«Брундібар. Голоси дітей»: у Національній філармонії — прем’єра незвичайної опери у виконанні дітей
Під час концертного виконання опери, — прозвучать голоси дітей, які жили в окупації, мусили евакуюватися за кордон, та чиї батьки несуть службу на фронті.
«Брундібар. Голоси дітей» — з такою назвою відбудеться прем’єра антивоєнної опери єврейського чеського композитора Ганса Краси у виконанні дітей.
Цей твір став всесвітнім мистецьким символом боротьби з абсолютним злом-нацизмом.
Основна тема опери – діти війни. Вона як ніколи співзвучна сьогоденню, коли українські діти потерпають від жорстокості та агресії північного сусіда.
Це історія про дітей, в яких украдене дитинство. Вони, як символ чистоти, разом з друзями перемагають пожадливого та брехливого Брундібара (з чеської — «джміль»).
Опера «Брундібар» написана єврейським чеським композитором Гансом Красою (1899–1944) на замовлення Празької національної опери за лібрето Адольфа Хоффмайстера у 1938 році.
Однак війна, що почалася, зірвала плани постановки на Празькій сцені і прем’єра відбулася лише у 1943 році в концентраційному таборі «Терезієнштадт» (Терезин) в окупованій Чехословаччині, куди потрапив автор музики і маленькі артисти з першого складу хору.
«Це був дуже незвичайний концтабір — нацисти зробили його своєрідною вітриною, покликаною приховати злочини, що творилися в інших місцях ув’язнення. Його демонстрували різним міжнародним комісіям, зокрема представникам Червоного Хреста, створюючи ілюзію благополучного життя в’язнів, яким дозволяли займатися музикою, театром та іншими видами мистецтв…» — розповіли організатори опери, яка прозвучить у Києві в 21 столітті у виконанні українських дітей.
Пізніше «Брундібар» було знято для нацистського пропагандистського фільму. Як тільки зйомки були закінчені, всі учасники вистави в Терезієнштадті були загнані в скотовози й відправлені до Освенціму.
Більшість із них були отруєні газом одразу по прибутті, включаючи дітей, композитора Красу, режисера Курта Геррона і музикантів.
Юні виконавці на сцені, а також голоси дітей, які жили в окупації чи виїхали з України, тікаючи від обстрілів — головні дійові особи дійства, яке покажуть у столиці України, 30 жовтня, на 606 день війни, яку розв’язала проти України росія.
Всі цитати дітей війни, проілюстровані відомими митцями, будуть представлені на виставці від фонду «Голоси дітей», яка називається «Війна голосами дітей».
Її можна буде побачити у приміщенні філармонії тільки у день прем’єри.
Оперу у концертній версії на сцені Національної Філармонії виконають: Дитячий хор Київського державного музичного ліцею імені Миколи Лисенка, Оркестр Академії мистецтв Таврійський національний університет імені В.І.Вернадського, диригент-постановник — Антоній Кедровський, режисер-постановник, продюсер — Максим Добролюбов, сценографія — Олександр Білозуб, стиліст проєкту — Лана Тесленко, переклад українською — Олександр Співаковський.
Перед виставою відбудеться брифінг, де журналісти дізнаються про ситуацію з українськими дітьми у воєнний час.
Всі подробиці про порушення прав дітей, незаконну депортацію, сирітство, про життя у прифронтових зонах, розповідатимуть:
Дар’я Герасимчук, Радниця-Уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації;
Олена Розвадовська, співзасновниця та голова правління БФ «Голоси дітей»;
Максим Добролюбов, режисер-постановник, продюсер опери «Брундібар. Голоси дітей»;
Юлія Спіцина, заступниця директорки Чеського центру у Києві.
Читайте також за темою:
«Чим може допомогти мова для Перемоги: провідні філологи дискутували з учнями Київської МАН».
“Фіксують історію російсько-української війни: у Києві показали книги воєнного часу. ФОТО».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»