Зеленська, парамедикиня та нобелівська лауреатка: українки потрапили у топ жінок, які змінюють світ
ВВС опублікувала список зі 100 жінок з усіх куточків світу, які надихають та впливають на світ у 2022 році.
У переліку активістки, співачки, журналістки, медикині — ті, хто змінюють середовище довкола них. Серед них дуже багато жінок-правозахисниць із «гарячих» точок планети: Іраку, Сирії, а також біженок, як розпочали нове життя і допомагають іншим.
Серед відзначених світовий музичний феномен Біллі Айліш, акторки Пріянка Чопра та Сельма Блер, «королева російської попмузики» Алла Пугачова, іранська альпіністка Ельназ Рекабі, спортсменка-рекордсменка у потрійному стрибку Юлімар Рохас та ганська письменниця Нана Даркоа Секьямах, «азійська матір Тереза» — Чен Єн, а також Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської комісії.
До «100 жінок» ВВС увійшли і восьмеро українок: перша леді Олена Зеленська, парамедикиня Юлія Паєвська (Тайра), захисниця прав людей з інвалідністю Юлія Сачук, правозахисниця Олександра Матвійчук, математикиня Марина Вязовська, журналістка Крістіна Бердинських, лікарка-педіатр Ірина Кондратова, політик і волонтерка Яна Зінкевич.
Олена Зеленська — перша леді України
З перших днів повномасштабного російського вторгнення Олена Зеленська зверталася до світу по допомогу. Розповідала про дітей, які гинуть від обстрілів окупантів, просила закрити небо над Україною, щоб мирні міста та села не атакувала авіація. Вона стала першою дружиною іноземного президента, яка звернулася до Конгресу США та до парламенту Великої Британії.
В американських парламентаріїв Олена Зеленська просила більше зброї для України, щоб зупинити Росію. Британських депутатів закликала створити спеціальний міжнародний трибунал щодо російських злочинів.
Юлія Паєвська (Тайра) — парамедикиня
Юлія Паєвська — відома українська парамедикиня і засновниця добровольчого медичного підрозділу «Янголи Тайри», який врятував сотні поранених мирних жителів і військовослужбовців.
Російські військові захопили Юлію Паєвську у полон у березні 2022, коли вона допомагала евакуювати мирних жителів з оточеного російськими військами Маріуполя.
Днями Тайра отримала премію Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів».
Юлія Сачук — захисниця прав людей з інвалідністю
Українська правозахисниця Юлія Сачук очолює громадську організацію жінок з інвалідністю «Боротьба за права». Вона була серед тих, хто однією з перших кинувся допомагати людям з інвалідністю після початку вторгнення.
Юлія Сачук цілодобово співпрацювала з міжнародними організаціями над планами евакуації, щоб врятувати життя тисяч українців з інвалідністю.
«Кожна дівчина і жінка з інвалідністю в Україні і світі має знати, що її успіх — можливий. Що її мрії — важливі. Що її сила — в кожній з нас», — написала Юлія Сачук на своїй сторінці у фейсбуці після того, як дізналася про номінацію.
Олександра Матвійчук — нобелівська лауреатка, яка захищає права людей
Протягом 15 років Олександра Матвійчук очолює Центр громадянських свобод (ЦГС), який став одним із лауреатів Нобелівської премії миру 2022 року за роботу з документування воєнних злочинів Росії після повномасштабного вторгнення.
У 2014 році Центр став однією з перших правозахисних організацій, що вирушила до Криму, Луганська та Донецька для документування там воєнних злочинів. Тепер правозахисники вимагають створення міжнародного трибуналу для розслідування порушень Росією прав людини в Чечні, Молдові, Грузії, Сирії, Малі та в Україні.
Керівницю Центру, правозахисницю Олександру Матвійчук нагородили премією HRCAwards у Вашингтоні, у номінації «5 взірцевих жінок-лідерів». Це відзнака за виняткове лідерство в просуванні прав жінок і створенні більш мирного світу.
