Пам’яті героїв Небесної сотні: у столиці прозвучить музичний твір, присвячений подіям Майдану
Захід відбудеться в наступну суботу в Лютеранській кірсі Святої Катерини.
17 лютого Liatoshynskyi Capella: Choir Національного будинку музики представить хоровий твір Валентина Сильвестрова «Майдан 2014». Це великий цикл з 15 номерів для хору a cappella та солістів, в якому Валентин Сильвестров втілив власні переживання подій Революції гідності, а також спостереження за змінами в українському суспільстві цього періоду.
Композитор розповідає, що надзвичайне враження на нього справило те, як українці на Майдані, залежно від характеру подій, щоразу по-різному виконували гімн України, тож він вирішив створити власні «гімни» на слова «Ще не вмерла Україна» Павла Чубинського.
«Чому я взагалі почав писати ці гімни на ці слова? Бо коли побачив на Майдані перші дні, бо ходив туди, то там було мирно, було організовано все правильно, без всякої агресії. І цей гімн Майдан співав. Проти тої влади він вже звучав інакше. Слова, які були в гімні, вони авторизувалися, відірвалися від тої „державності“, якою була тоді держава… і потім я зібрав це в цикл, в якому п’ять майданних гімнів — одні й ті ж слова, але музика різна. Між ними вставлені літургійні піснеспіви, які зв’язані з цією бідою, коли вже розстрілювали.», — зауважив Валентин Сильвестров, свого часу в коментарі Радіо Культура.
Також композитор використовує у циклі поезію Тараса Шевченка, канонічні латинські («Agnus Dei», «Lacrimosa», «Requiem aeternam») та церковнослов’янські («Святий Боже», «Зі святими упокой», «Отче наш») тексти.
Деякі номери циклу Валентин Сильвестров присвятив загиблим учасникам Революції Гідності — Сергію Нігояну та Михайлу Жизнєвському.
Концертна програма прозвучить у виконанні Liatoshynskyi Capella: Choir під керівництвом хормейстера Костянтина Ленчика, який на час подій Революції Гідності був четвертокурсником Чернігівського музичного училища.
«Попри територіальну віддаленість, я сильно переживав кожну подію і ніколи не стояв осторонь. Після Революції Гідності з початком АТО мій тато одразу пішов на війну добровольцем, хоч до цього ніколи не служив в армії. Для мене це так само стало потрясінням, але водночас і відчуттям гордості за батька».
Костянтин пригадує, що познайомившись з твором «Майдан 2014» почалося його серйозне вивчення хорової музики Валентина Сильвестрова. Дослідження композиції та образного змісту циклу Валентина Сильвестрова стали предметом його магістерської роботи.
«Цей цикл відкриває не просто стиль, не просто особистість композитора, а є своєрідним літописом подій Революції Гідності, що яскраво виражено в датах, присвятах і назвах окремих номерів. Виконуючи цей твір, хочеться віддати шану усім, хто загинув тієї зими».
Виконавці: Liatoshynskyi Capella: Choir, Костянтин Ленчик /диригент/, Владислава Приймачук /мецо-сопрано/, Олена Циганкова /мецо-сопрано/, Оксана Гордик /мецо-сопрано/, Денис Сагіров /тенор/, Роман Лузан /бас/, Василь Тітов /бас/
Концерт «Пам’яті героїв Небесної сотні»
Коли: 17 лютого о 17:00
Де: вулиця Лютеранська, 22
Квитки можна придбати на офіційному сайті Національного будинку музики.
До теми: Ювілей Грінченка та «Незламна Україна»: концерти лютого у столичній філармонії. Цього місяця шанувальникам академічної музики підготували чимало симфонічних та камерних концертів. Серед них — унікальна програма «Борис Грінченко-160», виступ 24 лютого, що транслюватиметься у Паризької філармонії, вечори органної та фортепіанної музики.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»