У Києві деякі будинки з індивідуальними котельними досі без тепла: що робити
У КМДА дали пояснення киянам, що робити, коли тепла від автономних котелень немає.
Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв зауважив, що опалювальний сезон у столиці стартував й наразі практично всі будівлі з теплом. Аварійних ситуацій на зовнішніх мережах фіксується не багато.
Місто закликає представників ОСББ, ЖБК та інших будинків, що здійснюють підключення за індивідуальними заявками, не зволікати з цим рішенням і враховувати погодні умови. На сьогодні жодних проблем для підключення будинків немає, і навіть наявність заборгованості за теплову енергію не є перешкодою. Однак відкладати питання оплати чи реструктуризації накопиченого боргу не варто, оскільки це може призвести до судового вирішення та накладення штрафних санкцій відповідно до норм чинного законодавства.
У столиці існує низка будинків, оснащених індивідуальними котельними, які не можуть працювати. Так, наприклад, у котельні у будинку на вулиці Кудрявській котли вийшли з ладу.
Радник заступника голови КМДА Олексій Тихонов зауважив, що серед проблемних є низка новобудов у Голосіївському, Печерському, Подільському, Дніпровському та Солом’янському районах.
«У цих будинках майже однакові проблеми й пов’язані з тим, що після придбання квартири мешканці не обрали собі управителя, обслуговуючу компанію, й компанію, яка б обслуговувала їх котельню. Тому забудовник сам призначив компанії, які невдовзі й накопичили борги. А в будинках у Солом’янському, Подільському, Дніпровському районах індивідуальні котельні ще й знаходяться у жахливому стані», — сказав Олексій Тихонов.
Він також дав поради, як не допустити подібних ситуацій.
За словами Тихонова, після того, як понад 50 відсотків квартир у новобудові вже мають власників, мешканцям необхідно зібратися й зважено вибрати собі надійного управителя або керуючу компанію. А також вибрати відповідальну обслуговуючу компанію, яка б керувала роботою котельні, слідкувала й підтримувала її обладнання в надійному робочому стані. Якщо цього не зробити, то за 3 — 5 років практично всі інженерні системи вийдуть з ладу, а мешканцям доведеться брати на себе ще й борги та витрати на ремонт.
«Згідно з чинним Законом „Про теплопостачання“ (ст. 22) борги за газ переходять разом з обладнанням не залежно від того, хто є власником, і кому довірили обслуговувати. Тому мешканці, які не слідкують за своїм майном і безконтрольно довіряють його обслуговування комусь, наражають себе на сплату боргів. Крім того, непідписання договору реструктуризації боргу з боку ОСББ або керуючої компанії призведе до збільшення боргу внаслідок штрафів, пені та судових витрат», — пояснив Тихонов.
Він уточнив, що на цю категорію не розповсюджується мораторій на заборону теплопостачання через борг.
«Тому мешканці новобудов з індивідуальними котельними мають звернути увагу, як обслуговується їх власність й своєчасно вжити заходів», — сказав Тихонов.
«Треба мати інформацію й брати участь в управлінні своїм майном. Адже будь-яка комерційна структура зацікавлена перш за все у прибутку. А в тому, щоб підтримувати й продовжувати робочий цикл вашого обладнання — не зацікавлена. Під’єднати проблемні будинки до централізованої системи опалення нині дуже важко. Вони проєктуються так, щоб забудовник міг зекономити саме на прокладанні зовнішніх тепломереж. Так, варіант з індивідуальними котельними у будинках є робочим, але тільки за умови їх ретельного грамотного обслуговування», — наголосив Петро Пантелеєв.
Він особливо підкреслив, що місто, КМДА може бути модератором та координатором у розв’язанні питання з боргами проблемних будинків перед Нафтогазом. Але є рамки закону, який зобов’язує мешканців управляти й вирішувати самостійно ситуацією, що склалася.
«Вечірній Київ» повідомляв, що через відсутність договорів на постачання природного газу деякі приватні котельні не подають тепло у будинки, бо власники або їх оператори — досі не провели роботу та не уклали необхідні угоди з НАК «Нафтогаз», попри неодноразові заклики міської влади та представників районів.
Окрім того, за низкою адрес існує заборгованість. Також особливо гострим залишається врегулювання питання боргу при передачі котельні від одного управителя до іншого або до ОСББ. Це не потребує багато часу, проте відповідальні особи, які мали б виконати цю роботу задовго до початку опалювального сезону, не виконали її досі.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»