Від Сяну до Дону: у столиці демонструють історичні карти з етнічними українськими землями
Стендову виставку «Terra Ucrainorum» відкрили у вестибюлі станції метро «Золоті ворота» до Дня Соборності України.
Представлені історичні карти українських земель засвідчують, що наша держава є здавна частиною європейської цивілізації.
Ідея проєкту народилася у Музеї історичного центру міста Києва, коли готували видання Мирона Кордуби «Територія і населення України» за 1919 рік. За його дослідженнями, кордон з росією проходив лише на півночі, а Кубань належала до українських земель. Разом з цією картою вирішили показати й інші, які є підтвердженням тих етнічних меж, де проживали українці. До слова, ці кордони дійсно були «від Сяну до Дону», як і написано в гімні.
Відкриває виставку карта «Східна Європа до кінця ХІІІ століття за Літописом Руським», де показані межі найбільшого розширення держави Русь (зі столицею у Києві) з центрами земель-князівств та удільних князівств. На картах XVII-XVIII століття Україна — це цілісність і сукупність земель, що перейшли під владу козаків — того лицарського стану, який перейняв державність у Русі.
Україна була тоді однією з найбільш ретельно картографованих територій Європи. Вона присутня на мапах відомих європейських картографів Гійома Лавассера де Боплана, Нікола Сансона, Йогана Гоманна, Юбера Жайо як «Україна» і часто з додатком «Terra Cosacсorum» (Земля козаків).
«До маловідомих карт належить мапа з Літопису Руського, — звертає увагу керівниця Музею історичного центру міста Києва Наталія Клименко. — Цей документ перекладав, укладав та доповнив коментарями науковець Леонід Махновець Саме ця карта показує межі найбільшого розширення держави до 13 століття. Це була велика та потужна праця, за яку автор удостоєний Національної премії імені Тараса Шевченка. Леонід Махновець мав грунтовні знання про тогочасну державу, князів. Працював над літописом 37 років, встаючи о 4 четвертій ранку, щоб встигнути попрацювати до роботи».
Мапи доводять, що здавна ми були частиною середземноморської цивілізації, зазначає кандидат історичних наук Дмитро Гордієнко з Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.
«Дуже важливо, що на всіх мапах ми бачимо саме Київ, — підкреслює він. — Ми маємо розуміти, де наша земля і що ми маємо боронити. На мапі 1919 року французькою мовою, яка була представлена на Паризькій мирній конференції, ми бачимо, в межах була Україна, виходячи з наявності на цих територіях української етнічної більшості. І як за 100 років, через російсько-совєцьку окупацію ми втратили багато територій — Кубань, узбережжя Каспійського моря».
Виставку вже показували в Національному заповіднику «Софія Київська» та Дипломатичній академії України. Також планується її презентація у Верховній Раді.
Ознайомитись з експозицією історичних мап можна до 8 лютого у вестибюлі на станції метро «Золоті ворота».
Великий тандем: напередодні Дня Соборності у Києві вшанують двох видатних українців. Під час лекції розкажуть, як переплелися долі Василя Кричевського та Михайла Грушевського.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»