Нова загроза з Білорусі: ситуація на кордоні і прогнози для Києва

«Вечірній Київ» поспілкувався з представниками прикордонної служби, Збройних сил України та військовими експертами.
Медіапростір знову заполонили новини про можливий повторний наступ на Київ. Цьому передували, як чергові спроби військового керівництва рф посилити свою армію мобілізацією і спробою втягнути у війну білорусь, так і заяви вищого керівництва України про те, що загроза зростає.
Так, український президент Володимир Зеленський в інтерв’ю французьким ЗМІ заявив, що усвідомлює ймовірність наступу військ росії 2023 року, оскільки окупанти одержимі помстою.
За словами міністра оборони України Олексія Рєзнікова, росія може розпочати нову хвилю наступу вже в лютому, використавши для цього 150 тисяч мобілізованих. Підсилило панічні настрої у ЗМІ й інтерв’ю головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, який заявив про підготовку нового наступу росіян на Київ.

На фоні цього 19 грудня російський диктатор путін приїхав у Мінськ на зустріч з лукашенком. У медіапросторі цю поїздку пов’язували з можливою підготовкою вступу білорусі у нову війну.
Детальніше у цьому розібрався «Вечірній Київ».
ЧОМУ ЗРОСЛА ЗАГРОЗА НОВОГО НАСТУПУ РОСІЇ?
Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist попередив, що росіяни готують приблизно 200 тисяч нових солдатів для нового наступу. Він може відбутися або на Донбасі, або з півдня, або з білорусі.
Втім для українців головнокомандувач ЗСУ лиш повторив очевидні речі. Адже війна триває вже 300 днів, ризики нового наступу надалі зберігаються, ворог, як і в попередні місяці, продовжує накопичувати сили. В інтерв’ю Залужний розповів про кілька можливих напрямків наступу, втім звідки саме піде ворог — спрогнозувати складно.
Що стосується повторного наступу на Київ, то Україна ніколи не виключала такого сценарію, навіть коли російські війська були відкинуті від кордону, пояснив «Вечірньому Києву» речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

Втім, за його словами, на цей час біля українського кордону створення ударного угрупування, яке могло б вже зараз здійснити вторгнення, немає. ДПСУ уважно відстежує цей момент, як і ситуацію по розгортанню так званого регіонального угрупування від союзної держави, про які зазначали і росія, і білорусь.
Цілеспрямовано заходи ними здійснюються, однак на сьогодні достатніх сил для наступу у них немає, підкреслив Демченко.
Військові експерти також вважають, що найближчими днями наступ з білорусі малоймовірний.
«В інтерв’ю Залужного говориться про ймовірнісний характер наступу росії після посилення своїх потужностей. Оцінки ситуації по білорусі зараз ґрунтуються на висновках військової розвідки, яка говорить про те, що поки наступального угрупування не сформовано. І процес формування наступального угрупування може зайняти від місяця і більше», — пояснив «Вечірньому Києву» військовий експерт та керівник Defense Express Сергій Згурець.

Окрім військової розвідки, говорить про це і заступник начальника оперативного управління Генштабу генерал Олексій Громов. За його словами, наступальний потенціал ворога на білоруському напрямку — низький.

До такої ж думки схиляється і військовий експерт, полковник Петро Черник. Навіть якщо теоретично росія і вирішить повторно спробувати атакувати Київ, то ходу війни це не переламає. За словами Черника, росіяни лише спалять чергову кількість свого особового складу, не отримавши жодної військової переваги.

