Київ відновлюватиметься швидше, ніж Україна в цілому
Столиця очікує зростання економіки до кінця року.
Наприкінці цього року очікується зростання економіки на 0,5-1,0% за умови непогіршення безпекової ситуації через широкомасштабне військове вторгнення росії в Україну.
Такі прогнозовані показники наводить Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста Києва.
Як передбачають фахівці, після стрімкого падіння економіки у 2022 році Київ у більшості сфер ймовірно відновлюватиметься швидше, ніж Україна в цілому.
Фахівці пов’язують це з більш потужною економічною позицією столиці та наявністю висококваліфікованих кадрів, а також із тим, що місто зазнало порівняно меншої шкоди від війни, ніж інші регіони України.
Науковці прогнозують: адаптація бізнесу до поточних викликів війни, стабільне функціонування енергосистем міста, поступове відновлення внутрішнього споживчого попиту сприяють відновленню більшості видів економічної діяльності столиці.
«Одночасно сповільнюється зростання споживчих цін. Цьому сприяє достатня пропозиція продовольчих товарів, а також заходи НБУ, спрямовані на утримання цінової та курсової стабільності. За прогнозованими підсумками 2023 року зростання індексу споживчих цін (у розрахунку з грудня 2022 року до грудня 2023-го) очікується на рівні 15% на відміну від зростання на 27,4% у 2022 році», — говорять в Науково-дослідному інститут соціально-економічного розвитку міста Києва.
Очікується, що наприкінці 2023 року кількість зареєстрованого населення у столиці становитиме 2,9 млн осіб, що попри зниження безпекових ризиків і повернення частини мешканців все ще є нижчим за довоєнний рівень. При цьому очікується поступове відновлення ринку праці. Чисельність працездатного населення у віці від 15 до 70 років поступово збільшуватиметься та становитиме трохи більше 1 млн осіб.
Вчені прогнозують, що дещо зросте рівень зайнятості населення, що позитивно вплине на підвищення середньої заробітної плати в Києві: очікується номінальне зростання на рівні 15%. Однак за оцінками фахівців інституту, цей процес все ще є не стійким. Враховуючи непоновлені можливості економіки міста, міграційні процеси та дисбаланс на ринку праці рівень безробіття перевищуватиме довоєнний рівень та становитиме 12,8%.
Разом із тим, війна продовжує негативно впливати на всі сфери діяльності міста через високі інвестиційні ризики, загрози руйнувань енергетичної системи, логістичні обмеження тощо. Як наслідок, капітальні інвестиції в реальному вимірі скоротяться на 3-4%, а обсяги експорту товарів та послуг на 13-14%.
«Вечірній Київ» повідомляв, що в Україні арештовано активи російських олігархів на майже 190 млрд грн, санкції запроваджено до понад 4 тис. компаній.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»