповідає пан Микола, адміністратор магазину «Вина Світу», який розміщується у сусідньому приміщенні.
Також він зауважив, що їхня крамниця не має жодного відношення до встановлення цих кондиціонерів, а з новими орендарями жодних контактів не має.
На жаль, ці витвори монументального мистецтва, які вподовж десятиліть є чи не єдиною окрасою радянської забудови вулиці, не мають охоронного статусу, та час від часу потерпають від зміни орендарів приміщень та постійних ремонтів, внаслідок яких частина мозаїк істотно руйнується.

Подібна ситуація склалася з іншим панно у 2021 році, коли у супермаркеті «Фора» почали встановлювати великий навісний дашок прямо на мозаїку.
Однак після значного суспільного резонансу, та на прохання автора панно Анатолія Гайдамаки «Фора» прибрала конструкцію, оформивши рамку біля входу.
«Тоді у „Форі“ — не просто прибрали рамку, а ще й виділили кошти на повну реставрацію мозаїки, яку ми зробили завдяки їхньому фінансування. Це приклад дбайливого відношення до культурної спадщини…», — зазначила донька авторів панно — художниця Христина Гайдамака.
На жаль, восени 2023 року відомий художник-монументаліст Анатолій Гайдамака пішов з життя.
Однак дослідники радянського монументального мистецтва вірять, що понівечену мозаїку, все ж таки вдасться врятувати.
До теми: На бульварі Лесі Українки відновлять мозаїчне панно відомих художників.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»