На питання про напрямок, з якого наймовірніше може наступити противник, Петро Черник відповів, що тактична логіка росії специфічна, тож прорахувати складно.
Логічно, якщо наступ розпочнеться з боку Житомирщини, Рівненщини і Київщини, адже там більша мережа доріг, якими легше просуватися. На західній Україні багато лісів, які навпаки ускладнять пересування. Втім дії рф непередбачувані, що Україна вже неодноразово побачила за майже десять місяців повномасштабної війни.
ЧИ ДОСТАТНЬО У РФ ВІЙСЬКОВИХ ДЛЯ НАСТУПУ?
Нині кількість особових сил та військової техніки на території білорусі у рази менша, ніж це було перед 24 лютого. Військові експерти зазначають, що для «потужного наступу» на Київщину противнику потрібно приблизно 40-50 тисяч військовослужбовців, не враховуючи техніку. На сьогодні кількість солдат, готових вступити у війну, майже втричі менша.
«Зараз у них (на території білорусі — ред.) є до 15 тисяч готового особового складу. Для того, щоб ми відчули їхній тиск, треба щонайменше 40-50 тисяч особового складу. Ні я, ні генеральний штаб не підтверджуємо такої кількості людей», — пояснив полковник Петро Черник.
За словами військового експерта Сергія Згурця, нині чисельність російського угрупування становить 180 тисяч на всій лінії фронту. Тобто для наступу на Київ ворогу потрібно буде віддати четверту частину своїх військ, що є програшним для росії.

Чисельність військового угрупування в білорусі недостатня для повторного наступу на Київ найближчими днями. Втім росія надалі мобілізує своїх громадян і готує нові угрупування, які можуть бути використані проти України.
Що стосується техніки, то, за словами Петра Черника, для повторного наступу з білорусі ворогу потрібно щонайменше 75 батальйонних тактичних груп
Для прикладу, одна тактична батальйонна група налічує приблизно 11 танків, 12 артилерійських установок і понад 30 бойових броньованих машин.
Для наступу ворог може задіяти і піхотні батальони. У такому випадку військове керівництво противника просто відправить своїх солдатів у м’ясорубку переконаний експерт. Зараз ймовірність наступу з білорусі полковник оцінює у 50 на 50. Втім, ситуація може змінюватися.
Командувач Об’єднаних Сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв розповів, що рівень загрози з білорусі зростає. Зараз на території північного сусіда зосереджені друга мотострілецька дивізія першої танкової армії та авіаційне угрупування росіян. В його складі є новітні зразки авіації повітряно-космічних сил зс рф.

Крім того, в білорусі присутні підрозділи, озброєні оперативно-тактичними ракетними комплексами «Іскандер» з балістичними ракетами до них, які призначені для застосування по цілях на території України. За словами Наєва, наразі цього потенціалу достатньо для проведення тактичних дій, однак з обмеженими цілями.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НА КОРДОНІ І ЧИ ГОТОВА УКРАЇНА?
Якщо говорити про стягнення військ і техніки до українського кордону, то нині ситуація контрольована.
«Ті підрозділи, які і раніше знаходилися на посиленні кордону з Україною, про які зазначала білорусь, та кількість їх і залишилася. Тобто, не змінюється їхня кількість, ні характер їхніх дій», — розповів речник ДПСУ Андрій Демченко.
Навіть коли білорусь оголошувала про раптову перевірку боєготовності своїх військ, що тривала останні дні, у ДПСУ не відмічали переміщення техніки біля кордону з Україною або інших змін, які могли б вплинути на безпеку кордону України.





Демченко підкреслив, що Україна продовжує укріплювати свої лінії кордону і готуватися до розвитку будь-яких ситуацій.
«Однак зазначу, що для України, як перевірка готовності білоруссю своїх військ, так і ті навчання, які вони проводять спільно з росіянами, фактично нічого не змінюють. Якщо агресор вирішить все ж таки здійснити повторне вторгнення або дотисне білорусь, то легкою в них подорож точно не буде, оскільки кордон вже посилений. Він підготовлений до оборонних дій. Ми розуміємо всі кроки, які може зробити росія. І ми бачимо, як білорусь підтримує країну-агресора у повномасштабній війні», — підкреслив речник ДПСУ.
Україна продовжує посилювати оборону і в повітрі. Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповів «Вечірньому Києву», що зенітно-ракетне і винищувальне прикриття організовано не лише на півночі, але й на інших необхідних напрямках.

