Щороку до 4 500 киян дізнаються про невиліковну хворобу, яка змінює стиль життя
Ніхто не застрахований від цукрового діабету, проте досить просто вберегтися від розвитку його ускладнень.
Щороку від 4 000 до 4 500 киян дізнаються про діагноз «цукровий діабет». А всього наразі у столиці зареєстровано 74 тисячі таких хворих. Про це повідомила директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург.
З нагоди Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом Гінзбург пояснила підступність хвороби, що може підривати здоров’я зсередини абсолютно непомітно, нічим себе не викриваючи.
«Перші симптоми — нічна спрага, швидка втомлюваність, втрата ваги, надмірне відчуття голоду — свідчать вже про значну шкоду, яку хвороба встигла завдати людині», — зазначила Валентина Гінзбург.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДІАБЕТ
Небезпека захворювання перш за все полягає у важких ускладненнях, які настають при пізньому виявленні або за відсутності адекватного лікування цукрового діабету.
Серед них, наприклад, ниркова недостатність, що може призвести до повної відмови нирок; ураження сітківки очей (діабетична ретинопатія), що загрожує людині сліпотою; виникнення хронічних виразок, через інфікування яких часто може потребуватися ампутація кінцівок; удвічі-втричі підвищений ризик розвитку інфаркту та інсульту тощо.
До груп підвищеного ризику входять люди з діабетом у родинному анамнезі; з ожирінням (індекс маси тіла >30 кг/м2); пацієнти з хронічним панкреатитом; хворі на атеросклероз та гіпертонічну хворобу; жінки, які народили дитину вагою 4,5 кг і більше або менше 2,5 кг; матері дітей із порушеннями розвитку; жінки, у яких в анамнезі викидень або народження мертвої дитини; жінки з гестаційним діабетом в анамнезі.
НІХТО НЕ ЗАСТРАХОВАНИЙ, АЛЕ МОЖНА ВБЕРЕГТИСЯ
«Ніхто не застрахований від цукрового діабету, проте досить просто вберегтися від розвитку його ускладнень. Усього два правила: періодично вимірювати рівень цукру, якщо здорові та почуваєтеся добре, і неухильно дотримуватися всіх рекомендацій лікарів, якщо діагноз вже поставлений», — додала Валентина Гінзбург.
Вона зазначила, що швидко виміряти рівень цукру крові можна в сімейного лікаря. А саме лікування — це не лише прийом пігулок. Це зміна стилю життя, з обов’язковими помірними фізичними навантаженнями та дотриманням дієти.
Якщо попередити діабет 1 типу неможливо, то ризик розвитку діабету 2-го можна мінімізувати, дотримуючись здорового способу життя, складовими якого є рухлива активність, правильне харчування з мінімальним вмістом цукру та насичених жирів, підтримання нормальної ваги тощо.
«В умовах війни ми ще гостріше відчуваємо цінність здоров’я. І, як ніколи, маємо піклуватися про себе, своїх дітей і близьких. Ми можемо роками не замислюватися про хвороби, а потім розплачуватися за таку легковажність. А можемо приділяти цьому питанню зовсім небагато часу, проте регулярно. Не думати про погане, поки воно не сталося, або проявити свідомість щодо себе і уникнути негараздів — власний вибір кожного. Та я наполегливо раджу зважити всі „за“ та „проти“ і зробити його на користь свого життя», — підсумувала Валентина Гінзбург.
До слова, у МОЗ порахували, що цього року 531 200 людей в Україні отримали діагноз «цукровий діабет», минулого року — 489 934.
Для пацієнтів з цукровим діабетом, що приймають таблетовану терапію, до програми реімбурсації Доступні ліки включено 53 торгові назви лікарських засобів для лікування діабету 2 типу, з них 23 — безоплатні, 30 — з доплатою.
Для пацієнтів з цукровим діабетом, які потребують інсулінотерапії, до Переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, включено 45 торгових назв препаратів інсуліну. Враховуючи їх різні форми — це 72 препарати. З початку 2023 року НСЗУ виплатила аптекам понад 2,9 млрд грн за відпущені інсуліни.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»