Український науково-дослідний криголам розпочав третій антарктичний сезон
Нещодавно флагман українського науково-дослідного флоту — криголам «Ноосфера» — вирушив з Кейптауна (Південно-Африканська Республіка) до Антарктики.
Про цю подію повідомили на сторінці Національного антарктичного наукового центру «Академік Вернадський» у Facebook.
За словами полярників, це вже третій антарктичний сезон судна під українським національним стягом.
Капітаном криголама є Олександр Гришко. Також серед учасників сезонної експедиції троє науковців: біолог, метеоролог та геофізик.
«Як і торік, нинішня експедиція «Ноосфери» є спільною українсько-польською і частково фінансованою Польською антарктичною програмою. Тож спочатку криголам вирушить до польської антарктичної станції «Arctowski Polish Antarctic Station яка знаходиться на острові Кінг Джордж. Туди буде доправлено команду полярників та вантажі», — розповідають науковці.
Згодом судно відправиться до української станції «Академік Вернадський». Туди теж доставлять вантажі, а також сезонну експедицію.
«Більшість її учасників — це технічні фахівці, які мають завершити розпочату ще до повномасштабної війни модернізацію станції. Цього сезону в планах заміна системи водопостачання гарячої та холодної води, реконструкція причалу, завершення робіт з заземлення всіх будівель станції та низка інших невідкладних робіт», — зауважили полярники.
За їхніми словами, попереду в «Ноосфери» — довга дорога через Атлантичний та Південний океани. Очікується, що судно дістанеться Антарктики в першій декаді грудня цього року.
«До нового антарктичного сезону було виконано багато робіт з технічного обслуговування та вдосконалення роботи криголама.Зокрема, проведено плановий ремонт і обслуговування суднових механізмів та систем у сухому доці, капітальний ремонт суднових енергетичних установок, а також модифіковано систему охолодження суднових енергетичних установок», — зазначають українські дослідники.
Крім цього, був встановлений кавітаційний паливний модуль українського виробництва. Він використовується для покращення якості очищення та зменшення витрат пального й подовження моторесурсу двигунів.
Також судно додатково оснастили новим навігаційним та іншим обладнанням.
На думку експертів, встановлені надпотужні прожектори сприятимуть кращій адаптації криголама до роботи в складній льодових умовах.
Нагадаємо, що з січня 2022-го до квітня 2023 року «Ноосфера» вже успішно відпрацювала два антарктичні сезони.
До теми: Українські полярники зустріли криголам «Ноосфера»
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»