Киримли, караїми та кримчаки: у Києві пройшла прем’єра фільму «Мій Крим»
Суспільне презентувало документальний просвітницький проєкт Координаційного центру мовлення нацменшин «Мій Крим».
9 серпня у світі відзначають Міжнародний день корінних народів задля щорічної солідарності з тими народами, які становлять меншість на своїй історичній батьківщині. В Україні такими визнані кримські татари, караїми та кримчаки.
«Мій Крим» — історія перемоги тих, хто всупереч системі, попри невелику чисельність та утиски протягом століть, завдяки згуртованості змогли зберегти свою культуру у власних родинах, так визначило Суспільне проєкт, який сьогодні демонструє на всіх своїх платформах.
«Разом із героями фільму глядач пройде складний шлях їхніх родин роками забуття та геноциду, відчує відважний дух спротиву, який допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати традиції та віднаходити своє місце у світі», — йдеться у презентації стрічки.
«Мій Крим» — проєкт про історію трьох народів, про втрати та забуття, про культуру та бажання бути там, де живе твоє серце», — розповіла авторка та режисерка фільму Олена Кривенко.
Разом із героями фільму глядач пройде складний шлях їхніх родин та відчує дух спротиву, який дає змогу вижити й жити пропри найскладніші обставини.
«Нині корінні народи закріплені офіційно в українському законодавстві, і це є одним з елементів деокупації півострова, проте глибших історій про ці народи для їхнього пізнання і розуміння в українському суспільстві бракує. Герої цього фільму є носіями історій, через калейдоскоп яких ми можемо побудувати ширшу картину і позбутись пробілів у своїх знаннях, розуміючи, хто справжні брати», — розповіла продюсерка та керівниця проєкту Анастасія Гудима.
Перед глядачем розгортаються історії кримчаків зі Львова, караїмів з Галича та кримських татар з Києва. Український актор та режисер кримськотатарського походження Ахтем Сеітаблаєв у фільмі зачитує вірша Сергія Жадана «Як ми будували свої доми».
Після анексії росією Криму у 2014 році корінні народи знов переживають окупацію, депортації, незаконні ув’язнення, викрадення…
У кримських школах також росіяни заборонили проводити низку заходів, зокрема до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня.
Так звана адміністрація тимчасово окупованого Криму заборонила підіймати кримськотатарський стяг разом із прапорами рф та «республіки Крим» на лінійках у школах півострова.
«Історії про виживання корінних народів для українців надзвичайно важливі, бо вони нагадують про давню російську традицію знищення та поневолення всіх, хто проявляє інакшість у способі життя. Нам варто знати ці історії, аби не мати ілюзій у сценаріях майбутнього», — переконана Марія Фрей, членкиня правління Суспільного, відповідальна за новини та регіональне мовлення.
Чи достатньо українське суспільство знає про корінні народи?
«Радянська влада показувала, що в Криму можуть жити всі, але нашому народу все одно заборонили повертатися. Ми чекали 20 років, поки народ це право виборов. І не тільки кримські татари, багато хто виборов свої права, й через це в тому числі розвалився Радянський Союз», — розповів Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу. розповів, як практично кожна родина кримських татар «проривалась» додому, у свій Крим, після десятків років депортації.
На його думку, сьогодні українська етнічна нація усвідомлює, що вона є тим, хто об’єднує багату етнічну українську спільноту, і вона дійсно усвідомлює, що ця спільнота дуже різна.
«Мені здається, нам треба зробити ще декілька кроків для того, щоб ця окремішність не сприймалася як загроза. Ця наша „окремішність“ має зцементувати ще більше те, що я називаю українську політичну націю. І це є основа нашої української держави», — переконаний Рефат Чубаров.
Керівник державного підприємства «Кримський дім», актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв, зазначив, що вороги українців і кримських татар вже декілька сторіч намагаються зробити все для того, щоб знищити національну самоідентифікацію народів. Тоді, як у народів є єдине прагнення — самим вибудовувати свій порядок денний, розмовляти мовою наших батьків, прагнення сталого розвитку та найкращого майбутнього нашим дітям.
«Я сподіваюся, що ми продовжуватимемо співпрацю для того, щоб пам’ятати, що і Крим, і Луганськ, і Донецьк, і багато-багато наших міст, які сьогодні знаходяться під окупацією, врешті-решт обов’язково повернуться до складу України не тільки за визначенням міжнародного права, а й де факто», — поділився думками після перегляду стрічки «Мій Крим» Сеітаблаєв.
Охочім подивитись стрічку, Суспільне нагадує, де і коли це можна зробити.
Сьогодні, 9 серпня, дивіться прем’єру проєкту «Мій Крим» на платформах Суспільного:
- об 11:00 на Українському Радіо (аудіоверсія фільму);
- о 12:30 та о 20:30 на телеканалі Суспільне Культура;
- о 21:00 на ютуб-каналі Першого;
- о 22:00 на місцевих каналах Суспільного Мовлення.
До слова, на Оболоні, до Дня корінних народів, оновили кримськотатарський прапор на набережній. У 2014 році росія окупувала Крим і багато із представників цих народів змушені були виїхати з Малої Батьківщини, або попали під репресії, бо не змирилися зі становищем. Щоб привернути увагу до цієї боротьби, і нагадати, що Крим — це Україна у 2015 році на набережній на Оболоні намалювали два величезних прапори — український та кримськотатарський.
Усі фото — Суспільне мовлення
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»