ІПСШ у вагітних: діагностика, лікування та вплив на розвиток плода
До групи інфекцій з переважно статевим шляхом передачі (ІПСШ) налічує понад тридцять видів, серед збудників яких є бактерії, віруси та паразити.
У міру вивчення до них додаються дедалі нові захворювання. Найбільш поширеними є вісім інфекцій та збудників: гонорея, хламідіоз, трихомоніаз, генітальні форми вірусу папіломи людини, ВІЛ, вірус простого герпесу та гепатит В. Їхня назва означає не те, що іншими способами вони не передаються, а лише те, що статевий шлях передачі найчастіший. Інші також можливі, наприклад, зараження дитини від матері внутрішньоутробно або під час пологів.
Як виявляють ІПСШ під час вагітності
ІПСШ, спричинені бактеріями, можуть протікати гостро чи хронічно, а спричинені вірусами зазвичай латентні впродовж довгого періоду, іноді роками. Гострий перебіг характеризує яскрава клінічна картина з погіршенням загального самопочуття та вираженими місцевими симптомами, які залежать від конкретної інфекції. У жінок це можуть бути нетипові вагінальні виділення, збільшені пахові лімфовузли, запальні елементи на слизовій оболонці статевих органів, болючість під час статевого акту або сечовипускання. Хронічна або латентна інфекція протікає приховано, зазвичай жінка не підозрює про те, що інфікована, оскільки жодних симптомів не спостерігає. Захворювання виявляє обстеження під час постановки на акушерський облік або у процесі спостереження за вагітністю.
Якщо ви турбуєтеся щодо можливих або вже наявних захворювань урогенітального тракту, досвідчений гінеколог у Києві завжди готовий прийти вам на допомогу.
Як діагностують ІПСШ у вагітних
Діагностика ІПСШ — це гінекологічний огляд, аналізи, які беруться під час гінекологічного огляду, аналізи крові. Аналізи на найпоширеніші ІПСШ є обов’язковими, коли жінка встає на акушерський облік. На терміні 25-26 тижнів аналізи на сифіліс, ВІЛ та гепатит В повторюють. Також під час постановці на облік виконують бактеріальне дослідження мазка із піхви. Якщо інфекції не виявлено, повторно це дослідження не проводять. Якщо виявлено збудник ІПСШ, аналіз повторюють після курсу лікування, щоб переконатися, що інфекції немає.
Якщо у вагітної жінки або акушера-гінеколога з’явилися підстави припускати інфікування ІПСШ у будь-який інший час, дослідження виконують за потребою.
Лікування ІПСШ у вагітних
Три з восьми поширених інфекцій, а саме гонорея, хламідіоз і сифіліс (на щастя на сьогоднішній день це захворювання зустрічається не часто)є бактеріальними, а трихомоніаз належить до паразитарних, оскільки його спричиняє одноклітинний паразит. Ці чотири захворювання повністю виліковні за допомогою антибіотикотерапії. Вірусні ІПСШ, до яких крім ВПЛ, ВІЛ та ВПГ належить гепатит В належать до невиліковних.Однак це не означає, що вони не потребують лікування. Правильно підібрана терапія дає змогу контролювати їх, запобігає розвитку симптомів та ускладнень, а також знижує ризик внутрішньоутробного зараження дитини.
Вагітність накладає серйозні обмеження на вибір препаратів. Терапію лікар підбирає ретельно, щоб мінімізувати ризики для матері та плода, але зберегти ефективність. Тому самолікування вагітних жінок неприпустиме.
Як ІПСШ впливають на вагітність та розвиток плода
Запалення зовнішніх і внутрішніх статевих органів підвищує ризик мимовільного переривання вагітності. Крім цього, ІПСШ у вагітних підвищує такі ризики:
передчасні пологи;
мертвонародження;
вроджені аномалії розвитку;
внутрішньоутробна гіпоксія;
низька вага дитини при народженні з усіма наслідками.
Дитина може заразитися інфекцією. Деякі, як от сифіліс та ВІЛ, передаються внутрішньоутробно. Зараження малюка від матері хламідіозом, гонореєю чи генітальним герпесом відбувається під час пологів. Незалежно від того, коли відбулося зараження, ІПСШ у новонароджених становлять загрозу не лише здоров’ю, а й життю.
Автор: Ковальчук Олена Володимирівна — акушер-гінеколог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
Київ, вул. Макіївська, 8
Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
Львів, вул. Замарстинівська, 85а
Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Леонід РУДЕНКО