Пів мільйона на захист робіт Бенксі на Київщині: чому це важливо та хто платить
Компанія, яка охороняла Конституцію Пилипа Орлика, тепер стежитиме за роботами Бенксі.
Восени минулого року в Києві та на Київщині зʼявились розмови про графіті з почерком Бенксі. І вже у листопаді британський вуличний художник підтвердив авторство своїх робіт в Україні.
Після цього його малюнки тривалий час були в центрі уваги місцевих мешканців та іноземців, які попри військовий стан ризикували приїжджати у Київ та в пристоличний регіон.
Дехто фанатично поставився до впливовості Бенксі, наважившись викрасти шматок стіни чужого будинку, щоб продати на аукціоні. До слова, саме це і підштовхнуло представників Київської обласної військової адміністрації та органів місцевого самоврядування замислитись над тим, як зберегти ще не визнану, утім культурну спадщину.
«Ми хочемо зберегти графіті, оскільки вважаємо, що це нововиявлена культурна історична спадщина. І саме так ми її розглядаємо. Роботи Бенксі мають культурне та історичне значення для країни як пам’ятка того, що світло обов’язково перемагає темряву. Зараз важливо протидіяти можливим спробам вандалізму, що ми вже бачили нещодавно», — сказав Олег Торкунов, заступник голови Київської ОДА.
ХТО ОХОРОНЯТИМЕ МУРАЛИ ТА ЗАТРИМУВАТИМЕ ПОРУШНИКІВ
І першим кроком стало захистити мурали від вандалів та погодних умов, помістивши роботи під скло та спеціальні альтанки. Наступний — поставити на них сигналізацію. За цим звернулись до провідної міжнародної компанії-розробника систем безпеки «Ajax Systems», яка базується в Києві.
За словами маркетинг-директора компанії Валентина Гриценка, перед ними поставили важке інженерне завдання. Адже у всьому світі стріт-арт не охороняється. Але за роботу команда взялась.
«Ми зіштовхнулись з низкою обмежень: від малюнків на стінах, що легко руйнуються, до відсутності електропостачання. Але всі розуміли, що війна вносить свої корективи і дуже важливо зберегти памʼять цього мистецтва для наступних поколінь.
Тому для кожного графіті ми розробили свій унікальний захист за допомоги армованого скла, датчиків руху та ударів. А одну з робіт навіть помістили в тимчасову споруду», — прокоментував він.
ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ
Відтепер усі мурали Бенксі на Київщині, окрім одного раніше демонтованого, охороняються системою Ajax.
Як можна бачити, мурал та датчики знаходяться під склом. Саме вони подаватимуть сигнал про ймовірну або фактичну небезпеку. Ліворуч або зверху над малюнком прикріплена бездротова сирена зі світлодіодною рамкою Ajax. Вона, своєю чергою, засигналізує.
Відтепер на будь-які спроби викрасти або зіпсувати малюнки миттєво реагуватиме швидка група охорони. Задля того під’єднали цілодобову моніторингову охоронну компанію «Шериф». Її екіпаж бачитиме ймовірну небезпеку та виїжджатиме на місце.
ЧОМУ ОДНУ З РОБІТ ПОМІСТИЛИ В ТИМЧАСОВУ СПОРУДУ
Три роботи Бенксі на Київщині зберігаються під армованим склом. Четверту — помістили в тимчасову накриту споруду. Йдеться про зображення, де маленький хлопчик кидає на спину дорослого чоловіка в кімоно (ймовірно, алегорія на путіна, який займався дзюдо, — ред.) у Бородянці.
В Ajax нам розповідають, що це зробили задля того, щоби зберегти малюнок на вже зруйнованій котельні дитячого садка.
«Треба розуміти, що стіни піддаються руйнуванню. Відповідно стоїть задача зберегти мікроклімат для малюнку, аби той банально не зіпсувався», — сказав Валентин Гриценко.
СКІЛЬКИ КОШТУЄ ОХОРОНЯТИ РОБОТИ БЕНКСІ ТА ХТО ФІНАНСУЄ
Охорона повністю профінансована компанією Ajax. Загальна вартість всіх робіт та техніки складає близько пів мільйона гривень.
ЧОМУ В КИЄВІ МУРАЛИ НЕ ОХОРОНЯЮТЬСЯ
У Києві Бенксі залишив два мурали. Один — на Великій Житомирській, 13, а другий — на Майдані Незалежності. До слова, другу роботу ймовірно охороняє муніципальна охорона, яка постійно стоїть перед розмальованими блоками.
Журналістці «Вечірнього Києва» маркетинг-директор компанії Ajax каже, що готові охороняти й мурали у столиці. Поки що тривають переговори.
ЧОМУ ВАЖЛИВО ЗБЕРЕГТИ РОБОТИ БЕНКСІ В УКРАЇНІ
Бенксі — це бренд. Подивитись його соціально-політичні роботи їдуть у Лондон та Париж. Безперечно, поява таких робіт згодом стане поштовхом приїхати в Україну. А разом із тим познайомитись з творами наших митців та фінансово підтримати Україну.
На одному із заходів, присвячених обговоренню подальшої долі робіт Бенксі в Україні, Мар’яна Олеськів, голова Державного агентства розвитку туризму, влучно підкреслила: «Графіті Бенксі вже зображені. І наше завдання сьогодні — розумно використати їх не тільки задля того, щоби запросити на Київщину потенціальних туристів, а й показати їм, де створені ці роботи та що зробила росія з цими будинками. Своєю чергою, туристи залишатимуть гроші тій громаді, яка постраждала від російських найманців».
Усі фото авторки
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»