До ювілею мисткині Ольги Рапай у Києві відкриють меморіальну дошку та презентують марку

У столиці вшанують пам’ять скульпторки Ольги Рапай, яка більшу частину життя працювала над оздобленням столичних будинків та громадського простору.
Ольга Рапай, легендарна українська скульпторка й художниця, народилась 1 серпня 2029 року у Харкові. Вона — дочка романіста Переца Маркіша (розстріляного за єврейський націоналізм) та перекладачки Зінаїди Йоффе; падчерка мовознавця і перекладача Бориса Ткаченка (розстріляного за український націоналізм), дружина скульптора Миколи Рапая.
Як донька ворогів народу, вона пережила арешт та заслання до Сибіру, а згодом — Північного Казахстану.
Але попри всі трагічні обставини життя, Ольга Рапай стала надзвичайно яскравою художницею. Її керамічні панно, барельєфи прикрашають будинки та бібліотеки, театри й несуть радість.
Саме на Будинку творчих колективів у центрі столиці, на бульварі Тараса Шевченка, 50-52, завтра, 1 серпня об 11:00 відкриють меморіальну дошку Ользі Рапай.

А о 12:00 у Національному драматичному театрі імені Лесі Українки, в акторському фоє, яке оздобила у 70 роки минулого століття керамічними панно Ольга Рапай, представлять тематичний журнал «Антиквар».

До видання, за словами Ганни Шерман, директорки видавничого дому «Антиквар», увійшли авторські та дослідницькі матеріали про творчу долю Ольги Рапай-Маркіш, світ її образів, збереження пам’яті про неї.
У журналі також представлено ретроспективу виставок та творів з музейних зібрань і приватних колекцій, спогади про друзів та батьків, безліч архівних фотоматеріалів, серед яких загальні вигляди будівель і керамічних композицій, окремі сюжети та ескізи панно.

Серед спікерів заходу будуть відомі мистецтвознавці та філологи, люди, які близько знали Ольгу Рапай та спілкувались з мисткинею:
— Леонід Фінберг — директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, головний редактор видавництва «Дух і Літера»
— Катерина Рапай — художниця, донька Ольги Рапай-Маркіш
— Борис Куріцин — завідувач літературної частини Національного академічного театру імені Лесі Українки
— Жорж Ніва — історик літератури, славіст (Франція, участь online).
Представники Укрпошти проведуть урочисту церемонію спецпогашення поштових марок та конвертів із сюжетами керамічних панно Ольги Рапай-Маркіш — поштового проєкту Асоціації мистецтвознавців, експертів, оцінювачів та реставраторів.
Читайте також:
“Знайшли під шаром пилу на складі: у Києві показали врятовані керамічні шедеври Ольги Рапай».
«20 років вважались втраченими: у Києві презентували барельєфи Ольги Рапай».
«Між Україною та Словаччиною дуже хороші стосунки на всіх рівнях, — розповів Надзвичайний та повноважний посол Республіки Словаччина в Україні Марек Шафін».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»