«В сталевих грозах»: чому важливо побачити фотовиставку у Музеї історії Києва
Автори потворили фото часів визвольних змагань, зобразивши воїнів ІІІ штурмової бригади ЗСУ у розпал боїв на Бахмутському напрямку.
Напередодні Дня Захисника, учора, 27 вересня, у Музеї історії Києва зібралися кілька сотень відвідувачів: від військових до цивільних. У стінах музею відкрили символічну фотовиставку, яка поєднала світлини «упівців», Січових Стрільців, армії УНР — із сучасними фотографіями воїнів ІІІ окремої штурмової бригади ЗСУ.
Назва виставки — «В сталевих грозах» — апелює до однойменного автобіографічного роману німецького письменника Ернста Юнґера, який є своєрідним репортажем автора в період служби в німецькій армії в роки Першої світової війни.
Авторкою проєкту стала військова ІІІ ОШБр — Марі Мамайка. Створювала світлини для фотовернісажу — Яра (прізвище не розголошується).
«Ідея проєкту виникла тоді, коли ми поїхали на Бахмутський напрям. Там стали зрозумілі для мене, як для історика, дослідника українських визвольних змагань, ті паралелі, які ви частково можете бачити на світлинах.
Ми поставили собі ціль реконструювати образи предків, і в такий спосіб показати, що наш ворог незмінний, що колись там само боролися, і за нами — сила поколінь. Дякую усім побратимам, які підтримали мою ідею. Спочатку боялася, що її не сприймуть, але дарма: усі відгукнулися і допомогли створити цей проєкт», — зазначила авторка та ідейниця проєкту Марі Мамайка.
Зустрічаємо на виставці й відомого історика, YouTube-блогера та офіцера ЗСУ — Олександра Алфьорова. Під час розмови він також звертає увагу на символізм зміщення дат з 14-го на 1-ше жовтня, коли відзначатимуть одразу кілька важливих дат: День Захисника та Покрову, День козацтва та День УПА.
«Ця виставка відкрита напередодні 1 жовтня. Як бачите, у нас відбувається зміна з 14-го на 1 жовтня. І тут, на виставці, одночасно теж таке сакральне перевтілення: переміщуються персони, які залученні у цій війні. 100 років тому були ті самі хлопці, дівчата, які воювали. Бачимо, що покоління змінюються, а війна з агресором залишається.
Та сама росія, тільки не комуністична, не білогвардійська, не монархічна, а тепер демократична — на нас нападає і намагається знищити. І проти них знову стають до бою ті самі шляхетні обличчя, як і сто років. Щиро рекомендую кожному відвідати виставку», — зазначив Алфьоров «Вечірньому Києву».
Діана Попова, директорка Музею сказала, що їй дуже близька ідея проєкту:
«Пані Марина (Мамайка, — ред.) зробила неймовірний проєкт. Ми сьогодні розміщували фото і насолоджувалися. Мені дуже близька до серця історія цієї історичної ретрансляції. Низький уклін тим хлопцях, які все цьогорічне літо не тільки воювали, а ще знайшли можливість відгукнутися на цей творчий задум! Дякую мисткині, яка це все побачила і звершила!»
На відкритті був також т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
«Що б ми не робили сьогодні, ми завжди будемо в боргу перед тими, хто нас боронить та хто сьогодні на передовій. Завжди будемо в боргу перед тими, хто загинув. Ми мусимо відчувати цей борг. Він має надихати нас діяти, зокрема й творити. Кожен з нас своїми інструментами має долучитись до опору ворогу», — сказав Карандєєв.
Виставка триватиме з 28 вересня до 8 жовтня за адресою Музею історії Києва: вулиця Богдана Хмельницького, 7).
Довідково: 3-тя окрема штурмова бригада — підрозділ Збройних сил України, сформований 9 березня 2022 року на базі підрозділу територіальної оборони «Азов», що почав створюватися у Києві з перших днів російського вторгнення 2022 року; 26 січня 2023 перетворений на окрему штурмову бригаду Сухопутних військ ЗСУ.
Олена ПЕТРИШИН, фото Борис КОРПУСЕНКО «Вечірній Київ»