«Чубай. Говорити знову»: у Києві презентують документальний фільм про «батька львівського андеграунду»

Про українського поета, перекладача, мистецтвознавця Грицька Чубая створили документальний фільм «Чубай. Говорити знову».
«Чубай. Говорити знову», — фільм про те, як одного із найяскравіших представників мистецького середовища, критика радянського режиму, виразника прогресивних ідей, цькував і знищив тоталітарний режим.
Його біографія вражає, так само як і творчість. Вже у 15 років, його, ще тоді учня школи, викликало на допити КДБ. Йому не давали здобути вищу освіту, а він писав поезії, які бісили владу, бо вони були антирадянськими саме через свою проукраїнськість.

Григорій Чубай став одним з лідерів українського літературно-мистецького андеґраунду впродовж двадцяти років — з 60-х до 80-х. Чубай видавав перший у Львові самвидавний літературний часопис «Скриня».
Його поезії у книжках судилось побачити світ після смерті автора. «Говорити, мовчати і говорити знову» (1990), «Плач Єремії» (1999), «Скоромовка не для вовка» (2008) ― збірка віршів для дітей, «П’ятикнижжя» (2013).
Ініціювала створення стрічки Соломія Чубай, донька поета. Режисером став Михайло Крупієвський. Ведучим у фільмі є Сергій Жадан.
Про долю, творчість і протистояння комуністичній ідеології, яке тривало все життя поета та перекладача, розмірковуватимуть: поет Василь Герасим’юк, актор Юрій Брилинський, поет та перекладач Микола Рябчук, філософ Роман Кісь, скульптор Орест Яворський, фотограф Роман Готра, письменник Юрій Винничук, поет Ігор Калинець, художник Влодко Кауфман, поет Богдан Стельмах, художниця Катерина Немиря, актор Святослав Максимчук.
Оператор-постановник ― Роман Єленський, художник-постановник ― Олексій Хорошко, композитор ― лідер гурту «Плач Єремії», син митця Тарас Чубай.
Презентація стрічки відбудеться 19 січня, а побачити фільм можна буде на телеканалі «Еспресо» 23 січня 2021 року.
«Щедрик» проти «русского міра»: у Києві відбулась прем’єра документальної стрічки. Унікальну історію стародавньої щедрівки, яка поєднала визвольні змагання українців на початку 20 століття та війну проти російської агресії у наш час, втілили у кіно.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»