У Києво-Печерській лаврі вперше вшанували святителя Рафаїла Заборовського. ФОТО

До Успенського собору привезли з Чернігова мощі преподобного Меркурія Чернігівського, який постригся в ченці саме у лаврі, а також вшанували святителя Рафаїла Заборовського.
Священноархімандрит Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Блаженнійший Митрополит Епіфаній очолив Божественну літургію в головному храмі обителі — Успенському соборі, в день пам’яті святителя Рафаїла Заборовського, 22 жовтня 2023 року. Його вшановують на такому рівні в Україні вперше.
Святитель Рафаїл Заборовський був канонізований Православною Церквою України у березні цього року. В липні, перед початком роботи Помісного Собору, в стінах Софії Київській відбувся акт прославлення цього святого.

Рафаїл Заборовський очолив Київську кафедру у вересні 1731 року. Його святительство припало на період боротьби Київської Митрополії за свої права й автономію, самобутність та традицію, які нищилися тоді царською російською владою. Очоливши Київську кафедру, митрополит Рафаїл зробив все для того, аби повернути давньому першопрестольному місту й Українській Церкві попередні права і привілеї, які відібрали російські монархи.

Рафаїл Заборовський був благодійником не лише Києво-Могилянської академії. Його вважають творцем багатьох сакральних пам’яток у Києві. За його рішенням чи його коштом були закладені та побудовані: Андріївська церква, дзвіниці Софійського собору та Києво-Печерської лаври, Софійські мури та брама, що й донині мати його ім’я, Катерининський монастир на Подолі та інші відомі пам’ятки.

Також з нагоди річниці з часу віднайдення, мощі преподобного Меркурія Чернігівського, ігумена Бригинського, який постригався у Лаврі й був тут ченцем, було привезено для вшанування в українській Лаврі.



Предстоятель ПЦУ зазначив під час проповіді, що особливе шанування преподобного Меркурія, угодника Божого, нашого сучасника, «нехай надихає нас не лише на молитву до нього, але також і на протистояння всім сучасним викликам і спокусам, які походять від того самого безбожного, безвірницького духу, що ним були опановані гонителі отця Меркурія».
Він зазначив, що преподобний переміг з допомогою Божою ці спокуси, «тож і ми, якщо будемо наслідувати його приклад — будемо здатні перемагати під час випробувань».



Після прочитання Євангелія Його Блаженство виголосив первосвятительське слово проповіді та підніс особливу молитву до Господа в час, коли Батьківщина в небезпеці.
Також під час відправи лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини й мирних жителів, які загинули під час війни.






Читайте також:
«„Ми маємо зрозуміти, що лавра — це бастіон людського духу», — керівник заповідника Максим Остапенко». В Національному Заповіднику Києво-Печерська лавра презентували видання «Успенському собору — Великій Печерській церкві 950 років», яке стверджує український дух в українській святині та історичній пам’ятці світового значення.
«У Києво-Печерській лаврі проводять унікальні екскурсії. ФОТО».
“Патріарх Варфоломій заявив, що перегляду надання автокефалії Церкві України не буде. ФОТО». Він ще раз наголосив на тому, що “ надання автокефалії Церкві України з її 44 мільйонами людей було в рамках прав і обов’язку служіння Вселенського Патріархату».
“Перша літургія ПЦУ в день Успіння Божої Матері пройшла у Києво-Печерській лаврі. ФОТО». Під час літургії вірні просили Богородицю, вшановуючи 950-ліття заснування храму і надалі не залишати без милості цей Її уділ земний, Велику Лавру Печерську в Києві.
Усі фото — ПЦУ.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»