«Війна росії проти України віддаляє світ від кліматичної нейтральності», — Руслан Стрілець
Уряд України продовжує фіксувати злочини окупантів у сфері навколишнього середовища та використовує всі можливості для притягнення до відповідальності країни агресора.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець розповів про вплив бойових дій в Україні на кліматичну систему планети у своїй колонці на Інтерфакс-Україна.
«Пожежі, обстріли та наступ російської техніки призвели до утворення додаткових викидів близько 120 млн тонн діоксиду вуглецю. Це — додаткове навантаження на кліматичну систему. російська збройна агресія проти України ставить під питання досягнення цивілізованим світом кліматичних цілей», — підкреслив Руслан Стрілець.
За даними очільника відомства, з початком великої війни площа пожеж зросла з 35,6 тис. га до 495,1 тис. га. Це більше ніж середньорічна площа всіх пожеж в усьому ЄС у період з 2006-2021 років на 460 тис. га.
Кількість пожеж площею більше ніж 1 га в Україні за рік повномасштабного вторгнення зросла у 35 (!) разів — порівняно з аналогічним періодом минулого року (зі 177 до 6288).
«Здебільшого бойові дії відбуваються саме в лісах. Лісові пожежі за рік спровокували потрапляння в атмосферу 16,5 млн тонн викидів. Це подвійний удар по кліматичній системі. Ми стикаємося з втратою потенціалу поглинання лісами CO2. В Україні він зменшився на 175 тис. тонн CO2екв щорічно (0.5%)», — наголошує Руслан Стрілець.
На сьогодні, площа лісових пожеж в Україні зросла на 51 тис. га. Це приблизна площа всіх лісів Хорватії та Боснії та Герцеговини.
«Для росіян наш ліс — це військовий полігон та дрова. Від бойових дій постраждало 3 млн га лісових насаджень (окопи, пожежі, вирубка тощо). Близько 171 тис. га українського лісу потребують розмінування. Цікаво, до речі, що площа лісових пожеж у Сибіру за перші 4 місяці 2022 року зросла на 3 млн га», — зауважує Руслан Стрілець.
Також урядовець розповів, що бойові дії мають істотний негативний вплив на стан навколишнього природного середовища.
«Нещодавно Україна разом з цивілізованим світом вирішувала, як буде скорочувати викиди та досягати кліматичної нейтральності до 2050 року. Сьогодні ж ми змушені боротися з забрудненням навколишнього середовища, хоча українська промисловість працює лише на 25%.», — зазначив міністр.
За даними міністерства, загальні викиди від горіння палива під час війни оцінюються в 18,8 млн тонн CO2. Окрема категорія забруднення — детонування боєприпасів, що забезпечило потрапляння додаткових 2 млн тонн викидів за рік війни.
Міністр також підкреслив, що думку про те руйнування кліматичної системи закінчиться тоді ж, коли припиняться бойові дії. Близько 50% викидів може забезпечити відновлення цивільної інфраструктури.
За даними Kyiv School of Economics, від початку війни пошкоджено або зруйновано щонайменше 412 підприємств, з яких 64 — це великі та середні підприємства. Зруйновано та пошкоджено понад 110 тисяч приватних будинків та 16 тисяч багатоквартирних забудов.
Кожен день війни віддаляє цивілізований світ від досягнення цивілізованих цілей. Кожен день українські Збройні Сили тримають фронт, щоб могли жити далі не тільки ми, але й увесь континент. Українські захисники роблять спротив росіянам на лінії фронту довжиною майже 3,500 кілометрів — це приблизна лінія фронту WW2, або як подорож із Києва в Мадрид.
Нагадаємо, про екологічну ситуацію у столиці.Про неї розповів директор Департаменту довкілля та адаптації до змін клімату (колишнього Управління екології та природних ресурсів) Олександром Возний.
До теми: війна рф проти України має численні екологічні ризики для українців, — Міндовкілля.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»