З ковдрою на голові вибігла у під’їзд: мешканка будинку на Кошиця, 7А згадала про вибух на другий день війни
25 лютого 2022 року від уламків збитої російської літальної зброї постраждала багатоповерхівка на Позняках, сьогодні одна з її мешканок поділилась спогадами з «Вечірнім Києвом».
Це був другий день широкомасштабного вторгнення росії в Україну. Цивільні люди ще не скрізь оговтались і прийняли рішення, що робити далі.
Пані Світлана, яка мешкає у будинку по вулиці Олександра Кошиця, 7А, у другій секції, каже, що нині, 25 лютого 2023 року, сусідка зранку її привітала з другим днем народження… Жінка могла загинути у власній квартирі, її врятував випадок.
25 лютого війни пані Світлана мала йти до лікаря, аби закрити лікарняний. Але медик порадила жінці побути вдома.
Тож Світлана зробила генеральне прибирання і прання. «Хай там що буде, але у мене має бути чисто», — поділилась з «Вечірнім Києвом» своїми торішніми думками Світлана.
Її двокімнатна квартира розташована на шостому поверсі у другій секції. Вікнами вона повернута до озера.
Пані Світлана дивилась новини по телевізору у вітальні на дивані до глибокої ночі, а потім вирішила перейти до спальні.
«Я навіть не зрозуміла, що сталось… Дуже яскраве світло і противний свист. Я накинула на голову ковдру й вибігла у під’їзд. І почула крики та грандіозний звук величезної кількості скла, яке б’ється», — розповіла про подію, яка сталась о 4:30 ранку пані Світлана.
У під’їзді вже почались пожежі на першому поверсі, люди кричали всім: «Виходьте! Виходьте!»
Світлана з сусідами побігла до школи в укриття. Вийшли вони звідти за п’ять годин, о дев’ятій ранку.
«Біля будинку стояли рятувальники й пожежні машини. Наш під’їзд постраждав найбільше, особливо перші поверхи. Було багато смердючого диму і величезна вирва біля парадного», — згадує мешканка будинку по Кошице, 7А.
За словами жінки, їм ніхто не розповів конкретно, що сталось, але рятувальники не пускали у зруйнований під’їзд через велику кількість токсичного диму.
Фото цього будинку завдяки, фотокореспонденту Reuters, облетіло світ. Люди у різних країнах побачили, що відбувається у мирній ще два дні тому столиці України.
За повідомленнями ЗМІ, ППО ЗСУ збили ворожий літальний апарат. У багатоповерхівку, що складається з двох секцій, сталось влучення уламків ракети. Секція 10-поверхова — влучення на рівні 1−2 поверхів, друга секція 16-поверхова — влучення на рівні 8−9 поверхів.
Унаслідок пожежі постраждало вісім людей, ще 20 — врятовано, загиблих немає.
«Того ж дня померла в укритті наша сусідка. Жінка була лежачою хворою, її тягли у сховище після вибуху, можливо, саме цей стрес і вкоротив їй життя», — додає подробиць очевидиця подій пані Світлана.
У ту ніч на 25 лютого загалом рятувальники евакуювали 150 мешканців будинку.
Друга секція була розтрощена з першого до десятого поверху вщент.
«У мене все було вибите. На дивані, де я лежала за кілька хвилин до вибуху — знаходились великі балконні двері. Скрізь було розбите скло. Квартири практично не було», — розповіла, ледь здержуючи емоції, пані Світлана кореспондентці «Вечірнього Києва».
У її сусідів було багато травм від глибоких порізів склом. Воно від потужної вибухової хвилі летіло, як десятки гострих ножів, просто у жителів, що відпочивали у своїх оселях.
Світлана взяла сумку з документами, яку приготувала ще до початку війни та стала шукати кішку Даночку. Але кішечка сховалась так, що пані Світлана витратила увесь час на її пошуки й змушена була піти ні з чим.
Жінка попросила потурбуватись про Дану знайомих, бо ж сусіди евакуйовувались. У будинку не було ані газу, ані вікон, ані теплої води. І він став повністю непридатним для життя.
«Я подивилась на квартиру після вибуху і зрозуміла, що мене врятувало лише те, що я вийшла з однієї кімнати в іншу. Інакше мене б на дивані просто вбили балконні двері», — зізналась Світлана.
Вона каже, що шок у сусідів був настільки сильним, що один з чоловіків, мешканців першого поверху, де все було не просто розбите, а й згоріло, відмовлявся йти з квартири. На всі вмовляння рятувальників, він казав: «Я залишусь у себе вдома!».
Світлана з донькою та онукою, у пошуках прихистку, проїхала пів Європи, опинилась у Німеччині та перші місяці війни провела там.
Кішку Дану знайшли за кілька тижнів неушкодженою, лише з чисельними порізами на животику та лапках. Вона провела 14 днів у розбитій квартирі, без опалення, заваленій купами битого скла.
Тваринку забрала кореспондентка «Вечірнього Києва», яка стала новою хазяйкою кішки. Тепер переселенка з О.Кошиця, 7А мирно співіснує з лабрадором Дені у новому домі.
А Світлана повернулась до Києва у липні. Будинок стояв в руїнах. Менш постраждалими виявились трикімнатні квартири.
«Але найбільше двохкімнатні та перші поверхи. Самотужки нічого зробити не можна було. Кожній квартирі дали акт про пошкодження і почали ремонтувати. Перед новим роком закінчили ремонт й у першій секції, й у нас, у другій. Слава Богу, люди повернулись здебільшого», — розповідає про свою воєнну епопею пані Світлана.
Тепер, оновлений, пофарбований і відреконструйований будинок нічим не нагадує той, який показали у світових ЗМІ на другий день війни, 25 лютого 2023 року. А його мешканці сьогодні обдзвонюють один одного, вітаючи з другим днем народження.
Столиця вступила у фазу оборони: мер Києва Віталій Кличко звернувся до киян.
На Позняках збили ворожий літальний апарат.
Рятувальники продовжують шукати можливих потерпілих у зруйнованому будинку на Позняках: фото.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що російські війська не розрізняють, у яких районах діяти.
«Вони кажуть, що цивільні об’єкти для них нібито не мішень, але це брехня… Авіація ворога підло діє над житловими кварталами, зокрема над столицею. Жахливі вибухи в ранковому небі над Києвом, бомбардування, попадання в житловий будинок, пожежа — все це нагадує перший такий самий напад на нашу столицю, що стався в 1941 році», — сказав Володимир Зеленський у ранковому зверненні до українців.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»