Династія художниць: у столиці представили виставку творів Зінаїди Васіної та Ганни Криволап
Експозиція презентує витвори декількох поколінь однієї родини — художниці Зінаїди Васіної, рукотворні речі її матері, бабусі та прабабусі, а також живопис її доньки Ганни Криволап.
Головна ідея мистецького проєкту «Доньки-матері», що відкрився у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, — продемонструвати нескінченність українського роду, невичерпність талантів українських жінок, що передаються у спадок із покоління в покоління. Це своєрідна ілюстрація «родинного древа життя», закладеного традиціями українського народу.
Експозиція представляє малюнки реконструкції українського історичного одягу, доробок художниці-науковиці Зінаїди Васіної, живопис Ганни Криволап, починаючи від її дитячих малюнків до сучасних великих творів, а також бабусині іграшки, які та зробила власноруч, з родинної колекції.
«Перед глядачем розгорнули чарівне дерево мистецтва. Коріння його — починається з бабусь, прабабусь, з мами-художниці — талановитої Зінаїди Васіної, яка своїм прикладом, своїм натхненним ставленням до образотворчості — виростила неймовірну дочку-художницю. Прекрасне дерево мистецтва принесло плоди у яскравій обдарованості Ганни Криволап, чиї полотна несуть в собі усі тремтливі відчуття сучасної України, що б’ється за саме право існування», — зазначила мистецтвознавиця Анна Владимирська.
Зінаїда Васіна — театральна художниця, графік, художниця-етнограф, науковиця. Член Національної Спілки художників України. Її наукові зацікавлення: етномистецтвознавство та історія українського костюма.
Протягом 70-90-х років вона працювала як художник-постановник на Українському телебаченні, в Національній опері України, Дитячому музичному театрі, Театрі класичного балету В.Вронського, Академії естрадно — циркового мистецтва, театрі (м.Фюрт, Німеччина), а також була провідним художником «Укрконцерту». В костюмах її авторства виступають творчі колективи провідних ансамблів України, серед яких: хор ім. Г. Верьовки, Черкаський Народний хор, танцювальний ансамбль «Калина», камерний хор «Київські фрески», ВІА «Кобза».
Нещодавно вийшло друком її потужне дослідження «Еволюція українського вбрання. Сторінки історії».
«Для мене це знакова виставка, бо я свого роду була медіатором між творчістю моєї прабабусі до сучасного покоління нашої родини. Через мене проходила лінія культури та художньої творчості», — поділилася Зінаїда Васіна.
Відвідувачі мають змогу побачити частину великої серії малюнків «Еволюція» художньо-наукової реконструкції українського історичного костюма, над якою вона працювала багато років, а також сучасні живописні композиції.
Не менш цікавими є ранні роботи Ганни Криволап із серії «Рефлексія ідентичності», яку художниця написала ще у десятирічному віці. Представлені також і її зрілі роботи з великої серії «Стрічки», які дають можливість глядачам відчути, якої художньої майстерності досягла мисткиня.
Родзинкою виставки є колекція «Народні іграшки» (1902-1994), створені власноруч бабусею Зінаїди Васіної Василиною Борисовою. Це справжні раритети, які були з любов’ю збережені в родині.
«Я дуже вдячна мамі за те, що вона зберегла ці артефакти — іграшки, вишиті рушники — творчість жінок попередніх поколінь. Мені здається, це дуже важливо, особливо в наш час. Ці роботи додають нам сили, енергії, надихають на нові проєкти», — зауважила Ганна Криволап.
Художниця також зізналася, що зробити спільну з мамою виставку, це її дитяча мрія, яка нарешті здійснилася.
Виставка «Доньки-Матері. Зінаїда Васіна та Ганна Криволап»
Коли: до 2 грудня, графік роботи: середа-неділя з 10:00 до 17:00
Де: Національний музей українського народного декоративного мистецтва,
вул. Лаврська, 9, корпус 2
Вартість квитків: 50 грн, для дітей 30 грн.
У Київській картинній галереї представили «Шевченкіану» Івана Марчука. У роботах циклу поєднався геній сучасного митця та творчість Кобзаря.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»