«Вечірка» поїхала на фронт

«Вечірка» поїхала на фронт

Леонід ФРОСЕВИЧ

За допомогою відомого волонтера редакція передаватиме газети захисникам Вітчизни. За кілька годин Док знову вирушить на фронт, як каже, до своїх хлопців. І я чую: «На передову беру все: і перев’язувальні матеріали, і кровозупинні, різні ліки. Речі, спорядження, харчі… Там – війна. Просто ніхто не хоче називати речі своїми іменами, хоч ми всі розуміємо, що відбувається насправді». 
Лікар без бронежилета 
Знаю: не перелічити усього, що буде в автомобілі Дока. Бо на нього ж чекають! А такі, як він, ніколи не підводять. 
Док – це псевдо, волонтерське. Ми знайомимося в редакції «Вечірки», куди запросили його для розмови. Отже, Ахмад Атакулієв, хірург-ортопед, 1961 року народження. 
Міцної статури, середнього зросту чоловік – про таких, певно, кажуть: ну ніби спортсмен-гирьовик. І в чорнявих очах – щось із далекої-далекої Азії, якась степів безкрайніх далечінь. І ніби щось із української доброти та щирості – так подумалося мені. Може, вловивши можливе запитання, Док повертає мене до реальності: 
– Моя мама – туркменка, а батько – китаєць. Колись ми мешкали в Туркменістані. Батько був військовим льотчиком, загинув… Я вступив до Першого Московського медінституту. Потім – навчання в Пекінському національному інституті народної медицини. Доля закинула знову до Москви, працював у клініці. А далі стежка привела до Криму, лікарська парктика у Сімеїзі. Останні три роки моя родина мешкає у Києві. У мене – двоє синів і дві доньки, внук. Ось воно… щастя (посміхається). Але ж… 
І співрозмовник на хвилинку замовкає. Бо крізь слова ніби пробивається якась невимовна печаль. Багато наших хлопців уже скалічено, загинуло. А він не усім устиг допомогти. Бувало, приїжджав на передову і зразу ж за своє, лікарське: у когось травмовано хребет – і Док тут як тут. Допомагає як може. Дрібні осколки відразу ж витягнути – це він також уміє. 
– Я дружині не зізнаюся, що інколи там, із хлопцями, без бронежилета, – відкриває він таємницю. – У «бронику» важко лікарю, бо вправність потрібна, швидкість… 
Звичайно, дружина воліла б, щоб чоловік туди рідше навідувався, усіляко оберігав себе. 
– Якщо сказав, що їду на фронт, то обговоренню в сім’ї це не підлягає, – у голосі Дока з’являються рішучі нотки. – І мої добре знають про це правило, тому не суперечать. 
Відгукнися, Боцмане! 
Ахмад Мухамедкулійович дістає мобілку, перепрошуючи за вимушену паузу в розмові. Телефонує комусь. У відповідь – тиша. Німа. 
– Ну чому ж ти слухавку не береш?! Відгукнися, друже! 
Уловивши мою цікавість, пояснює: 
– Вже кілька днів не можу додзвонитися до Боцмана, хлопця з передової. Це його псевдо. Він – із Житомира, Сергій. Завжди, завжди був на зв’язку. Хоча б усе добре було з ним. 
У його телефонній базі – з півсотні номерів наших воїнів. Серед них є і ті, з ким Док виборював свободу на Майдані, під час Революції Гідності. 
– Хотілось би торкнутися майданівської історії, – піднімаємо в розмові й такий пласт. – Які душевні струни зачепив у вас заклик громадських активістів вийти проти тоталітарного режиму? 
– Я відразу вирішив, що повинен там бути, на Майдані. У медслужбі. Кожен день до дрібниць пам’ятаю. Особливо, коли було найгарячіше, коли розстрілювали наших патріотів. Доводилося надавати і першу медичну допомогу, і, на жаль, останню… 
З багатьма майданівцями Док дружить і дотепер. Вони воюють на сході країни. А він їздить до них і в район Щастя, і в Піски, і… Словом, буває там, де найгарячіше. Він потрібен на передовій. Представляє волонтерський центр «Український Дім». 
Що просять привезти воїни? Буває, що хочуть солодощів. А цього разу попрохали Дока дістати в’яленої риби. 
– Ну хіба ж можна відмовити?! – з веселими нотками промовляє волонтер. – Іноді солдати – немов діти. Їм і там потрібно хоч трішки домашнього, цивільного. Бо жахіть вистачає. 
Наше Слово – ваше Слово 
А ще ми говоримо про інформацію. Так-так. Атакулієв киває на наше видання: 
– Газет там, в окопах, дуже не вистачає. Хороших, правдивих, цікавих. А хлопці надто люблять читати… 
І ми спільно з гостем редакції приймаємо рішення, що Док відвезе частину накладу «Вечірнього Києва» на фронт й особисто передасть воїнам. Будемо і надалі це робити з його допомогою. 
Атакулієв погодився з пропозицією «Вечірки» – щоб газета стала інформаційним, волонтерським осередком. Захист Вітчизни на сході країни – це і наш фронт. 
Тиснемо руку волонтерові й бажаємо щасливої дороги. Повертайтеся, Док! 

Коли верстався номер. Ми переживали за Атакулієва. Як дорога? Чи безперешкодно дістався передової? Вчора він відповів на телефонний дзвінок: «Все гаразд. Я – у своїх. Хлопці читають «Вечірку». Приїду – докладніше розповім…». 
 

Щодо нагороди 
Нещодавно у Київській міськраді Віталій Кличко від імені Президента України вручив Ахмаду Атакулієву орден «За мужність». 
– Звичайно, мені хотілося б, щоб усі медики, які рятують наших воїнів, були нагороджені, – промовив гість «Вечірки». – А їх там, на війні, багато. 
І тут за усіх думає. Суцільна доброта.