Українська правозахисниця отримала нагороду з рук видатної юристки, 67-ї державної секретарки Сполучених Штатів Америки Гілларі Клінтон.
Ще одна нагорода для Олександри — вона потрапила в рейтинг 25 впливових жінок світу від Financial Times.
Марина Вязовська — математикиня
Міжнародний математичний союз присудив українці Марині В’язовській найпрестижнішу математичну нагороду — медаль Філдса. Цю нагороду часто називають Нобелівською премією з математики й вручають кожні чотири роки.
Математикиня навчалася на механіко-математичному факультеті КНУ ім. Шевченка в Києві і сьогодні працює у Федеральній політехнічній школі Лозанни в Швейцарії. Нагороду їй присудили за розв’язок задачі з пакування куль та її внесок у математику.
До Марини В’язовської з України лавреатом нагороди був Володимир Дрінфельд. Мар’яна друга жінка, яка отримала медаль. першою була Мар’ям Мірзахані.
Вязовська є професоркою і завідує кафедрою теорії чисел в Інституті математики у Швейцарському федеральному технологічному інституті в Лозанні (EPFL). Водночас вона читає лекції і в Університеті Шевченка.
Крістіна Бердинських — журналістка
Під час війни журналістка Крістіна Бердинських подорожувала всією Україною і робила репортажі з регіонів, які обстрілювала Росія. Її матеріали були про життя у містах і селах, охоплених війною, про втечу з окупації, про волонтерів, підтримку і силу українців.
Крістіна Бердинських народилася в Херсоні. Відразу після його звільнення вона поїхала до свого рідного міста. Її репортажі з деокупованого міста надрукували провідні світові ЗМІ.
«Найнеочікуваніше, що сталося зі мною у цей надзвичайно важкий в усіх сенсах рік. Це настільки неочікувано, що я реву і реву). Але приємно хоч раз за цей рік поревіти не від великих проблем, а від величезної підтримки. Честь бути у цьому списку з іншими українками, які як пише ВВС „надихали і впливали на світ у 2022-му році“. Пишаюся українськими жінками і чоловіками і з днем ЗСУ! Ми живі і маємо змогу щось робити завдяки вам», — написала Крістіна, після того, як дізналася про відзнаку ВВС.
Ірина Кондратова — лікарка-педіатр
З початку повномасштабної агресії росіян, попри постійні обстріли, лікарка Ірина Кондратова та її команда продовжували невтомно піклуватися про вагітних жінок, новонароджених та матерів у Харківському обласному перинатальному центрі.
Вони облаштували пологову палату в підвалі лікарні та ризикували життям, щоб залишитися в реанімації з немовлятами, яких неможливо було евакуювати.
Щоб привернути увагу до України Девід Бекхем віддав на день свою сторінку в Instagram з 71,4 млн підписників Ірині Кондратовій.
Її команда з 2014 року надала медичну та психологічну допомогу понад 3 000 жінкам з Луганщини та Донеччини.
Яна Зінкевич — політикиня і фронтова медична волонтерка
«Госпітальєри» — волонтерська фельдшерська організація, що рятує життя на передовій. На чолі з Яною Зінкевич вони евакуюють людей з поля бою. Зінкевич стала медичною волонтеркою після закінчення школи, а у 2014 році на початку воєнних дій в Україні заснувала медичний батальйон.
«Сьогодні зранку отримала приємну новину — я увійшла у ТОП 100 жінок світу за версією ВВС. Несподівано, приємно, сподіваюсь заслужено. Маю честь бути однією з представниць України в рейтингу. Щодня пам‘ятатиму про цю честь та робити ще більше. Привітати мене можна донатом чи репостом збору коштів на мій рідний Медичний Добровольчий Батальйон Госпітальєри • Hospitallers Paramedics, — написала Яна Зінкевич.
27-річна Зінкевич також є однією із наймолодших депутатів українського парламенту та очолює підкомітет військової медицини.
До слова, днями лікарка з Охматдиту отримала міжнародну нагороду Women in Global Health.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»