Відомий колекціонер та пам’яткохоронець відновив старовинний ліхтар-вказівник в садибі Баксанта
Відтепер автентичний артефакт прикрашає старовинну будівлю у середмісті Києва на вулиці Євгена Чикаленка.
Подробиці цієї знакової для пам’яткоохоронців події розповів відомий краєзнавець та дослідник київської старовини Антон Короб у своєму дописі на сторінці Facebook.
За його словами, автентичний адресний ліхтар-вказівник в будинку на вулиці Євгена Чикаленка, 21 відновив відомий колекціонер, дослідник та активіст збереження культурної спадщини Києва Павло Третьяков.
«Днями відбулася тиха, але по-своєму визначна подія: ентузіаст та дослідник міської культури доби модерну початку XX століття запалив ліхтар в арці прекрасного будинку, зведеного 1909-1912 роках…», — пише Антон Короб.
Також Антон Короб розповів, що цей розкішний прибутковий будинок, що належить до найкрасивіших у Києві, був збудований за проєктом цивільного інженера Йосипа Абрамовича Зекцера, який оселився з родиною у квартирі №5 та мав тут своє власне архітектурне бюро.
Замовником розкішного будинку став фабрикант чеського походження Карл Вікентійович Баксант — власник канатно-прядильної та ткацької фабрики у слободі Клинці на Чернігівщині (тепер — Брянщина в росії).
На думку дослідників архітектури, своїм центральним бароковим фронтом та готичними вікнами в еркерах, будинок нагадує європейську архітектуру орнаментального модерну.
«Цікавою деталлю, котра привернула увагу Павла, була незрозуміла коробка, що висіла на модернових тягах-смугах та сітці рабитца, яка виконувала функцію фрамуги в підворітті, закриваючи простір проїзного тунелю „арки“ над брамою. Як виявилося, цей елемент є автентичним, так само як і брама, і багато інших артефактів будинку…», — зауважує Антон Короб.
За результатами досліджень, проведених Павлом Третьяковим, виявилося, що це — єдиний на даний час серед усіх збережених тодішніх будинків Києва внутрішньоарковий надбрамний ліхтар-указівник дому. У середині коробки ліхтаря реставратор знайшов залишки оригінального напису на матовому склі з тодішньою назвою вулиці та номером будинку.
«Відновлення власноруч таких унікальних дрібних артефактів — елементів міського простору початку XX століття, які й надалі служитимуть мешканцям будинку, вулиці, міста, є гідною глибокої шани справою, за яку низький уклін від усіх киян», — підсумовує Антон Короб.
Відновлений історичний артефакт можна побачити за адресою: вулиця Євгена Чикаленка, 21.
Нагадаємо, що влітку 2021 року «Вечірній Київ спілкувався з Антоном Коробом про знамениту місцевість Пуща-Водиця.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»