У Києві колишній борець з торгівлею людьми організував схему продажу дітей за кордон: подробиці резонансної справи
Столичні правоохоронці викрили масштабну схему переправлення немовлят за кордон під прикриттям сурогатного материнства.
За даними слідства, до складу злочинної організації входило 12 осіб, серед яких двоє співорганізаторів і 10 учасників — медпрацівники, менеджери, адміністратори та адвокат. Одна новонароджена дитина «коштувала» для потенційних батьків від 50 до 70 тисяч євро. Сурогатним матерям обіцяли 12 тисяч євро, але жодній не виплатили обумовлену суму в повному об’ємі.
Штучне запліднення організовували за допомогою послуг донорів. Після народження дитини сурогатна мати вказувала батьком дитини іноземного клієнта та надавала дозвіл на виїзд малюка за кордон.
Бізнес на немовлятах організували двоє керівників приватних клінік у Харкові та Києві, що надають послуги у сфері репродуктивної медицини. Один з них, а саме директор столичного медцентру в минулому працював у правоохоронних органах і відповідав за боротьбу з організованою злочинністю та протидію торгівлі людьми. Про це розповів під час брифінгу заступник керівника Київської міської прокуратури Олександр Кравець.
«У межах слідства встановлені факти незаконного переміщення за кордон восьми немовлят. Правоохоронці завадили вивозу за межі країни ще однієї дитини. Другого серпня цього року ми вручили підозри одному організатору та сімом учасникам схеми. Іншим повідомили про підозри заочно. Другий організатор і троє членів злочинного угрупування зараз переховуються в Мексиці, Іспанії, Німеччині та Франції», — розповів Кравець.
За його словами, у справі затримали п’ятьох осіб. Запобіжний захід їм обирає Оболонський райсуд Києва. Прокурори наполягатимуть на арешті торговців дітьми. Правоохоронці вже встановили місцеперебування вісьмох малюків, вивезених з України. За словами начальника організаційно-методичного відділу слідчого управління прлоіії Києва Андрія Цирульнікова, вони перебувають у Франції.
Зараз прокурори готують запити про міжнародно-правову допомогу для вжиття заходів, направлених на захист прав цих дітей. Утім, таких малюків може бути більше. Перевіряється інформація щодо продажу іноземцям близько 40 народжених в Україні та вивезених за її межі дітей. До речі, троє учасників схеми зараз співпрацюють зі слідством і надають викривальні покази.
Як розповів перший заступник керівника Оболонської окружної прокуратури Києва Сергій Керман, злочинна група вирізнялась чіткою ієрархічною побудовою, розподілом ролей та функцій кожного з її учасників.
«Одна група розміщувала на відповідних іноземних сайтах рекламу з номером телефону в Україні щодо можливості участі у програмі сурогатного материнства. З зацікавленими особами розмовляли менеджери, які вільно володіють кількома іноземними мовами. Інша група осіб разом з перекладачем і адвокатом супроводжувала іноземців в Україні, запевняла клієнтів у легальності програми та готувала відповідні документи», — розповів Керман.
За його словами, ще одна група зловмисників підшукувала донорок яйцеклітин і майбутніх матерів, які через свій уразливий стан або матеріальну скруту погоджувалися народити дитину для іноземців.
«Організатори схеми поставили задачу шукати жінок без постійного місця роботи, які потрапили в матеріальну скруту, мають заборгованість, кредити тощо. В разі незгоди сурогатної матері на окремі умови, учасники схеми вдавалися до шантажу, погроз та залякування. Деякі дізнавались про те, що треба буде віддати дитину, коли вже були вагітними», — сказав перший заступник керівника Оболонської окружної прокуратури.
Він зазначив, що торговці дітьми пропонували клієнтам придбати «базовий», «успішний» або повний пакетів послуг «All inclusive». Останній передбачав необмежену кількість запліднень і сурогатних матерів, поки не буде стовідсоткового результату.
«Іноземцям показували фото та анкети жінок, щоб вони визначились із сурогатною мамою або доноркою яйцеклітини. Доходило навіть до того, що клієнтам пропонувалось обрати навіть стать майбутньої дитини, що прямо заборонено статтею 14 Конвенції про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини», — зазначив Керман.
Він також зауважив, що відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України є чотири необхідні умови для проведення сурогатного материнства.
Зокрема, подружжя може стати біологічними батьками своєї дитини при наявності в одного з них вроджених або ж набутих недуг, що викликають безпліддя. Також необхідно надати медичні документи як від сурогатної матері, так і від пари, яке бажає взяти немовля.
Є й умова щодо того, що подружжя (або один із майбутніх батьків) повинно мати генетичний зв’язок з дитиною, яка буде народжена. Крім того, сурогатна мати не повинна мати генетичну спорідненість з малюком, якого виношує. За словами Кермана, жодна з цих умов не була дотримана.
Що стосується немовляти, вивезти якого з країни завадили правоохоронці, то зараз проводиться генетична експертиза, щоб встановити, хто є його біологічними батьками. Після цього буде вирішена подальша доля дитини. Зараз вона перебуває у спеціалізованому медичному закладі.
Своєю чергою помічник голови Держприкордонслужби — прессекретар ДПС Андрій Демченко зазначив, що припинити таку масштабну схему з торгівлі людьми, за якої новонароджених дітей переправляли за кордон, удалося завдяки тісній співпраці всіх правоохоронних органів.
«Вийти на слід цього злочинного угруповання вдалося завдяки матеріалам, які здобули оперативні співробітники Державної прикордонної служби. Замовниками здебільшого були іноземці з країн, де заборонено сурогатне материнство. У межах слідства оперативні співробітники Держприкордонслужби виконали 137 ухвал на проведення негласних слідчих-розшукових дій, що дозволило отримати докази функціонування злочинної організації», — сказав Демченко.
А начальник слідчого відділу Оболонського управління поліції Сергій Бондар розповів, що в рамках спецоперації правоохоронці провели понад 40 обшуків за адресами проживання підозрюваних, в офісах та клініках у Києві та Харкові.
«Вилучили медичну документацію, паспорти, гроші, ноутбуки, мобільні телефони, чорнові записи та флеш носії, які мають доказове значення для даного кримінального провадження», — сказав він.
Всім 12 учасникам групи повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу: торгівля людьми (ч. 3 ст. 149), а також створення та участь у злочинній організації (ч. 1 ч. 2 ст. 255). Санкції статей передбачають до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Заходи з викриття злочинної схеми проводилися столичними поліцейськими та прокурорами за оперативного супроводу Держприкордонслужби та Головного управління внутрішньої безпеки СБУ.
У Києві кілька років тому правоохоронці викрили схожу схему з продажу немовлят у Китай. Бізнес на новонароджених організували головна лікарка приватної клініки та її син.
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»