Амбасадори локального туризму на Київщині: як подружжя з Богуслава створили туристичний блог

Олена та Євгеній Пузатки — подружжя з Богуслава, які перетворили хобі на джерело доходу та фактор популяризації рідного краю.
Учителі за професією, вони в часи, коли подорожі були прерогативою турагенцій, спробували мандрувати самостійно. Спочатку було важко, проте уже з першої поїздки стало зрозуміло, що вигоди очевидні і не лише фінансові — з’явилися можливості формувати власні маршрути, досліджувати нетуристичні локації, ближче знайомитись з життям і культурою нових країн.
«Угорщина — наш перший „закордон“. Тут живуть наші близькі родичі. Добирались ми в Будапешт в далекому 2001 році самостійно с трирічною дочкою і дуже бюджетно — на поїзді в плацкарті до Чопа, потім електричкою до Будапешту. Радісних емоцій та вражень від поїздки отримали багато. В 2002 році народився син. Заради малечі в плани наших подорожей почали обов’язково включатися програми для дітей, адже поїздки з ними вимагають особливої підготовки та ретельного вибору музеїв, пам’яток, розваг», — говорить подружжя.

З 2013 року Олена та Євгеній започаткували власний блог, аби допомогти іншим: тут діляться авторськими путівниками, маршрутами, практичними порадами, яскравими враженнями подорожей Україною та Європою.
Окремий розділ займають подорожі Київщиною, зокрема Богуславщиною. Блогери говорять, що бачили чимало, проте вбачають великий туристичний потенціал в рідному краї, який популяризують, створюючи авторські маршрути та допомагаючи з організацією та інформатизацією локальних фестивалів та атракцій.
«Досвід подорожей спонукав нас до розвитку туризму у нашому рідному місті Богуславі. Йому майже тисяча років. Тут є прекрасні місця для різноманітного відпочинку: мальовнича природа, риболовля, кінні прогулянки, активний відпочинок, vip-відпочинок, зелені садиби, екосадиби, сільський туризм, етнотуризм. Ми проводимо екскурсії по Богуславу та району. Ми показуємо наш рідний Богуслав таким, яким ми його любимо», — говорить пан Євгеній.

НАПРЯМОК ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ — БОГУСЛАВЩИНА
Більшість українців проведуть літню відпустку вдома. На початку літа Work.ua спитав користувачів сайту чи вони планують відпустку. Опитування виявило, що 78% українців вважають відпустку потрібною навіть під час війни.
При цьому більшість українців, які братимуть відпустки цього літа, не ризикує їхати кудись далеко: 72% опитаних будуть відпочивати просто вдома, 9% вирушать на дачу, 6% і 3% — на курорт в Україні або на найближчу туристичну базу.
Богуслав — невеличке місто з тисячолітньою історією. З містом пов’язано багато легенд. Регіон славиться мальовничою природою. З Києва дістатися сюди займе близько півтори — двох годин.

ПЛЯЖНИЙ ВІДПОЧИНОК І ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ
Регіон пропонує різні варіанти відпочинку на природі.
- Пляжний відпочинок на Росі, серед гранітних валунів і мальовничої природи.
- Активний відпочинок: водний туризм — сплави по річці Рось (байдарки, сапи, каное), пішохідні та вело прогулянки, стежки для скандинавської ходьби.
- Спортивний туризм. У Богуславі діє льодовий комплекс «Льодограй», який приймає чемпіонати України з фігурного катання та хокею. Щороку на річці Рось відбуваються змагання, також проходить чемпіонат України з веслування на байдарках і каное. Дорогами Богуславщини проходив чемпіонат України з велогонки.
- Сільський туризм та екотуризм.

Садиби зеленого туризму Богуславщини пропонують відпочинок серед природи, у спокійній сільській місцевості. Особливо цікаво тут родинам з дітьми. В цих садибах туристи максимально занурюються в сільське життя: дивляться як живуть домашні тварини, як ростуть овочі й фрукти.
А ще є можливість скуштувати органічні продукти з городу та саду, спробувати страви місцевої кухні на свіжому повітрі. У садиби приїжджають також поціновувачі гастрономічного туризму.
Крім того, на Богуславщині діють страусина ферма, козині ферми, кінне господарство.

ПОДІЄВИЙ ТУРИЗМ
Богуславщина стає відомим на Київщині містом фестивалів. Наразі, це великі регіональні благодійні заходи, що організовують місцеві активісти, а також волонтери Богуславського волонтерського штабу та ГО «Навколо Нас.ЮА».
Мета цих заходів — збір коштів для військових, відродження та популяризація місцевих народних традицій, культурної спадщини, боротьба з російською і радянською пропагандою, перезавантаження для людей.
НАЙБЛИЖЧІ ЗАХОДИ, ЩО ПЛАНУЮТЬСЯ:
9 вересня 2023 року — другий щорічний Історико-культурний благодійний захід «Портал крізь століття. Старосвітський Богуслав». Це подорож у минуле, Богуслав часів XIX- початку XX століття.
30 вересня 2023 року, вже втретє, планується проведення щорічного Мистецького благодійного фестивалю «Гарбуз-Fest у Кайдашів». Місце події — у відомому з «Кайдашевої сім’ї» селі Семигори на Богуславщині.
НЕТРАДИЦІЙНІ ТУРИСТИЧНІ АТРАКЦІЇ
Останніми роками серед туристів стають популярними так звані «місця сили» — це місця з сильною енергетикою, що впливає на людину і її внутрішній світ. Найчастіше, коли говорять про такі місця, мають на увазі Тибет чи піраміди в Гізі.
Проте на Київщині теж є кілька таких локацій і дві з них на Богуславщині. Це гранітне оголення «Яма» або «Скеля», а також гора Тотоха, що знаходиться в селі Медвин, за 25 км від Богуслава.
Існують цілі тури на Тотоху, приїжджають також індивідуальні туристи. Вважається, що навіть проста прогулянка горою відновлює ауру людини, зцілює людей від різних захворювань, викликає приплив сил.
ДЕ ЗУПИНИТИСЬ:
У Богуслав та навколишніх селах є багато пропозицій на різний бюджет, де можна зупинитись на ночівлю: від економ до елітного відпочинку. Це готелі і готельні комплекси. Є садиби зеленого туризму. Усю інформацію можна знайти на блозі Олени та Євгенія Пузатків про сімейні самостійні подорожі.
Богуслав має вигідну локацію, адже навколо, в радіусі, 60 км, розташовані відомі туристичні міста: Канів, Корсунь-Шевченківський, Стеблів, Заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка (село Моринці тощо).
До слова, за даними Державного агентства розвитку туризму кияни виявилися найактивнішими мандрівниками Україною.
Оксана КОШОВА, «Вечірній Київ»