Україна — росія та Чорноморський флот: у столичному музеї відбудеться історична лекція
Історик Олександр Лук’янов розповість про «братський» розподіл флоту у 1990-х, що призвів до початку гібридної війни за Крим та подальшої окупації українського півострова у лютому-березні 2014 року.
Цієї неділі, 6 серпня в Національному музеї історії України відбудеться лекція «Музейники розповідають про флот», присвячена історії протистояння України та росії довкола Чорноморського флоту, що відіграли значний вплив на подальший перебіг подій.
За словами старшого наукового співробітника відділу історії Незалежної України та спікера заходу Олександра Лук’янова, захопленню Криму російською федерацією у 2014 році передували роки протиборства між двома державами навколо півострова.
«Засновники українського флоту вже з перших кроків створення зіштовхнулися з колосальним спротивом та відверто ворожими діями з боку російського керівництва та проросійських сил в Криму. Країна — агресорка постійно використовувала дипломатичні, економічні та важелі впливу для тиску…», — розповідає історик.
За його словами, впродовж 1990-х років між Україною та рф відбулася низка дипломатичних зустрічей на найвищому рівні, які торкалися проблем Криму, міста Севастополь та Чорноморського флоту.
Ключовим моментом стало підписання Угоди про статус та умови перебування російського Чорноморського Флоту на території України 28 травня 1997 року. Надалі політичні події, які відбувалися навколо флоту мали серйозний вплив на внутрішню та зовнішню політику України наприкінці XX ст.- на поч. XXI ст.
Під час лекції відвідувачі дізнаються, чому у період з 1990-х — 2014 роки на території України легально перебували іноземні військові формування?
— Коли вперше пролунали заяви про поділ флоту, який перебував на території України й мав підпорядковуватися виключно українській владі?
— Чому вище керівництво країни, що отримувало на початку 1990-х детальну інформацію про загрози та загальну ситуацію на Чорноморському флоті, проігнорувало їх?
— Чому ЧФ, який мали поділити 50 на 50, майже повністю віддали росіянам?
Також лектор розповість про ключові події 1990-х, пов’язані з Чорноморським флотом та початком гібридної війни за Крим.
Нагадаємо, що 3 серпня 1992 року в Ялті президенти України Леонід Кравчук та росії Борис Єльцин підписали угоду про принципи формування військово-морських сил обох держав на базі Чорноморського флоту колишнього СРСР. Сторонами було прийнято рішення про розподіл Чорноморського флоту на Військово-Морські Сили України та ВМФ російської федерації.
Розподіл мали провести протягом трьох наступних років. До того часу Чорноморський флот підпорядковувався безпосередньо президентам обох держав та Об’єднаному командуванню ЧФ. Флот мав комплектуватися призовниками як з України, так і росії, у пропорції 50 на 50%.
Однак, положення угоди не увійшли в життя. В наступному році за так званими «Масандрівськими угодами» Україна була змушена піти на поступки росії та погодитися передати їй увесь флот.
А 9 червня 1995 року була укладена нова угода щодо Чорноморського флоту. Відповідно до неї, зі стану, що існував на 3 серпня 1992 року, Україні передавалося 18,3%, росії — 81,7% кораблів та суден Чорноморського флоту.
Лекція «Музейники розповідають про флот»
Коли: 6 серпня о 14:00;
Де: вулиця Володимирська, 2.
Вартість: 140 грн, для пенсіонерів, студентів, школярів — 100 грн.
Телефон для запису — (044) 278-48-64 або 093 855 61 16 (вайбер, телеграм).
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»