Департамент охорони культурної спадщини підписав меморандум щодо збереження Будинку з комахами
Нещодавно керівництво установи провело зустріч з представниками компанії «Сенс Буд», яка веде будівництво біля пам’ятки на Володимирській, 93.
Про це повідомили на сторінці Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.
«Ми ґрунтовно обговорили ситуацію навколо пам’ятки архітектури місцевого значення: Прибутковий будинок Марії Станіславської на вулиці Володимирській, 93. Окрім винесення Приписів, були вжиті здійснено ряд заходів, спрямованих на збереження пам’ятки та пошук виходу з ситуації. У плідній дискусії з учасниками ми дійшли згоди, що основним і безкомпромісним акцентом даної проблематики являється необхідність збереження об’єкта культурної спадщини», — зазначили у дописі на сторінці державної установи.
Також у межах зустрічі Департамент охорони культурної спадщини КМДА підписав меморандум із представниками компанії забудовника, щодо збереження памʼятки архітектури на вулиці Володимирській, 93 — відомого серед києвознавців, як «Будинок з комахами».
Текстом угоди передбачено наступне укладення охоронного договору на памʼятку — Будинок Марії Станіславської (1893 року) та проведення невідкладних протиаварійних робіт та консервація памʼятки.
Крім того, найближчим часом буде здійснена розробка науково-проєктна документація з реставрації будівлі-пам’ятки.
Своєю чергою, представники ОСББ «Володимирська, 93», яке здійснює експлуатацію будинку взяли зобов’язання укласти охоронні договори з Департаментом охорони культурної спадщини КМДА, а також замовити науково-проєктну документацію на проведення протиаварійних або невідкладних робіт.
Також забудовник ТОВ «СЕНС.БУД», що веде будівництво біля старовинної будівлі, пообіцяв припинити рух техніки в бік пам’ятки та підсилити її фундамент.
Крім того, представники компанії зобов’язалися профінансувати науково-проєктну документацію на проведення протиаварійних або невідкладних робіт, забезпечити усі необхідні протиаварійні та невідкладні роботи на пам’ятці, що передбачені науково-проєктною документацією, а також періодично проводити моніторинг стану пам’ятки та науково-технічний супровід.
«Усі сторони дискусії виявили бажання конструктивно співпрацювати, в тому числі й громадськість. Маємо надію, що ця співпраця Департаменту, забудовника та громадськості у майбутньому буде добрим прикладом, адже навіть у найскладнішій ситуації завжди можна завжди знайти консенсус задля збереження культурної спадщини нашої прекрасної, древньої столиці», — зазначила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова.
Нагадаємо, що вже декілька років у столиці триває боротьба за збереження старовинної будівлі на Володимирській, 93.
За свідченням місцевих мешканців, перша спроба зруйнувати цю будівлю трапилася ще у 2021 році, коли на сусідній ділянці за адресою: вулиця Володимирська, 95/42 розпочалося нове будівництво і роботи тривали впритул до історичної будівлі, що значно погіршило її стан.
Коли почалося буріння під палі, будинок став руйнуватися просто на очах мешканців: у квартирах почали сипатися стіни, розходилася підлога, а під’їзді — валилися сходи та лопалися труби.
Далі будинок-пам’ятку намагалися позбавити охоронного статусу через суди.
Ще у 2021 році у будівлі було частково демонтований дах, а за деякий час її обнесли будівельною сіткою, а на фасадах встановили будівельні риштування. На ньому встановлений інформаційний банер, відповідно до якого на об’єкті, на замовлення ОСББ «Володимирська, 93», проводиться Капітальний ремонт будівлі.
На початку квітня за цією адресою було зафіксовано початок проведення будівельних робіт, попри те, що науково-проєктна та/або проєктна документація по об’єкту на виконання робіт не надавалися.
Департамент охорони культурної спадщини поставив вимогу припинити будь-які роботи на об’єкті. А згодом, Департамент міського благоустрою надав доручення підпорядкованому Комунальне підприємство «Київблагоустрій» демонтувати незаконно встановлений паркан.
На початку листопада 2023 року на сусідній ділянці поновилося будівництво офісного центру, внаслідок чого історична будівля 1893 року зазнала нових пошкоджень.
До теми: «Вечірній Київ» поспілкувався з директоркою Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Мариною Соловйовою, щоб дізнатися про основні завдання та пріоритетні напрямки роботи установи на найближчий час.
У своєму інтерв’ю очільниця департаменту розповіла про діяльність у сфері охорони та збереження пам’яток, наголосила на важливості створення єдиного гармонійного простору у центрі столиці, а також про проблеми чинного пам’яткоохоронного законодавства та необхідність посилення відповідальності за правопорушення у цій сфері.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»