У столиці показують дитячі малюнки часів Другої світової та сучасної війни

Вулична стендова виставка «Мамо, я не хочу війни», що відкрилася на території Польського Інституту у Києві, знайомить з історичними малюнками польських дітей з 1946 року та сучасними творами українських дітей про російсько-українську війну.
Експозиція складається з 21 стенду. Представляє історичні дитячі малюнки з 1946 року, а також сучасні малюнки українських дітей про російсько-українську війну, що триває досі.
«В очах дитини війна завжди виглядає однаково. Незалежно від місця і часу, це велике зло, і дитина в ньому завжди є жертвою. Представлені на виставці малюнки — це надзвичайно зворушливі дитячі свідчення війни», — зазначають у Польському інституті.

Історичні малюнки польських дітей є записом їх переживань під час Другої світової війни та німецької окупації 1939-1945 років. Вони створювалися спонтанно, на прохання батьків чи вчителів, а також на конкурс, оголошений за згодою тодішнього Міністерства освіти у 1946 році, який проводився у початкових школах.
Дітям запропонували представити свої спогади про війну (або іншу тему на свій вибір) у вигляді художніх робіт. У конкурсі взяли участь понад 7 300 дітей віком до 13 років. Наймолодшому учаснику було 2 роки та 3 місяці. Нині понад 7000 малюнків на тему війни та окупації 1946 року зберігаються в колекції Міністерства освіти 1945-1966 років в Архіві Нових Актів у Варшаві.

Також Польський Інститут у Києві вирішив залишити один зі стендів порожнім і запропонував школам столиці та області — Ліцею «Поділ» № 100, Спеціалізованій ЗОШ І-ІІІ ст. № 23, Софіївсько-Борщагівському ліцею та Боярському академічному ліцею «Гармонія» — розмістити на ньому роботи переможців конкурсів малюнків, присвячених російсько-українській війні. Акцію підтримав і Департамент культури КМДА, долучивши до проєкту вихованців Київської дитячої музичної школи № 31, Київських дитячих художніх шкіл № 4 і № 10 та Київської дитячої школи мистецтв ім. Стефана Турчака.



Подібність між історичними та сучасними роботами вражає. Діти малюють танки, літаки, що скидають бомби, пожежі та вибухи. Поранених та вбитих, зруйновані будинки, могили. Себе і свою сім’ю, малюють евакуацію і втечу. Але також малюють надію та свої мрії про майбутнє.



Об’єднавши образи та слова в тематичні групи: боротьба, окупація, сім’я, репресії, опір, руйнування, перемога-надія, організатори прагнуть підкреслити, наскільки схожі сценарії загарбницьких воєн. Змінюється час, змінюється місце, змінюються діти-свідки, але війна завжди є та сама.

На відкриття виставки завітала заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, переможці шкільних конкурсів малюнків та пластуни, що принесли до Польського Інституту у Києві Вифлеємський Вогонь миру.
Виставка «Мамо, я не хочу війни» працюватиме щоденно до 12 січня.
Адреса: вулиця Сагайдачного, 29-в, вхід із вулиці Покровської
Вхід вільний.
Польський інститут привітав киян з Різдвом у метро. Тематичні постери з’явилися на центральних станціях київської підземки.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ», фото Олексія САМСОНОВА