Улюблені квіти Коко Шанель розквітли в київському ботсаду. ФОТО. ВІДЕО

Приходити милуватися камеліями найкраще вранці.
У Національному ботанічному саду імені Миколи Гришка колекція камелій представлена двома видами: японською та олійною. Міжнародне товариство камелієводів розрізняє групи цих рослин за виглядом квітів: прості, анемоноподібні, півонієподібні, трояндоподібні, напівмахрові та махрові.
Зараз рослини почали квітнути і гарна нагода спробувати зрозуміти, чому аристократи у 19 столітті могли віддати за квітку цілий маєток, а дім моди Шанель і досі використовує, як один зі своїх символів.
«Найкраще до нас приходити вранці, коли мало відвідувачів, і ви можете роздивитися кожну квітку, як витвір мистецтва. Бо вони такі і є. На відміну від азалій, які у нас починають масово квітнути з середини лютого, кущі камелій ніколи не вкриваються суцільним килимом квітів. У них інший характер. І квітка, відцвітаючи не скидає пелюстки, а опадає повністю, із бутоном. Це дуже красиво. Буває, що земля під кущами вкрита наче килимом із яблук», — розповідає інженер відділу тропічних та субтропічних рослин Ірина Марчук.

У колекції ботсаду представлені камелії японські — прямі родичі китайським. Які, своєю чергою, є звичайний чай, якому у природі практично не дають квітувати, бо листочки постійно збирають для того, аби готувати найпопулярніший у світі напій (після кави, звичайно).



Щороку камелії розпускаються у різний час. Цьогоріч трохи пізніше, ніж минулого. Хоча якраз зима сезону 2022-2023 років була дуже важка для оранжерей через проблему із опаленням.
«Мені фейсбук нагадав, що рік тому була в ботсаду, і тут все буйно квітло, а зараз такого нема. Але це і добре, прийду ще через якийсь час», — трохи розчаровано прокоментувала киянка Марія. Вона із цікавістю прислухалася до розповіді Ірини Марчук про камелії і не втрималася, щоб долучитися до розмови.



Особливістю оранжерей Гришка є те, що вони відкриті для самостійного огляду. Звичайно, можна замовити екскурсовода і прослухати історію квітів, які у Японії є символом самураїв, а у французів ознакою вишуканості та стилю (квітка, що нагадує троянду і не пахне, а отже і не відволікає від легендарного аромату №5, була улюбленою у Коко Шанель).
І саме зараз, поки не почалося масове квітування азалій, яке щороку супроводжується масовим паломництвом у ботсад (яке поступається тільки бузкам і магноліям), найкраще поводити себе, як японці, які милування найменшою рослиною і камінчиком перетворили у мистецтво.
«Саме у цій оранжереї, де ростуть азалії та камелії відтворено куточок високогірної Японії, де прохолодно і дуже висока вологість. І через специфічні „вимоги“ до клімату азалії та камелії не хочуть рости в умовах наших квартир, де сухо і тепло», — пояснила Ірина Марчук.
До слова, раніше «Вечірній Київ» розповідав про колекцію ще одних квітів, що є символом імператорського дому Японії.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»