Нова квартира або компенсація: яка доля будинку на Жилянській і його мешканців

Власникам квартир можуть відшкодувати кошти за втрачене житло за ринковою вартістю.
26 жовтня у Шевченківській РДА відбулася перша робоча нарада столичної влади з мешканцями будинку на Жилянській. Він був зруйнований внаслідок атаки іранськими дронами-камікадзе 17 жовтня. Нараду вели тимчасовий виконувач обов’язків Шевченківської РДА Олександр Поповцев, заступник голови КМДА Вячеслав Непоп і директор департаменту будівництва та житлового забезпечення Борис Работнік.
Головна мета зустрічі — забезпечити житлом власників зруйнованих квартир і надати необхідну допомогу постраждалим.
«Вечірній Київ», з’ясував, що буде з мешканцями зруйнованого будинку на Жилянській, і яка доля чекає на 120-річну будівлю.
ЩО БУДЕ З БУДИНКОМ НА ЖИЛЯНСЬКІЙ
Будинок на Жилянській пошкоджений на 100%. Це підтверджує експертиза, яку провело комунальне підприємство «Київекспертиза», заявив заступник Київського міського голови Вячеслав Непоп. За його словами, на сьогодні відновити його неможливо через значні пошкодження.

«Київекспертиза» попередньо надала свій звіт, у якому зазначено, що будинок не підлягає відновленню. Але ще буде зроблено низку експертиз державними інститутами, які дадуть остаточний висновок стосовно цього. Оплачувати ці експертизи буде місто», — уточнив «Вечірньому Києву» тимчасовий виконувач обов’язків Шевченківської РДА Олександр Поповцев.
Згодом міська влада вирішуватиме подальшу доля будівлі: знести його, перетворити на сквер пам’яті чи відновити. Нині у пріоритеті питання забезпечення житлом усіх мешканців будинку, які залишилися без даху над головою перед зимою.
Також Непоп підкреслив, що побудувати на Жилянській, 116 нічого не можна, адже, за сьогоднішніми нормативами, там повинні бути певні відступи між будинками.

Зазначимо, думки мешканців щодо подальшої долі будинку розділилися. Хтось наполягає на реставрації будівлі, щоб у майбутньому отримати там квартири. Інша частина хоче отримати нове житло взамін.
ДЕ ЖИТИМУТЬ ПОСТРАЖДАЛІ
На сьогодні місто запропонувало власникам втрачених квартир два шляхи вирішення питання. Перший — їм дадуть взамін квартири у новобудові, однак не в Шевченківському районі, а у Дарницькому.
«Після початку повномасштабного вторгнення ринок нерухомості завмер. На багатьох об`єктах роботи не ведуться. Але місто має квартири. Це будинки на вулиці Поліській, які вже введені в експлуатацію. Є одно-, дво- і трикімнатні квартири з оздобленням», — пояснив Вячеслав Непоп.
Другий варіант — провести оцінку помешкання у тому стані, в якому воно було до атаки дрона, і виплатити мешканцям повну суму за втрачене житло. Її визначатимуть спеціалісти з оцінки нерухомості за ринковою вартістю квартири. Після цього жителі будинку зможуть самостійно купити собі житло, де вважатимуть за потрібне.
Зауважемо, кожен власник втраченої квартири може вибрати собі один із запропонованих варіантів. За словами Вячеслава Непопа, подивитися нове житло і заселитися у нього можна відсьогодні.
Крім того, до зруйнованого будинку додатково направлять організовані бригади КАРС «Київська служба порятунку» для діставання вцілілих особистих речей. Попередньо, це відбудеться у суботу.
Наразі всі мешканці будинку на Жилянській знайшли тимчасовий прихисток. Більшість з них проживають у родичів чи знайомих. За допомогою звернулися двоє громадян, їм вже допомогла з розселенням благодійна організація.
ЯКУ ДОПОМОГУ ОТРИМАЮТЬ МЕШКАНЦІ БУДИНКУ
Крім нового житла, мешканці зруйнованого будинку отримають фінансову допомогу. Зокрема, 6600 гривень від благодійного фонду «ACTED Ukraine» одразу може отримати кожен мешканець цього будинку.
Також передбачена допомога у розмірі 10 тисяч гривень на домогосподарство від Департаменту соціальної політики. Для її отримання потрібно зібрати відповідний пакет документів, після чого очікувати на позитивний розгляд заявки на виплату.

Всі охочі можуть отримати продуктові набори і теплі речі.
СИТУАЦІЯ ПО ІНШИХ ПОШКОДЖЕНИХ БУДИНКАХ
За словами Вячеслава Непопа, від початку війни у Києві від російських обстрілів постраждали 17 житлових будинків. Також приблизно 600 об’єктів — це житлові будівлі — мають некритичні пошкодження вікон, даху тощо. Постраждали школи, дитячі садочки і соціальна сфера.
Щодо житлових будинків, то найбільше вигоріла 16-поверхівка на вулиці Чорнобильській у Святошинському районі. Непоп зазначив, що місто вже завершує її відновлення.

Наступний за ступенем ураження — чотирипід’їздний будинок на Богатирській, 20. Ворожа ракета влучила у третій під’їзд, що спричинило руйнування сходової клітки та ліфтового майданчика. З 36 квартир вигоріли 34. Втім два під’їзди з однієї сторони і один під`їзд — з протилежної — вціліли.

Також місто завершує відновлення житлового будинку на Лобановського, куди влучила російська ракета на третій день війни.

«Довго шукали рішення. Вирізали частину будинку, зверху розстелили новий каркас під дахом. Наразі йде заповнення цих отворів, встановлення вікон», — розповів Непоп.
Чотириповерховий житловий будинок на Жилянській, 116 був зруйнований вранці 17 жовтня внаслідок влучання іранського дрону-камікадзе. Від вибуху права частина будинку повністю обвалилась. Мер Києва Віталій Кличко заявив, що будинок не підлягає ремонту, адже пошкоджені несучі конструкції.

Внаслідок атаки загинули п’ятеро людей, у тому числі молоде подружжя, яке очікувало на дитину.
Зруйнованому будинку було понад сто років, він був частиною історичної забудови Києва. У 1917 цю будівлю звели за царським проєктом. Проте охоронного статусу він не мав.
Юлія СЕРГЕЄВА, «Вечірній Київ»