«Повітряні сили готуються в будь-якому випадку. Удари по території України ведуться всюди. Ракетний тероризм по критичній інфраструктурі триває. Наш вид мобільний, він буде залучений там де треба, в потрібний час, в потрібному місці. Втім, ми потребуємо посилення», — зазначив Юрій Ігнат.
На питання, які фактори можуть свідчити, що наступ ось-ось відбудеться, Андрій Демченко відповів, що за розвитком цієї ситуації слідкує українська розвідка. Вона відстежує переміщення підрозділів, як російської федерації, які знаходяться на території білорусі, так і білоруських підрозділів.
«Якщо таке раптом відбудеться, та підготовка, якщо вони зберуть необхідну кількість сил, тоді про це додатково буде проговорено, щоб наголосити на тому, щоб може відбутися такий наступ», — пояснив речник ДПСУ.
ЩО ОЗНАЧАЄ ВІЗИТ ПУТІНА ДО ЛУКАШЕНКА?
19 грудня президент росії володимир путін вперше за три роки прибув до Мінська на переговори з олександром лукашенком. Також у білорусь прилетіли російський міністр оборони сергій шойгу та глава мзс рф сергій лавров.

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов розповів, що ця зустріч не становить загрози Україні і не свідчить про підготовку наступу з території білорусі.
«Якби йшла мова про конкретну підготовку операції, то це вже інший рівень — щонайменше Генеральних штабів. Якщо путін їде до диктатора, то це означає, що не все так добре, як він хотів. Але вмовляти, можливо, буде (путін лукашенка вступити у війну проти України — ред.). Яким би не був диктатор лукашенко…до сьогодні він розумів, що подібне рішення буде абсолютним актом суїциду для його режиму і для його армії», — розповів він в ефірі телемарафону.
Це підтвердив і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він заявив, що зустріч диктаторів — це «черговий танок», і на ній не були ухвалені якість критичні рішення».
Тим часом Юсов підкреслив, що «якщо ударні угруповання будуть, Україна про це буде знати і українці про це будуть знати». Це буде публічною інформацією і з боку українських спецслужб, і з боку українських союзників.
ЧОМУ МОВЧАТЬ ІНОЗЕМНІ ПОСОЛЬСТВА?
Нагадаємо, незадовго до початку повномасштабного вторгення росії в Україну МЗС країн світу один за одним почали закликати своїх громадян покинути Київ через високу загрозу початку війни.
«Це свідчить про організацію стандартної політики іноземних посольств. Якщо вони знають про високий рівень небезпеки, то вони попереджають своїх громадян, що треба полишати ту чи іншу країну. Звісно, ситуація може змінитися, якщо ворог почне нові наступи чи атаки. Але бачимо, що зараз, навіть при використанні „шахедів“, цього немає», — пояснив військовий експерт Сергій Згурець.
Нині такі заяви не звучать у публічному просторі. Це свідчить як про відсутніть високого рівня небезпеки, так і довіру до українських сил оборони і віру в те, що вони спроможні захистити столицю від ворожих атак.
Про низьку ймовірність повторної атаки на Київ найближчим часом говорить і британська розвідка. Там переконані, що наразі союзні білоруські та російські підрозділи навряд становлять силу, здатну здійснити новий успішний наступ.
До такої ж думки схиляються в Інституті вивчення війни (ISW). Експерти зазначили, що російська армія, навіть посилена ЗС Білорусі, не зможе проводити широкомасштабні механізовані наступальні дії у найближчі місяці.
Також на днях речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко розповів «Вечірньому Києву», що ЗСУ і ДПСУ укріпили кордон і прикордоння по всій протяжності від Волині до Чернігова. Крім того, заміновані всі можливі шляхи просування ворога.
Юлія СЕРГЕЄВА, «Вечірній Київ»