Молитва під час повітряної тривоги: Епіфаній на Водохреще відслужив літургію у Лаврі. ФОТО
Під час літургії Блаженніший прочитав особливі молитви за Україну, за наших воїнів, за перемогу правди й справедливий мир. Згадали і загиблих у Дніпрі та Броварах.
Весняний теплий вітер, «плюсова» температура повітря, сонячне небо і веселка над Дніпровськими схилами та золотими банями лаврських храмів. Таким несподівано теплим видався сьогодні «третій празник — свято Водохреща», на яке припадають зазвичай сильні морози та холоди.
До Свято-Успенської Києво-Печерської лаври прийшла сила вірян. За тиждень було анонсовано, що на день Богоявлення, або Хрещення Господнього, Священноархімандрит Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній очолить Божественну літургію в головному храмі Лаври — Успенському соборі.
Попри велику щільність людей, у храмі не було тисняви й роздратування. Зі словами «Спаси, господи!» ті, хто хотів пройти ближче до вівтаря, звертався до оточення, і люди чемно пропускали один одного. Самоорганізація і зосередженість на молитві відчувались впродовж всієї служби.
Велике значення має й те, що літургію правили українською. Це означає, що кожне слово — від першого і до останнього — були зрозумілі кожному. І усвідомлення того, про що говорив Блаженніший Епіфаній, заглиблювало вірян у роздуми про сенс Хрещення.
Перед початком служби, люди традиційно підходили вклонитись Образу Спасителя, зображеному на храмовій іконі, яка стояла перед вівтарем, прикрашена вінком квітів. На іконі — Ісус у водах Йордану.
Саме свято має дуже глибокий сенс. адже, будучи безгрішним, Син Божий зайшов, аби очиститись у воду. Він прийняв гріхи світу, щоб спасти його і виконати волю Отця.
На відміну від багатьох інших свят, що поєднали традиції народні й церковні, це суто християнське свято, воно прийшло до нас із запровадженням християнства. Коли Ісусу Христу виповнилося тридцять років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить на плече його опустився голуб. Це був Дух святий.
Сьогодні вага кожного слова під час літургії була особливою. Адже крім співу церковного хору, всі парафіяни чули і сигнал повітряної тривоги, який звучав з вулиці.
Війна і мир Божий у молитві та смиренні. Сила особистого звернення кожного людського серця про мир була на цій літургії особливо палкою.
Тимчасом у храмі звучали слова: «В Йордані хрестився Ти, Господи, і Троїчне явилося поклоніння, Отцівський бо голос засвідчив про Тебе, улюбленим Тебе Сином іменуючи; і Дух у вигляді голубинім сповістив слова ствердження. Явився Ти, Христе Божий і світ просвітив, слава Тобі».
Після прочитання Євангелія Його Блаженство виголосив первосвятительське слово проповіді з нагоди свята та возніс особливі молитви за Україну, за наших воїнів, за перемогу правди й справедливий мир.
«Благаємо Тебе, даруй нам з іменем Твоїм перемогу і справедливий мир наблизь. Пошли грізного очільника небесного воїнства Твого — архістратига Михаїла, на допомогу мужнім захисникам нашим, щоб диявольські задуми агресора зруйнували вони та вберегли нашу Батьківщину-Україну», — звертався до Господа предстоятель і разом з ним — мільйони вірян. Адже служба транслювалась в ефірі і долучитись до неї могли всі охочі.
Також під час відправи молилися за воїнів, які захищають Україну, за владу, за народ, за дітей, які постраждали в час війни, зокрема, в Дніпрі й Броварах.
Окрім того, лунали молитовні прохання за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини й мирних жителів та нещодавно загиблих керівників і співробітників Міністерства внутрішніх справ.
Своїм водохрещенням у Йордані Спаситель започаткував Таїнство водохрещення — одне із семи головних церковних таїнств, через яке людина ніби наново народжується для життя во Христі.
Саме тому, у день Богоявлення за традицією відбувається і чин освячення води.
А вода, освячена 18 і 19 січня, називається Богоявленською або Йорданською. Християни вірять, що вона має силу та цілющі властивості, які допомагають позбавитися недугів. Водохресною водою освячують храми й домівки, дають пити тяжкохворим та зберігають вдома протягом року до наступного свята.
Першим, після освячення, воду випиває той, хто її святив. Як і у Водохресний святвечір, так і в день Водохреща 19 січня, після обряду водосвяття проводили обряд очищення будинків, щоб звідусіль вигнати нечисть освяченою водою.
Свічку, яку приносили разом зі святою водою зі служби у Водохресний святвечір, зберігали: вважалося, що ця свічка захищає від нечистої сили.
Зазвичай священник окропляє освяченою водою тих, хто прийшов на службу. Так було й сьогодні — Блаженніший щедро окропив усіх охочих Хрещенською водою.
За повір’ям, у водохресну ніч відкриваються небеса до прохань людей. Люди вірять, що якщо про щось помолитися, то прохання обов’язково здійсниться.
На Водохреще востаннє співають колядки. Молодь збиралась на вечорниці, а родичі ходили один до одного в гості.
До слова, після свята розпочинається новий весільній сезон, який триватиме до Великого посту.
Як відомо, уперше предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній провів службу в Успенському соборі Києво-Печерської лаври на Різдво, 7 січня 2023 року.
Перше Різдво: ПЦУ відправила службу в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Вся служба в Успенському соборі пройшла українською мовою, її очолив Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.
Ольга СКОТНІКОВА, Борис КОРПУСЕНКО, «Вечірній Київ»