Київрада ухвалила Концепцію розвитку Подолу: що це за документ і як це працюватиме

У напрацюванні Концепції взяли участь міська влада, громада та іноземні експерти.
Київрада на пленарному засіданні затвердила Концепцію інтегрованого розвитку Подолу.

СПІЛЬНА ПРАЦЯ З ГРОМАДОЮ
Історія створення Концепції наступна. У 2018 році підписали Протокол про співробітництво в рамках реалізації проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні» з німецькою урядовою компанією «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH».
У 2019 році німецька компанія разом з КМДА та громадою напрацювали Концепцію інтегрованого розвитку Подільського району за фінансування Уряду Німеччини.
Над документом працювали 12 експертів під керівництвом менторки GIZ Катаріни Георге у співпраці з Подільською районною в місті Києві державною адміністрацією та структурними підрозділами КМДА.
Дослідження здійснювали не тільки за міською планувальною документацією, а й враховували думки мешканців району і поради фахівців.
Відтак кожен етап розробки проєкту супроводжувався залученням людей для збору думок. Публічні заходи проводили у всіх частинах району протягом двох років.
Концепція пропонує бачення розвитку району й охоплює 12 тематик. У пріоритеті — розвиток громадських просторів, формування нових вулиць, збереження культурної спадщини.

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ КОНЦЕПЦІЇ
Зокрема, концепція розвитку Подільського району передбачає:
- охорону зелених зон від забудови;
- відновлення занедбаних промислових зон та радянських мікрорайонів;
- відновлення озеленення, малих річок, водойм та відкриття доступу до Дніпра, збереження культурної та історичної спадщини;
- розширення меж історико-культурного заповідника «Стародавній Київ» та створення нових охоронних режимів для пам’яток;
- реконструкцію Верхнього та Нижнього Валів, створення єдиного простору з Контрактової та Поштової площ і вулиці Сагайдачного;
- відновлення шести економічних кластерів (зон з промисловими об’єктами та торговельними центрами), які розташовані на території колишніх промислових зон;
- відкриття нових дитячих садочків і шкіл;
- розвиток субцентрів, щоб мешканці мали можливість отримати все необхідне для життя в кожному куточку району без використання приватного транспорту.

ПОТРІБНІ ЗМІНИ ДО ГЕНПЛАНУ
Про важливість Концепції та як вона буде реалізовуватися, читачам «Вечірнього Києва» розповів депутат Київради, перший заступник голови Постійної комісії Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин Григорій Маленко.
За його словами, Концепція інтегрованого міського розвитку Подільського району Києва — результат конструктивного діалогу між владою і громадою на базі експертних даних.
Найперше, вона надає цілісне бачення розвитку району, з урахуванням усіх його особливостей, який базується на принципах інтегрованого розвитку і сталого міста.
«За результатами голосування у Київраді, Концепція є дорадчим документом, своєрідним дороговказом. Оскільки вона вже прийнята, а Генплан затверджуватиметься пізніше, то логічно буде, якщо напрацювання Концепції будуть враховані у Генплані.
При цьому, основну роль в реалізації Концепції гратиме все ж міська влада. Саме від неї залежить, наскільки домовленості з громадою будуть дотримані», — розповідає Григорій Маленко.

Депутат наголошує, що велика увага в Концепції приділяється облаштуванню публічних просторів, розвитку мережі соціальних субцентрів мікрорайонів; транспортні рішення рекомендується приймати з акцентом на сталу мобільність та потреби місцевих жителів.
«Враховуючи інтенсивну забудову, Концепція зосереджується на міській екології (а відтак — і на охороні здоров’я). А саме: зелені зони потребують заходів компенсаційного озеленення замість вирубаних ділянок, історичні ландшафти чекають цілісних рішень захисту, а водні об’єкти — відповідного догляду», — продовжує Маленко.
Концепцію почали реалізовувати. Так, на виконання Концепції у 2021 році робоча група з представниками КО Київзеленбуд, КП Плесо, Подільської РДА та місцевими активістами всебічно опрацьовувала питання території навколо Гірки Крістера.
А саме — вивчала поточний стан, цінність історичного ландшафту, місцеві ініціативи і плани щодо забудови. За подібним принципом громада і районна влада почали працювати над парком біля історичної будівлі Сошенка, 33.
«Важливим центром взаємодії, як очікується, буде офіс інтегрованого розвитку району. Ймовірніше за все, ним стане Подільський VCENTRI HUB, відкриття якого очікується у 2023 році», — підкреслив депутат.

КОМЕНТАР
Ольга Гвоздік, координаторка співпраці з GIZ:
— Концепцію інтегрованого розвитку Подолу Київрада підтримала з правками та рекомендаціями комісій із минулого року, але ще будуть доопрацювання з безпекових питань.
Концепція доволі об’ємна, над її розробкою працювали ще з 2018 року. Лише серед авторського колективу я нарахувала 70 представників (це окремі люди та цілі організації).
Цей документ — це комплексна робота щодо візії майбутнього розвитку Подільського району з урахуванням інтересів усіх стейкхолдерів міста (громадськості, бізнесу, органів влади). Та — приклад неформального планування за принципами сталого розвитку Лейпцизької хартії.

Не зупинюся повторювати, що подібний документ необхідний для всього Києва.
Це хороше підґрунтя для розробки Генплану та інших програм розвитку міста та районів.
Також важливо, щоб такі документи не політизувалися, а будь-які напрацювання мали свої чіткі початок та кінець.
І головне — це реалізація Концепції в житті, подолання недовіри.
Я вдячна секретарю КМР, всім депутатам, які долучилися до процесу підготовки, та тим, хто доклав своїх зусиль, щоб колеги зробили правильний крок.
Читайте також, інтегрований Поділ: як зміниться район через 10 років.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»