У МОЗ закликали уникати переохолодження й надали поради
Під час війни, взимку, важливо пам’ятати про основні симптоми переохолодження. Прості поради можуть убезпечити ваше здоров’я та життя.
У МОЗ закликали не ігнорувати холодову травму, оскільки строки її лікування майже вдвічі більші, ніж лікування опіків.
Лікарі говорять про два види впливу низьких температур: обмороження частин тіла та замерзання.
Симптоми переохолодження: лихоманка, слабкість, втома й сонливість, розвивається дрібне (холодове) тремтіння м’язів і «гусяча шкіра». Холодове тремтіння може досягти максимуму, з’являється поверхнева гіпотермія (зниження температури/охолодження), сонливість починає переходити в розлад свідомості.
Якщо ж холодове тремтіння пригнічується, це свідчить про дуже небезпечний стан, який може призвести до зупинки дихання та серця. При цьому людина може втратити свідомість та померти. Допомога при цьому має бути терміновою.
Місцеве або локальне обмороження також розвивається поступово та має декілька стадій: оніміння, поколювання, обпечення. поява пухирців із прозорим вмістом. Найвищий ступінь обмороження — некроз шкіри і м’язів.
Що робити:
- Обмежити час перебування надворі в холодну, сиру або вітряну погоду.
- Одягатися в кілька шарів вільного теплого одягу. Повітря, що потрапляє між шарами одягу, діє як ізоляція від холоду. Варто носити вітрозахисний і водонепроникний верхній одяг, щоби захиститися від вітру, снігу та дощу.
- Обирати спідню білизну, яка відводить вологу від шкіри. Краще відмовитися від бавовняної, адже вона поглинає вологу. Змінювати мокрий одяг якомога швидше.
- Носити капелюх або пов’язку, яка повністю закриває вуха. Важкі вовняні або вітрозахисні матеріали є найкращими головними уборами для захисту від холоду.
- Носити рукавиці, а не рукавички. Рукавиці забезпечують кращий захист.
- Носити шкарпетки та устілки, які добре сидять, відводять вологу та забезпечують ізоляцію. Подумайте також про грілки для рук і ніг. Переконайтеся, що грілки для ніг не затягують чоботи й не обмежують приплив крові.
- Шукати тепле укриття, якщо ви помітили ознаки обмороження.
- Відмовитися від алкоголю, якщо плануєте бути на вулиці в холодну погоду. Алкогольні напої змушують організм швидко втрачати тепло
- Їсти добре збалансовану їжу й пам’ятати про водний баланс. Це допоможе вам зігрітися навіть перед тим, як вийти на мороз.
- Не перебувати довго в одній позі чи нерухомо. Фізичні вправи можуть допомогти вам зігрітися.
Окрім низької температури холодову травму можуть провокувати такі чинники:
висока вологість (навіть тривале перебування при температурі +5 — +8 °С, але за високої вологості може спричинити в людини холодову травму); вітер (наявність вітру значно збільшує втрату тепла); хронічні захворювання/надмірна втома в людини; вживання алкоголю; належність до певних груп (діти, люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі); носіння тісного незручного взуття, легкого одягу.
У випадку надання першої медичної допомоги постраждалому з холодовою травмою чітко дотримуйтесь порядку надання допомоги, затвердженого МОЗ України.
«Вечірній Київ» повідомляв, що медична система України продовжує працювати та надавати необхідну допомогу. При цьому вся невідкладна медична допомога надається пацієнтам у повному обсязі. Так буде і далі.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»