Енергетики готові до різних сценаріїв блекауту в Україні
Як енергетики готувалися і продовжують готуватися до терористичних атак рф розповів очільник Укренерго.
Російські терористи ставили собі за мету знеструмити всю нашу державу ще 10 жовтня. Проте українські фахівці заздалегідь розробили декілька видів сценаріїв блекауту. Саме тому, росіянам не вдалося занурити Україну у темряву і зупинити тут цивілізоване життя.
Про це в інтерв’ю «НВ. Бізнес» розповів голова Укренерго Володимир Кудрицький.
За його словами, останні півтора місяця показали, який в країні великий запас міцності. Адже подібне не переживала жодна інша енергосистема у світі. Хоча це можуть оцінити найкраще іноземні фахівці, які розуміють усі деталі. А для людей, звичайних споживачів, це неочевидно, вони звикли, що світло є завжди, навіть під час війни, зауважує Кудрицький.
«Орки планували досягти найбільшого ефекту від обстрілів ще 10 жовтня. Але їм знадобилося сотні ракет, 7 масованих хвиль атак і, як кажуть українські військові, розпакувати недоторканний ракетний запас, щоб вимістити свою злобу на цивільних українцях за поразки від ЗСУ. Так, ця атака мала найбільші наслідки на українську енергосистему, яка всі попередні атаки демонструвала неочікувану ворогом стійкість», — поділився Кудрицький.
Він пояснив, що в цілому, блекаут не є кінцем світу. Це складна подія як для енергетиків, так і для громадян, оскільки обмеження можуть бути тривалими. У нас була системна аварія, і аварійні вимкнення світла у всіх регіонах України. Спрацювала автоматика, були вимушено зупинені блоки атомних станцій, які зазвичай виробляють половину всієї електроенергії в країні. Через руйнування, завдані ракетним обстрілом, вони не були спроможні видавати електроенергію в мережу.
«Також була пошкоджена низка важливих теплоелектростанцій. Ми вдячні українській протиповітряній обороні, яка збила 51 ракету з 67 запущених. Сподіваюся, зрозуміло, що план ворога передбачав значно більші руйнування та гуманітарну катастрофу. Але героїзм і майстерність ЗСУ, витримка і професіоналізм моїх колег-енергетиків цьому завадили», — акцентував голова Укренерго.
Він повідомив поетапно, як вдалось запобігти справжнього блекауту. Головне завдання було — з’єднати систему, відновити можливість видачі потужності з електростанцій, а також можливість передачі електроенергії на велику відстань. І це завдання було виконано.
«Наступне важливе завдання було підняти атомні блоки. Технологічно — це повільний процес. На вечір 24 листопада енергетикам вдалося забезпечити половину необхідного енергоспоживання країни. Пріоритетно заживлювали водоканали, водоочисні споруди, теплопостачання, лікарні. На ранок 25 листопада в системі вже було дві третини необхідної країні електроенергії», — розповів Кудрицький.
Очільник Укренерго запевнив, що росія не позбавилась намірів руйнувати енергетику України, але вітчизняні фахівці готові до різних варіантів перебігу подій.
«Суть обʼєднаної енергосистеми в тому, що споживач отримує електроенергію не лише від найближчої електростанції. Проблема, яку намагаються створити орки — це саме зробити неможливим доставку електроенергії з одних регіонів в інші. І ми маємо бути готовими до нових їхніх спроб», — каже топ-менеджер.
За його словами, першочергове завдання енергетиків — повернутися до планових відключень, тоді люди зможуть планувати своє життя в умовах обмежень. Але фахівці не мають права давати людям зайві очікування. З кожною новою атакою тримати обмеження дефіциту в планових графіках стає складнішим.
Проте, класичного блекауту, а це — стан, коли енергосистема повністю знеструмлена, Україна не пережила. Що б не сталося, Укренерго буде підіймати енергосистему, виходячи з конкретних умов, які складуться в цей момент.
Щоб усім дати світло, в Києві можуть вмикати електрику на 2-3 години. Топ-менеджер компанії «Ясно» повідомив, що строки повернення до планових графіків відключень наразі неможливо спрогнозувати. Вони залежать від того, як швидко вдасться запустити усю атомну генерацію.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»