Яким був найдавніший іконостас: колекція заповідника «Києво-Печерська лавра» поповнилась унікальним артефактом
Історикиня архітектури Наталія Логвин подарувала закладу світлину металевої копії найдавнішого високого (5-ярусного) іконостаса Великої Печерської церкви, що згорів 1718 року.
До колекції Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» надійшов новий музейний предмет. Про це повідомили у закладі.
8 лютого 2024 року до фондів заповідника завітала історикиня архітектури, дослідниця давніх храмів Києво-Печерської лаври, Наталія Григорівна Логвин.
Вона передала у дар закладу унікальну світлину металевої копії найдавнішого високого (5-ярусного) іконостаса Великої Печерської церкви, який загинув у вогні великої пожежі 1718 році.
Його спорудження повʼязують із щедрими вкладниками — родиною князів Острозьких (XVI ст.). Як виглядав іконостас відомо саме завдяки металевій моделі, що була створена відповідно оригіналу ченцем Києво-Печерського монастиря у 1685 році.
«Мандри» збереженої в приватній колекції світлини від її виготовлення в лаврській фотомайстерні у 1899 році було ретельно досліджено провідною науковою співробітницею Ольгою Крайньою. А результати оприлюднені під час конференції 3 iсторії гуманітаристики в січні 2024 році.
«Завдяки співпраці колег-музейників, шляхетному рішенню Наталії Григорівни, візуальне джерело, що зафіксувало важливу віху в історії українського церковного мистецтва, поповнило колекцію. І невдовзі буде представлено широкому загалу в музейній експозиції, — зазначають у заповіднику. — Особливою родзинкою фотографії є відповідність її параметрів розміру металевої копії іконостасу».
Читайте також:
- Історичне рішення: вся територія Лаври відтепер належить Національному заповіднику. Понад 30 років земля, на якій розташовуються памʼятки національного та світового значення, не була законодавчо оформлена.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»