Її красою захоплювалися Бучма і Довженко: у столиці вшанували пам’ять акторки Наталії Наум

Вважається, що променисте сяйво обличчя цієї жінки стали уособленням України та Українства.
Нещодавно у Будинку кіно відбувся вечір пам’яті народної артистки України Наталії Наум (1932- 2004). Захід відбувся за ініціативи Національної спілки кінематографістів.
Для показу на вечорі пам’яті вирішили обрати не один фільм, а уривки з кількох кінострічок за участі акторки Наталії Наум, які увійшли золотими сторінками в історію українського кіно.

На думку кінокритиків, вона була трепетна, лірична, завжди емоційно наповнена українська актриса, кращі ролі якої ніби прошиває фольклорне мереживо.
Її унікальне світло та винятковий акторський талант одразу ж помітили видатні митці. Спершу Амвросій Бучма, який разом з Олексієм Швачком екранізував «Землю» Ольги Кобилянської (роль Парасини).
А згодом Олександр Довженко, який побачив її в тій «Землі» і доручив своєму учневі — молодому режисерові Володимиру Денисенкові (який згодом став її чоловіком) знайти цю талановиту дівчину.


На превеликий жаль, Довженко невдовзі помер, картину знімала його дружина, Юлія Солнцева. Наталя Наум зіграла роль Олесі, одначе ж професійне спілкування з великим митцем не відбулося. Зате вона вийшла заміж за Володимира Денисенка і їх шлюбний і творчий союз був справжнім, був наповнений пошуками життєвих, світоглядних і власне культурних сенсів.
Всі її добре знають за роллю Галі в неперевершеному комедійному фільмі «За дома зайцями». Проте в мистецькому доробку Наталії понад сімдесят ролей, в яких вона розкрила свій неперевершений талант.
Акторка знімалася, переважно, у фільмах режисера Володимира Денисенка, свого чоловіка. Її дуже цінував і кінорежисер Віктор Іванов, запрошуючи у свої картини («Олекса Довбуш», «За двома зайцями»). Наталія Наум виховала двох чудових синів, які пов’язали своє життя з українським мистецтвом — Олександра і Тараса Денисенків.

«У якому б фільмі вона не з’являлась, з нею в кадрі з’являлось ренесансного штибу духовне світло, що заповнювало екранне полотно і робило його подібним до шедеврів античності чи Ренесансу», — зауважують експерти з Будинку кіно.
Цікаві факти про життєвий і творчий шлях української акторки розповів відомий кінокритик Сергій Тримбач, зворушливими особистими спогадами про Наталію Наум, поділилася легендарна акторка Лариса Кадочникова, яка вже тривалий час підтримує дружні стосунки з її родиною.
Варто згадати, що Наталя Наум та Лариса Кадочникова також зустрілися на кіномайданчику у фільмі «Білий птах з чорною ознакою» (1970 рік, режисер Юрій Іллєнко).


«Зразу визнаю, що небагато знала про діяльність, біографію та творчість української театральної та кіноактриси до того ж народної артистки УРСР. На жаль, в моєму житті було мало українського кіно і я дуже мало знаю про фільми, зняті на кіностудії Довженка в період керівництва Василя Васильовича Цвіркунова. Звісно, бачила і „Тіні забутих предків“, і „В бій йдуть лише старі“. Але більшість фільмів Іллєнка, Миколайчука, Осики я не бачила. Деякі з фільмів не можна було побачити, бо вони лежали „на полках“, як заборонені для показу…», — написала у своєму дописі у соцмережі Facebook київська гідеса та краєзнавиця Наталя Пирогова.
Також вона відмітила, що її вразила краса, шляхетність, голос і мова Наталії Наум.
«Така розбіжність між величиною людини — актриси, жінки, матері, створених образів, і, з іншого боку — непропорційне внеску в культуру вшанування її пам’яті… Зал Будинку Кіно напівпорожній. З родини нікого не було…», — з сумом констатувала краєзнавиця.
НАТАЛІЯ НАУМ (23.11.1932, с. Старий Мізунь, Долинський повіт, Станіславське воєводство (Івано-Франківщина) — 22.03.2004, Київ) — українська актриса театру і кіно, народна артистка України, дружина видатного кінорежисера Володимира Денисенка (7.01.1930, Медвин — 10.06.1984, Київ), матір Олександра Денисенка, кінорежисера, актора, письменника, і Тараса Денисенка (23.03.1965 — 7.11.2017), актора, режисера, педагога, художника.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»