Ті, хто роблять Україну безпечною: у столиці триває виставка про піротехніків

Виставка «Війна очима піротехніків ДСНС». Фото: Даша Гришина
Виставка «Війна очима піротехніків ДСНС». Фото: Даша Гришина

Експозицію «Війна очима піротехніків ДСНС» можна відвідати до 20 квітня.

У вівторок, 4 квітня, у вестибюлі станції метро «Золоті ворота» відкрили фотовиставку «Війна очима піротехніків ДСНС». До експозиції увійшли 29 робіт про ліквідування вибухонебезпечних предметів на деокупованих територіях.

Про те, що 25% території України заміновано, знає більшість. Однак хто стоїть за цією небезпечною роботою та як відбувається цей процес — мало кому відомо. Про цих мужніх людей, власне, і розповідають в експозиції. До слова, вона відкрилась у Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки.

Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сергій Крук вкотре нагадав, що наша країна вважається однією з найзабрудненішою вибухонебезпечними предметами у світі.

«І кількість людей, які гинуть від снарядів, які лишили росіяни, надзвичайно велика. У цьому списку є й діти: їхня цікавість часто призводить до загибелі. Тому ми сподіваємось, що ця фотовиставка дасть можливість дізнатись про знешкодження більше. А разом із тим — нагадати про правила безпеки», — наголосив Крук.

Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє, установа якого допомогла в організації виставки, підкреслив: світлини з цієї експозиції свідчать про відданість своїй роботі підрозділів ДСНС, які роблять Україну безпечною. Часто, втрачаючи своє здоровʼя та навіть життя.

«За попередніми оцінками, вартість розмінування складає 37,6 мільярдів доларів. У цьому Україні допомагають іноземні партнери, зокрема, Японія, Велика Британія, Франція, Данія тощо. Кожного дня велика кількість людей робить все можливе, щоби допомогти Україні розмінувати свої території», — сказав Яко Сільє.

Яко Сільє. Фото: Даша Гришина

Половину фотографій в експозиції зробив головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Павло Петров. Нашому виданню він розповідає, що висвітлює роботи піротехніків, аби їхній труд не був непоміченим. Щоби всі мали уявлення, що стоїть за ділянкою, на якій більше немає таблички: «Обережно міни!».

«Розмінування — це дуже складний, тривалий та життєво небезпечний процес. Часто ворог лишає піротехнічним підрозділам пастки. І, на жаль, деяких моїх знайомих-піротехніків вже немає в живих. Багато хто отримав поранення. І мій обовʼязок — висвітлювати їхню вкрай важливу роботу», — говорить він.

На одній з робіт Павла — його товариш та начальник частини піротехнічних робіт ГУ ДСНС на Луганщині Роман Шутило. Цей знімок Павло зробив на Херсонщині, де рятувальники й по сьогодні очищують лівий берег регіону від вибухівок росіян.

Павло Петров. Фото: Даша Гришина

«Це обличчя тих, хто щодня виконує кропітку роботу для нашого безпечного теперішнього та майбутнього», — додає автор фото.

Побачити фотовиставку «Війна очима піротехніків ДСНС» можна до 20 квітня.

Важливо. За даними ДСНС, 80 000 кв.км — площа потенційно уражених мінами територій, це 25% території України. Станом на 31 березня від мін та вибухонебезпечних предметів загинули 226 людей. З них — 17 дітей.

Від лютого минулого року фахівці ДСНС знешкодили 336 000 мін та боєприпасів.

***

Задля безпеки українців у Державній службі з надзвичайних ситуацій розробили мобільний застосунок, за допомогою якого можна відстежувати небезпечні місця на території країни.

Додаток називається «Розмінування України», і в ньому можна відкрити інтерактивну мапу з підтвердженими небезпечними зонами, до яких не слід підходити. При наближенні до таких ділянок застосунок одразу повідомляє про загрозу.

Також у застосунку можна буде оперативно сповістити рятувальників про знахідку та викликати саперів для перевірки та знешкодження її. Додаток вже доступний для користувачів Android та Apple.

Фото авторки

Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»