Обіцяли дрони для ЗСУ: шахрайки ошукали українців на понад 45 мільйонів гривень

Організували злочинну схему дві жінки.
Одну аферистку та її спільника затримали. Ще одна шахрайка перебуває за кордоном. Понад 90 українців перерахували аферистам понад 45 мільйонів гривень. Люди збирали гроші на безпілотники для відправлення знайомим військовим у зону бойових дій. Серед ошуканих — громадяни з усіх регіонів України різного віку й професій, яких обʼєднало бажання допомогти захисникам.
Як повідомили у Нацполіції, у лютому правоохоронці провели сім обшуків за місцем проживання підозрюваних у Києві, а також в Одеській і Волинській областях, в ході яких вилучили банківські картки, мобільні телефони, компʼютерну техніку та інші речові докази.

Як встановили поліцейські, потерпілих привабила вартість запропонованих товарів, яка була менше на 20-25% від ринкової. Крім того, шахраї, щоб підсадити жертв на гачок, виконали декілька перших замовлень. Однак переважна більшість замовників не отримала ні дронів, ні грошей. Шахраї розпорядились отриманими коштами на власний розсуд.
Оплата здійснювалась готівкою та шляхом перерахування коштів на власні банківські картки, криптогаманці та рахунки підконтрольних їм суб’єктів господарювання. Після цього гроші виводились шляхом фіктивного придбання автозапчастин, текстилю, які не поставлялись, та туристичних послуг, які відповідно також не надавались.

За даними Нацполіції, дві жінки, які організували злочинну схему, й раніше використовували надзвичайні ситуації в країні для ошукування людей. Так, в період блекаутів вони продали та не поставили 40 старлінків, а в період бензинової кризи реалізовували недійсні паливні талони. За даними провадженням у 2023 році слідчі Нацполіції вже оголосили їм про підозри та скерували обвинувальні акти до суду.
Однак, шахрайки не заспокоїлись. Після цього вони не поставили понад 600 дронів для ЗСУ. Організаторкам схеми та їхньому спільнику голосили про підозру у шахрайстві, вчиненому в особливо великих розмірах організованою групою. Їм загрожує від п’яти до 12 років тюрми з конфіскацією майна.


Основна організаторка тривалий час переховується за кордоном. Поліцейські вживають заходів, щоб оголосити її у міжнародний розшук. Двох інших підозрюваних — чоловіка та жінку суд узяв під варту. Їхнє майно вартістю понад 4,5 мільйони гривень арештували, як і 28,6 мільйона гривень на банківських рахунках залучених до схеми підприємств.
Раніше у Києві затримали колишню працівницю банку, яка ошукала клієнтів на 86 мільйонів гривень.
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»