Обереги з війни: столичний музей демонструє зворушливу експозицію унікальних речей

У найскрутніші моменти життя звичайні побутові предмети стали для своїх господарів щасливим талісманом.
Нещодавно на території Національного музею історії України у Другій світовій війні розпочалася виставка «Обереги з війни». В експозиції представлені унікальні артефакти, які розкривають долі та неймовірні історії своїх власників, в контексті переживання минулих та сучасних потрясінь.
Яскраві дитячі малюнки, що непідвладні часу, зворушливі світлини та листи з фронту, а також ікони та молитовники, що колись допомагали вижити у кривавих реаліях нацистської окупації, голоду та сталінських репресій. Нині ж вони є своєрідним місточком між поколіннями українців, що проживали трагічні події минулого у роки Другої світової війни та тими, хто нині бореться за свою свободу, захищаючи нашу державу від російського агресора.

За свідченням кураторів, значна частина експозиції з музейної колекції представлена до огляду вперше.
Унікальною є старенька чорно-біла світлина із зображенням юної дівчини Ліани Дахненко. Колись її батько, Григорій вирушаючи на фронту, взяв з собою світлину доньки. Щороку у день її народження на звороті фотографії він писав короткі побажання Ліані, зазначаючи місце свого перебування:
«1942 р. — Бєлгородський напрямок», «1943 р. — Сталінград», «1944 р. — Білоруський фронт», «1945 р. — Померанія»… У цей час він не мав жодних відомостей про доньку, але спілкування з нею через світлину перетворило звичайну світлину на потужний оберіг, який Григорій Дахненко проніс крізь пекло війни. Лише у 1945 році після тривалої розлуки, батько з донькою зустрілися на рідному порозі.


Зараз Ліані Дахненко вже 94 роки. Завітавши на відкриття експозиції, вона розповіла про свою долю:
Раніше до 24 лютого 2022 року я була дитиною війни, а тепер у моєму поважному віці мені судилося стати також «бабусею війни», — жартує пані Ліана.
Ще одна цікава світлина з експозиції-фото учасника Другої світової війни Андрія Маринченка. У 2014 році це фото стало справжнім талісманом для онука героя — Всеволода Стеблюка, який перебуваючи на межі життя і смерті в Іловайську, звертався у молитвах не тільки до Бога, але й до свого діда.

«Історії героїв виставки часто мають своє продовження», — зазначила кураторка проєкту Світлана Даценко. На виставці можна побачити вишиванку Розалії Потич, яка стала для неї та її чоловіка Федора оберегом після примусового переселення з Бойківщини на Донбас.
Важкі умови переїзду, виживання на необлаштованих місцях, безгрошів’я забрали багато сил і здоров’я. Проте, жінка вірила, що саме родинний оберіг та вишиті на ньому сакральні символи дали їй сили й мудрість, щоб створити й уберегти велику та дружну родину.

Пані Світлана розповідає, що нинішні події також стали для цієї родини випробуванням: вони знову втратили безпечну домівку та роз’їхалися в різні куточки України, однак сподіваються що вже незабаром зможуть знову зібратися за великим спільним родинним столом.
Неможливо оминути увагою виготовлені з хліба вервиці для молитви, створені Лідією Гоянюк під час перебування в німецькому нацистському концентраційному таборі Аушвіц.

Свою історію, вже про події сучасної війни розповіла також Юлія Павлова, яка зустріла початок повномасштабного вторгнення росії зустріла в місті Боярка на Київщині.
На власні очі жінка бачила нальоти авіації окупантів, чула грім відсічі української артилерії та ППО. Впоратись з власним тривожним станом їй допомогли ляльки-мотанки, що впродовж багатьох поколінь слугували оберегом українців, символізуючи родинну єдність та добробут.

За словами заступниці генерального директора Музею Людмили Рибченко, представлені на виставці предмети, хоч і зібрані в різних часах та контекстах, нині є спробою захистити, поширити силу Оберегів якомога далі — до наших Захисників, які нині мужньо борються з ворогом.
Також вона додала, що ці, на перший погляд, дуже прості речі є справжнім джерелом духовної стійкості та незламності у найтяжчі миті життя.
Експозицію доповнює символічна інсталяція відомого сучасного художника Антона Логова «Віддзеркалення історії».
Виставка «Обереги війни»
Коли: травень-липень 2023, Понеділок — п’ятниця — 10:00–19:00, субота — неділя — з 10:00–20:00.
Де: мистецький простір Нижньої Московської брами, вулиця Лаврська, 27
Вартість квитка: для дорослих — 30 грн, для студентів і школярів — 20 грн.
Ціна екскурсії: для дорослих — 50 грн, для студентів і школярів — 50 грн, англійською мовою — 100 грн
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»