Помісний Собор ПЦУ ухвалив рішення про перехід на новоюліанський календар: що важливо знати

На Соборі також підтримали українські державні інститути у захисті країни від російської агресії.
За статутом Помісний собор є вищою владною соборною інституцією, що представляє церковну повноту: вірян, чернецтво, духовенство та єпископат з усіх куточків України.
27 липня Помісний Собор тривав понад 5 годин, його учасники порушили й заслухали багато актуальних питань і тем, винесені відповідні рішення.

Основні рішення такі:
1. Схвалено перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року, зберігаючи за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий (юліанський) календар.
Як повідомив учасник Собору о.Дмитро Шаповалов, за це рішення зі 161 делегата Помісного Собору за перехід проголосували 156, проти — 5, утримались — 0.

2. Затверджені прийняті Священним Синодом УПЦ (ПЦУ) та Архієрейським Собором нашої Церкви рішення, ухвалені за час від Об’єднавчого Собору, відображені у відповідних синодальних документах і соборних постановах, в тому числі судові діяння.

3. Засвідчено бажання і готовність нашої Помісної Церкви вести діалог, мета якого — досягнення єдності українського Православ’я навколо Київського престолу на засадах Томоса про автокефалію та згідно з принципами, раніше вже викладеними Архієрейським Собором.
4. Підтримано, як це вже зробив Архієрейський Собор, Предстоятеля ПЦУ в питанні незалежності Церкви від зовнішніх впливів на церковне життя й управління.
5. Затверджено ухвалений Архієрейським Собором Статут (положення) про управління УПЦ (ПЦУ), а також низку інших звернень, оцінок і пропозицій.

Митрополит Білоцерківський Євстратій (Зоря) написав після собору:
«Собор категорично засуджує російську військову агресію проти України, засуджує особисто очільника російської держави та всіх виконавців його злочинних наказів. Ті з них, хто за фактом хрещення належать до Православної Церкви, за свідоме і цинічне порушення заповідей Божих, яке має наслідком численні невинні жертви, підлягають церковному покаранню через відлучення від спільноти Церкви Христової».

Він також повідомив, що Помісний Собор засвідчив, що Собор підтверджує заклик Православної Церкви України до Вселенського Патріархату і Помісних Православних Церков засудити вчення про «русскій мір», яке поширюється Московським патріархатом, як єретичний прояв етнофілетизму, а також закликає осудити очільника РПЦ Кирила (Гундяєва) до позбавлення патріаршого престолу за створення і поширення цього вчення.
«Не може ієрарх, на чиїх руках кров жертв війни, тримати ними жезл пастирства і Євхаристійну чашу!»
Важливо, що Собор засвідчив повноту, дійсність та незмінність всього тексту і всіх норм Статуту Православної Церкви України, ухваленого Об’єднавчим Собором 15 грудня 2018 р., та відданість Православної Церкви України Патріаршому і Синодальному Томосу, отриманому 6 січня 2019 р. з рук Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія.
Читайте також:
«ПЦУ ухвалила перехід на новоюліанський церковний календар з першого вересня 2023 року».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»